Olen perinyt vanhan puutalon, jossa on muovimatot, joiden alla on levyt (ei vaneria, eikä lastulevyä) joiden alla on jonkinlainen puulattia (toisen, 50-luvun "muovimaton" alla). Jossain puulattian alla on betoni, joka on kellarikerroksen katto. Mitenköhän saisin parhaan lattian? Olen ymmärtänyt, että laminaatin pitäisi olla tasaisella alustalla ja siten vaatisi varmaan lautalattian purkua sieltä alta ja betonin tasoittamista. Lautalattia näyttää hieman omituiselta: siinä on peinet välit lautojen välissä, eikä sitä ole käsitelty. Laudat on kuitenkin hiottu, eli ehkä tämä on joskus ollut varsinainen lattia. Kuva linkin takana. Onko ideoita? Kiitos!
http://aijaa.com/puvm1y
-mikko
lautalattin korvaus vai henkiinherättäm
4
292
Vastaukset
- Timpermanni 55
puulattian alla lienee kuitenkin koolaus, ja lämpöeristeet? Sikäli se betoni saa vähä kuhmurainen ollakin, koska lattia on koolattu.. eihän tuo puulattia kuitenkaan ole kuhmurainen?
Mikäli lattiat on lämpimät, eli eristys riittää, tasoittelisin puulattian mahdolliset epätasaisuudet, sen päälle solumuovi, ja laminaatti. - sasqsqwr
Talossa lienee ollut 50-luvulle tyypillinen linoleumlattia. Lautalattia on siis tuon linoleumin (jostain syystä joskus puhuttiin myös korkkimatosta kyseistä materiaalia tarkoitettaessa) alusta.
Jaaha, tuli katsottua kuvakin eli linoleumihan se siellä :-)- sasqsqwr
Pyysit vielä vinkkejä. Itse purkaisin pois linoleumin ja tietyysti kaiken sen mitä sen päällä on. Linoleumin aluslaudoituksesta tuskin saa siistiä lattiaa. Se on kuitenkin todennäköisesti tasainen pinta jonka päälle uusi materiaali kannattaa laittaa. Jos aluslaudoitus ei notku eikä nitise, laittaisin päälle lauta-/puulattian. Se sopii mielestäni 50-luvun taloon paremmin kuin parketti, laminaatista puhumattakaan. Linoleumiakin taitaa nykyään olla taas kaupoissa.
- Tuunaaja.
sasqsqwr kirjoitti:
Pyysit vielä vinkkejä. Itse purkaisin pois linoleumin ja tietyysti kaiken sen mitä sen päällä on. Linoleumin aluslaudoituksesta tuskin saa siistiä lattiaa. Se on kuitenkin todennäköisesti tasainen pinta jonka päälle uusi materiaali kannattaa laittaa. Jos aluslaudoitus ei notku eikä nitise, laittaisin päälle lauta-/puulattian. Se sopii mielestäni 50-luvun taloon paremmin kuin parketti, laminaatista puhumattakaan. Linoleumiakin taitaa nykyään olla taas kaupoissa.
vaihtaisin myös ikivanhat asukaat sinne asumaan, ne sopii paremmin vanhaan taloon, samoin kannettava vesi, molempiin suuntiin..
Sähkötkin vois purkaa pois, ja laittaa vaikka myrskylyhdyt.., ja maalattiat oli ennen vanhaan ihan jees..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait683362Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso41194- 22974
Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3970Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 68810Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha60744Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es34725Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä45709Oot kyl rakas
Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t29663Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve4647