Miehelle on tehty vasektomiaedellisen liiton aikana. Nyt haluamme yhteisen lapsen. Lääkäri suosittelee ennemmin keinohedelmöitystä kuin vasektomian purkua. Onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa? Kauanko prosessi kesti? Onnistuiko raskautuminen? Millainen prosessi oli? Kunnallisella vai yksityisellä puolella? Mitä maksoi?
Keinohedelmöitykseen vasektomian jälkeen?
5
4001
Vastaukset
- saman kokenut
Heippa,
varsinkin jos vasektomia on tehty yli kaksi vuotta sitten purkaminen on ymmärtääkseni vaivalloista.
Meillä lapsi saatiin ICSI-hoidolla, jossa minulle kasvatettiin munasoluja ja ne hedelmöitettiin miehen kiveksistä otetuilla siittiöillä. Hoito ei ole mahdollista kuin yksityisellä, koska lapsettomuus on näin vasektomiatapauksessa itse aiheutettua ja hoidoista/lääkkeistä ei saa edes kela-korvauksia.
Meillä tepsi kolmas kerta ja rahaa meni noin 20 000 eur.
Hirveä summa ja rumba, mutta pikkuinen on kaiken vaivan arvoinen ja enemmänkin.- Kokemuksia?
Hei, kiitos tuhannesti vastauksestasi! Saanko kysyä miksi ICSI eikä inseminaatio? Oliko kysymys siitä että vasektomia oli vaikuttanut sperman laatuun?
t. Aloittaja - saman kokenut
Kokemuksia? kirjoitti:
Hei, kiitos tuhannesti vastauksestasi! Saanko kysyä miksi ICSI eikä inseminaatio? Oliko kysymys siitä että vasektomia oli vaikuttanut sperman laatuun?
t. AloittajaHei,
meillä ainakin sanottiin heti, että ICSI on ainut vaihtoehto... eli ehkä siittiöiden laatu huonompi ja ilmeisesti niitä saadaan sieltä kiveksistä otettavalla neulanäytteellä niin pieni määrä, että ICSI, jossa hedelmöitystä yritetään yksittäisellä siittiöllä yksittäiseen munasoluun on paras vaihtoehto.... mutta tämä on siis vain minun mutu-tuntumaani eikä lääkärifaktaa.
Mikäli vasektomiasta on kovasti aikaa saattaa tosiaan olla, että siittiöiden laatu on heikentynyt. Meillä aikaa oli kulunut 7 vuotta ja siittiöt eivät olleet enää parhaimmillaan. Vikaan hoitoon oli myös jo varattu luovuttajankin siittiöitä, jos ei olisi enää saatu omia lainkaan, mutta kävi onni ja saimme oman.
Meillä tämä omien siittiöiden edes jonkinlainen saatavuus varmistettiin niin, että miehen siittiöiden tilanne tarkastettiin ensin ja kun todettiin, että niitä on aloitettiin vasta minun hormonipistokset ja sitten samana päivänä kun minulta punktioitiin munasolut niin kerättiin myös mieheltä siittiöitä.
Tsemppiä hoitourakkaan, jos siihen ryhdytte! - Melko kallista
Tyyriiltä kuulostaa. Noista klinikoiden hinnastoista kun ynnää yhteen sekä lisää vielä lääkkeiden hinnat, niin ei siltikään pääse noin suureen summaan. Minkähän kustannuksen mahdan jättää huomioimatta?
- Rahaa menee...
Melko kallista kirjoitti:
Tyyriiltä kuulostaa. Noista klinikoiden hinnastoista kun ynnää yhteen sekä lisää vielä lääkkeiden hinnat, niin ei siltikään pääse noin suureen summaan. Minkähän kustannuksen mahdan jättää huomioimatta?
Unohdit varmaan laskea kaikki lukuisat verikokeet ja lukuisat ultrakäynnit. Joka käynnin yhteydessä tehdään AINA sisäultra ja käyntejä riittää!!!! Myös kaikki mieheen liittyvät tutkimukst maksaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24345306Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3011223Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy18510838Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369701Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858508Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236501Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03200Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys282212- 331563
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261500