Saimme eilen tietää puhelimitse että miehen spermassa ei juurikaan eläviä siittiöitä ole, suuri osa kuolleita tai epämuodostuneita. Asioimme kunnallisella puolella ja nyt varaillaan seuraavaa lääkäri aikaa jossa syytä aletaan ensiksi penkomaan lapsuudesta..Onko vastaavia tilanteita joissa sperma on todettu huonoksi ja millä keinolla olette saaneet raskauden alulle??olisi kiva kuulla muiden tarinoita, nyt aika epätoivoinen olo
huono sperma, mitä mahdollisuuksia?
nainen-3
1170
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Meillä aikalailla sama tilanne. 03/11 tutkittiin miehen sperma julkisella. 09/11 saatiin lähete keskussairaalan hormooni/lapsettomuuspolille jonne ensimmäinen aika 11/11.
Lääkäri sanoi, ettei luomukeinoin mahdollista raskautua. Aloitettiin hoidot samoin kunnallisella ja hoitomuodoksi valittiin ICSI.
Seuranta/lääkehoito tapahtui omalla paikkakunnalla ja muu lähimmässä yliopistollisessa (saatiin valita 2 vaihtoehdosta).
Pistoshoito aloitettiin 12/11 ja munasolukeräys oli sitten 01/12 eli aika nopealla aikataululla edettiin, vaikka julkisista hoidoista olikin kysymys.
Munasolukeräyksestä muutaman päivän kuluttua oli sitten ensimmäinen alkiosiirto 01/12 tuoresiirto nega
03/12 Pas nega
05/12 Pas nega
09/12 Pas Plussa ja nyt rv 34 6