Olis tarvis saada tilitapahtumakuitti Nordean verkkopankkisivulta sähköpostiin mukaan, ja vieläpä siten, että vastaanottaja saisi siitä jotain selvää, eli ei mitään tietokoneen sisäistä sotkua. Miten se tehdään?
Yritin tutkailla sen verran, että yksi mahdollisuus olisi näytön kaappaus, joka sitten menisi jotenkin kuvana. Mutta eikö sellainen ole mahdollisimman kömpelöä ja antiikkista nykyaikana.
Käyttis on Windows xp, eikä mitään erityisohjelmareserviä ole käytettävissä.
Miten kuitti sähköpostin liitteeksi?
27
9662
Vastaukset
- mää vaan
Eikö sitä kuvankaappausta voi rajata sopivan kokoiseksi ihan perusohjelmalla, kuten mspaint?
- TimoTT
Ja jos painaa: ALT-Print Screen, niin saa kaapattua pelkästään sen ikkunan, jossa kohdistus on, niin ei tarvitse edes tapella "erinomasen" Paintin kanssa. (Vai olikohan se sittenkin AltGr? ... kokeile?)
Voi rajata ainakin Win 7 paint ohjelmalla mutta luulisi että XP versiossa on sama juttu.
- PeeDeeÄf
Mä asentaisin vaikka PrimoPDF:n tulostaisin sillä ja sitten liitteeksi.
- joo tota
"eikö sellainen ole mahdollisimman kömpelöä ja antiikkista nykyaikana."
noita ruutukaappauksia mä olen pistänyt "kuiteiksi". Kukaan ei ole tähän päivään mennessä valittanut ja ilmeneehän niistä arkistointitunnus, jolla voi sitten kaivella syvällisemmin maksua. - Neuvoton.
Pointtina tässä on oikestaan se, että eikö nykyaikana ole kehittyneempää systeemiä olemassa kuin kuvan kaappaus, eikö tämä ole kohtalaisen tavanomainen ja arkipäiväinen tarve laittaa todistus nettimaksusta jollekin kysyvälle taholle.
Etsin nordean sivulta ohjetta asiaan olettaen, että olisi arkipäiväinen asia, mutta eihän sieltä mitään löytynyt.
Kyllä kai ms-paintillakin pystyy rajaamaan, ja niin lienee tehtäväkin jos painttia käyttää; koska eikös kokoruutukuva paint-muodossa sinällään ole järjettömän iso (sähköpostiohjelmatkin alkavat tökkiä niitten kanssa)
eli tarviais formaattimuunnoksia (vaikka jpg), mutta ei taida windows-perusohjelmilla onnistua.
Eli peruspointti oli ihmettely, eikö pankkikin tarjoa luontevampaa kuin menettelyä kuin kuvankaappaus?- dälläin
Voihan sen tiliotten tallentaa. Danske-pankissa onnistuu ainakin kun klikkaa tiliotteen päällä että ilmestyy "korpun" kuva ja sitten painaa sitä. Just kokeilin.
Sitten vain hakee normaalisti tiedoston sähköpostin liitteeksi. Ei onnistunut "tallenna nimellä.." - ,lko
Kuvakaappauksen .png on kuva siinä kuin .jpg ja kuvankäsittelyohjelmia rajaukseenkin on netissä tarjolla paljon.
- Ei onnistu
f.e.dzerzhinsky kirjoitti:
http://aijaa.com/Se4t98
Windows 7:n PainttiMitenkähän Vistassa voi tulostaa tiedostoon? Jos laittaa ruksin ruutuun "tulosta tiedostoon" ja klikkaa OK tulee lappu, jossa kysytään "tiedosto nimeä" jos siihen kirjoittaa esim. tekstitiedosto tai PDF tiedosto tulee ilmoitus "tiedostoa ei voida avata, käyttö estetty". Mitä tähän kysymykseen "tiedostonimi" pitäisi kirjoittaa, että tiedosto voitaisiin avata, vai pitääkö tulostin olla auki?
- tab man
Kaikkein helpointa tuon on Tableteilla koska niissä toimii normi verkkopankkisivut ja screenshot on helppo ottaa milloin vain ilman erillisiä ohjelmia,omistatko tabletin?
- Neuvoton.
Kelle tämän teen, omistaa vain perus Windows xp:n ja siinä kaikki. Teen jotenkin, ja palaan illalla aiheeseen, onko joku keksinyt jotain käänteentekevää... :)
- dddddss
Tabletit on varmasti se maailman turvallisin väline pankkiasiointiin.
- ....
Alkeellista touhua.
Linuxin distroissa on vakiona kuvakaappaus, jolla voi raapaista juuri sen alueen, minkä haluaa ja missä vain. Vaikka puolet tästä..
http://i.imgur.com/yH7JgWD.png- ubuntu+ff
Nordean verkkopankista olen tulostanut kuitin .pdf tiedostoksi. Eli kuin tulostaisi paperille, mutta valitsee "tulosta tiedostoon".
Oletuksena varmaan useimmissa jakeluissa. Ajattelin vaan että osaako vastaanottajan windows avata .png kuvia, kun ei ainakaan ennen osannut, nii no ei osannut avata .pdf:kään. - TimoTT
Nojuu no?
Löytyyhän noita erityisesti kaapauksiin tehtyjä, vieläpä täysin ilmaisia, Capture softia Windowseillekin hyrymykky!
Itsellä oli joskus muinoin käytössä yksi, jolla sai kaapattua vaikka joka s**kelin Windowsin ScreenElementin tai -olion erikseen! :P
- Mvnb76zx
Kai sitä nyt kaikilla pankeilla on tulostusmahdollisuus. Minä teen niin että painan "Tulosta" nappia pankin nettisivulla. Sitten valitaan kirjoitin kohdasta "tulosta tedostoon". Täppi kohtaan PDF ja vielä tiedostolle nimi. Sitten vain "Tulosta" ja PDF tiedosto on valmiina laitettavaksi postin liitteeksi.
- PDF-losite
Tähän mennessä olen Nordeassa vain tehnyt copy-pasten, eli maalannut tarvitun tulitapahtuman / maksun ja liimannut sen sähpostin viestiin ja sevyden vuoksi rajannut sen viestistä erilleen ylä ja alapuolelta -------- katkoviivoilla. Tositaoiseksi on vatapuolille kelvannut.
Hiljattain siten eräs taho pyysi toistamiseen tilitapahtumasta "virallista" kopiota (olisi kaivannut siihen pankin virallisia tietoja, yleensä se virallisten lomakkeiden alapalkssa oleva, yhtteystiedot, yritystunnus jne. ) sähköpostiin liitteenä ja siinäpä tulikin tenkkapoo.
Pitää kokeilla tuota kertomaasi "tulosta PDF-tiedostoon" metodia. Herää kuitenkn kysymys, että mitä tietoja siinä näkyy. Ilmeisesti ei enempäâ kuin kertomallani copy-pastella.
Taannoin tiedustelin Nordeasta, että miksi eivät laita erikseen PDF-muotoon tilitapahtuman / tapahtumien tallennusmahdollisuutta ja luo sitä varten vakiolomaketta jossa on esillä myös ne pankin ns. viralliset dokumenttien alapalkissaolevat tiedot. Tämä juuri siksi, että usein e-mailien liitteksi tulisi voida laittaa tosite maksuista.
Edelleen toisinaan törmää tahoihin, jota sellaista vaativat / pyytävät ja varsinkin ulkolaiset vastapuolet, sillä heille pelkkä blankko paperi (mailin liite), tilitapahtuma, summat, pvm ja tapahtuman arkitonumero vaikuttaa aivan "villiltä ei viralliselta" dokumentilta jollaisen kuka vain voisi rakentaa ja joka ei heissä herätä luottamusta.
Ps. En tiedä missä muodossa tulostuu tiliotteen tai jonkin tietyn tilitapahtuman tosite tulostus-namiskaa käyttäen (ei printteriä talossa, ahh, näinkin voi toisinana olla ja ulkomailla viipyillessä vielä harvemmin tulee kannettua läppärin kylkiäisenä myö printteriä).
- OP OP
Ainakin Op verkkopankista on helppo tulostaa kuitti klikkaamalla "Tulosta" ja hetken päästä tulee kuitti tulostimesta
- Tiira Lintubongi
No juu, muutamia kymmeniä kertoja olen tulostanut Nordean tilitapahtumia paperista eri tiedostomuotoihin. Paras lienee lähetettäessä sähköpostilla .pdf. XP:ssä ei ole natiivina kuvankaappausta kuin print screen -nappulan kautta joten menee turhaksi säheltämiseksi yksinkertainen asia.
- zzmy
Niin varmaan joka pankissa sama suora tulostustoiminta. Aloittaja käsittääkseni kysyi sähköpostin kautta lähetettävää kuittia.
- simppeliä hommaa...
Tulostaa tiedostoksi.pdf ja lähettää liitetiedostona.
- PeeDeeÄf
Voi hitto mitä vatvomista. Johan laitoin 100 vuotta sitten, että asenna vaikka PrimoPDF, tulosta sillä kuitti vaikka työpöydälle ja lähetä liitteenä. Unohtakaa valopäät jo joku print screen tai vastaavat.
- PDF-kuitti
>> Kai sitä nyt kaikilla pankeilla on tulostusmahdollisuus. Minä teen niin että painan "Tulosta" nappia pankin nettisivulla. Sitten valitaan kirjoitin kohdasta "tulosta tedostoon". Täppi kohtaan PDF ja vielä tiedostolle nimi. Sitten vain "Tulosta" ja PDF tiedosto on valmiina laitettavaksi postin liitteeksi.
Käytössä W7, Firefox ja PDF XChange Viewer. Kun klikkaan Nordnetin pankkisivulla "tulosta" niin se tarjoaa vaihtoehdoksi ainoastaan MS XPS Document Writer.
Sitten kun tuossa ohjelmassa klikkaa "tulosta tiedostoon" niin se ei tarjoa mitään eri vaihtoehtoja, PDF tai muutakaan.
Verkkopankin latauspalkki alkaa kovasti vikeltää, mutta mitään ei tapahdu samalla kun se avaa pienne boxin jossa pyytää nimeämään dokumentin. Kun sille antaa simppeli nimen vaikkapa tyyliin ABC (ilman erikoismerkkejä), niin aukeaa herjausikkuna ettei polkua filulle löydy.
Siis miten Nordnetin verkkopankista saa kuitin tapahtumasta koneelleen PDF-muodossa (ei printteriä käytössä). Sitten PDF-kuitteja tulisi saada toisinaan liitteksi e-mailiin.
Miksi hitossa pankki ei voi tarjota "tulosta" namiskan vieressä vaihtoehtoa "tallenna tapahtuma PDF-muodossa" tai jotakin vastaavaa. - kokemusta on
Vaan kelpaako tuollainen kuitiksi vastaanottajalle? Ainakin asumistukea hakiessa täytyy olla paperinen tiliote. Samoin vakuutusyhtiölle korvausta haettaessa (muu kuin tiliote). Olen käyttänyt koiraa eläinlääkärissä ja hakemuksen olen tehnyt netissä. Mutta alkuperäinen kuitti pitää lähettää postissa. Ilmaiseksi, siellä on osoite ja tiedot miten ilmaiseksi lähetetään. Sähköisen kuitinhan voi väärentää, siksi ihmettelen jos sellainen kelpaa, ainakin korvausta haettaessa. Tosin esim. kännykän tai tietokoneen ostossa näkevät koneelta tarvittaessa. Sellaiseen varmaan kelpaa kopiokin. Tosin sitäkään ei ehkä tarvitse.
- On kokemusta
Ei tarvitse olla paperista tiliotetta. Esim. meille ei tule pankista tiliotteita, vaan haen ne itse verkkopankista PDFfänä ja tallennan koneelle. Vaimolle ei tule palkkalaskelmaa paperisena, vaan se näkyy verkkopankissa. Kyllä ovat Kelalle kelvanneet.
Se, että vakuutusyhtiö haluaa alkuperäisen kuitin, johtunee siitä, etteivät halua maksaa samaa korvausta useampaan kertaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2236935Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää401231Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271032- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61827Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal47824Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93794Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38781Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14746- 43723