IXS tai MP-Asu käyttökokemuksia?

Mutti82

Tässä ajatellut päivittää hiukan ajovarusteita (kerrankin siitä syystä, että nykyiset on käyneet liian isoiks) ja katellu IXS Tornadoa, Nechtania ja Capricornia sekä MP-Asu Terry. Onkos kellään kokemusta näistä vermeistä? Plussat ja miinukset kehiin avoimesti! :)

6

2382

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Siinä sulle

      miinusta!

    • Mutti82

      Hiukan jäi avoimeks, että olikohan miinus minulle vai varusteille. :D mut hei ei mitään, näillä mennään!

      • Motskarisetä

        Justiinsa. Miksi taas asiallisen kysymyksen esittäjälle pitää heittää lokaa silmille? Minulla ei juuri noista kysymistäsi varusteista ole. Ainoastaan Hanxista ja MP-asuista on jonkin verran. Joten en osaa esittää kantaa kysymykseesi. Mutta esitänpähän paheksuntani noille epäasiallisuuksille!


    • Martti1971

      Joo, IXS ja MP-asu. Ei enään ikinä. Toissa kesänä ostin Held 4-Touring takin ja hyvin toimi viimekesän sateissa. Yksikään IXS tai MP-asu ei ole pitänyt vettää 100 km:n matkaa.

      Toisaalta jos laatua haluaa, niin uutta Rukkan ajotakkia on saatavissa 399 €...

      • motskarisetä

        No Hanxinkin asuja on näillä palstoilla jotkut moittineet. Heilläkin on monen hintaisia ja monen tasoisia asuja, kuten ilmeisesti muillakin valmistajilla. Tytölläni on heidän halpistakkinsa, josta suoraan ilmoittivat, ettei se pidä vettä, joten ilman muuta hänen varusteisiinsa kuuluu sadehaalari. Minulla ja vaimolla on keskihintaiset varusteet, ja pitävät melko hyvin. Toissa kesänä ajelin Tampereelta Ouluun ja koko matkan tuli vettä kuin aisaa. Loppumatkasta alkoi hihojen suista vesi menemään sisään, että kädet olivat kyynärpäihin saakka läpimärät. Siinä kyllä osansa saattoi olla Saksasta ostetuilla taatusti vedenpitävillä ajohanskoilla. Ja kyllä. Vedenpitävät olivat. Päästivät nimittäin veden sisään, mutta eivät pisaraakaan ulos.


    • ixsillä mennään

      Itellä on ollu jo 2 vuotta käytössä IXS:in capricorn, ja voin sanoa että on yksi parhain takki mitä olen koskaan käyttänyt.. Vettä ei mene läpi vaikka miten rankasti sataisi. Erittäin tyytyväinen olen! Joku joka IXS:iä haukkuu vedenpitävyyden osalta, niin on tainnu olla valmistusvirhe siinä takissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      235
      2614
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      60
      1404
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1197
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      100
      1102
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1098
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    8. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1059
    9. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    Aihe