Helsingin sanomat luopuu radiotoiminnasta ja Radio Helsinki siirtyy marraskuun alussa osaksi Nelonen Median radiotoimintaa. Tämä tietänee nykymuotoisen soittolistoista vapaan Radio Helsingin loppua. Alkanee soittamaan samaa soittolistamusiikkia, mitä kaikki muutkin radiokanavat.
http://www.ts.fi/uutiset/talous/477963/HS Radio Helsinki siirtyy marraskuussa Nelonen Medialle
http://www.ts.fi/uutiset/talous/477963/HS Radio Helsinki siirtyy marraskuussa Nelonen Medialle
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ihan samalla tavalla kuin Radio Pooki siirtyessään SBS:lle?
ei pookille ole vielä(kään) tehty yhtään mitään
En kästiä, samaa Sanoma-konsernia ne on nytkin. Siirtyy vain yhtiön sisällä toiselle osastolle.
Sanoma-konsernihan omistaa mm. Helsingin Sanomat, Ilta-sanomat, Nelonen Median jne.
Helsingin Sanomien alkuperäisessä jutussa oli muutama kohta, mikä saa epäilemään että Radio Helsinki ei pysy entisellään. Soittolistoja odotettavissa?
http://www.hs.fi/kulttuuri/Radio Helsinki siirtyy Nelonen Medialle/a1366770128464
Toiminnan kaupallisia edellytyksiä parantavat lisäksi tekniset ja ohjelmatuotannolliset synergiat.
Paikallisradioiden konsepteja tullaan kehittämään ja tämä suunnittelutyö aloitetaan toukokuussa.
"Media-asiakkaat hakevat tehokkaampia ja kattavampia kokonaisratkaisuja. Yhdistelemällä kanaviamme sekä valtakunnallisella että paikallisella tasolla mediatarjontamme muuttuu yksittäistä kanavaa huomattavasti kiinnostavammaksi"
Jotain pitää tehdä, kun mainosaika ei tahdo mennä kaupaksi. Onkohan ohjelma huonoa, kun se ei tavoita kuulijoita tarpeeksi. 84 000 on hyvä luku, mutta ei se mainostajille riitä. Potentiaali on 1,4 miljoonaa kuulijaa!
"Käsitykseni mukaan soittolista on vain lupaus kuulijalle, että he tietävät suurin piirtein, mitä saavat" Nelosen radioista vastaava johtaja Kari Laakso toteaa Helsingin Sanomissa.
-- Todellinen sääli mikäli soittolistaton kanava ajautuu samaan ennalta arvattavaan soittolistapakettiin jota ei tylsyydeltä ja mainospaljoudelta jaksa kuunnella.
Markkinamikot ja -maijat tulevat taas vesittämään yhden mielenkiintoisen jutun. Ajan henki on että kaiken tulee olla kohdeyleistettyä ja valmiiksi pureskeltuai. Barrikaadeille. Tai uusia ei kaupallisia kanavia netistä etsimään.
Nelonen Medialta puuttuu tällä hetkellä Iskelmäradion tyylinen kanava, joten Radio Helsinki siirtynee musiikillisesti samoille linjoille.
Ei taida olla ihan tästä maailmasta ajatus, että pk-seudulla kannattaisi ryhtyä kuuntelijoita kosiskelemaan iskelmämusiikilla jota radiosta saa kuuluville jo muutenkin monelta kanavalta. Kyseessä on kuitenkin vain paikallinen radio.
Radio Helsinki on ollut toiminnassa jo yli kymmenen vuotta, eikä ole nykyisellä ohjelmatarjonnallaan kerännyt riittävästi kuulijoita eikä mainostajia. Nelonen Media odottaa kanaviltaan edes jonkunlaista tulosta, eli ainoa mahdollisuus on uudistaa kanavaa sellaiseen suuntaan että se alkaa kiinnostamaan myös suurta yleisöä. Se vaatii valitettavasti soittolistoja ja valtavirtaa kiinnostavaa musiikkia.
Eli jälleen yksi tusinamassaradio. :( Ei hyvä! On noita soittolistoilla pelaavia radioita ja massojen musaa soittavia ihan tarpeeks.
Suomen Kuvalehti arvuutteli viikko sitten Radio Helsingin kohtaloa. Vaihtoehtoina pidettiin kanavan lopettamista, myyymistä tai siirtoa Nelonen Mediaan.
http://suomenkuvalehti.fi/jutut/talous/sanoma-torjuu-huhun-radio-helsinkia-ei-myyda
Voi kauhistus, jos tämä merkitsee Radio Helsingin loppua soittolistattomana. En kestä ajatusta, että taas tulisi Suomeen yksi radio lisää, jolla samat 23 biisiä soi koko päivän shuflella ja väliin toimittajat lukevat hupaisia pikku-uutisia iltapäivälehdistä ja pyytävät kuulijoita soittamaan studioon ja jakamaan jonkun hassunhauskan jutun kuulijoiden kanssa.
Joku mainitsi että barrikadeille asiasta, entäpä joku nettiadressi, jolla ainakin tehtäisiin tiettäväksi, että nykyisellä Radio Helsingillä on paljon ystäviä?