Minulla oli Porin lyseossa 60-luvun alkupuolella tuon niminen taiteenopettaja. Eli mikä lie ollut oppiaineen nimike niihin aikoihin, en enää muista mutta hälläkö väliä. Matti oli kuitenkin minun mielestäni kohtalaisen hyvällä maulla varustettu taiteilija ja varsinkin muutamat hänen abstrakteista töistään puhuttelivat minua. Nyt etsin tätä kyseistä Mattia, vaan löytänenköhän? Jos tältä palstalta löytyy tietoa niin isosti olen kiitollinen!
Matti Alanko
11
3260
Vastaukset
- Liisukka27
Minulla olisi yksi Matti Alankon taulu myynnissä, vuodelta 1965.
- talf1
Kiitos kun huomasit!
Lieneekö sinulla mahdollisuutta laittaa jonkinlaista kuvaa siitä tänne? Minä kun tykkäsin hänen abstrakteista maalauksistaan. 1965 on vähän myöhäisempi aika kylläkin kun ajattelen niitä mitä silloin näin mutta tyyli ei liene muuttunut. Hän oli meidän taiteenopettaja 1962-1963. Olisi kiva nähdä jos voit järjestää kuvan siitä. Ja vaikket ehkä voikaan niin tuntuu mukavalle kun huomasit minun kyselyn!
/Allan - eiäniin
Mattihan oli meidän kuvaamataidon Opettaja. Rassukka vaan taisi olla korkin päälle astunut ja urakin ilmeisesti hiipui hiljalleen. Ei tullut isänsä Uuno Alangon veroista taiteilijaa.
Entinen lyseolsinen A-luokalta.- talf
Matti tunsi tiettäväsit Alkon tuotteet ja ymmärsi niiden käyttötavan liiankin pätevästi. Se ei kuitenkaan estänyt hänen taiteellista ymmärrystään,. Sääli Mattia, niinkuin montaa muutakin taiteilijaa, ei yksinomaan kuvaamataiteen alalla.
- Was.äå
Myös minulla on Matti Alangon maalaama merimaisema. Ihan hyvän näköinen! Kuinkahan paljon hän ehti maalata eläessään ja minkähän arvoisia lie työnsä?
- Elegance_
Minulla on myös myynnissä neljä Matti Alangon taulua vuosilta 1961-1965. Löytyy Tori.fi:ssä hakusanalla "Taulu Matti Alanko", mistä niitä voi käydä katsomassa.
- Jarik8
Matti Alankoa luonnehdittin jossin 60luvun Suomen taide kirjassa(ehkä v1965) Uuno Alangon vähälahjaisena poikana. Tuo maininta oli näyttelykatsauksien yhteydessä.
- talf
Aika jännä asia miten joitakin luonnehditaan "vähälahjaisiksi". Minun yksinkeraisen ymmärrykseni mukaan Matti oli lahjakkaampi kuin isänsä.
- Jarik8
Niin tuo kommentti olikin yksittäisen arvostelijan näkymys. Olikohan Einari Wehmas kyysseä, en muista.
- multapeukalo
Matti Alanko opetti minulle nuorukaisena öljyvärimaalauksen alkeita Hämeen Tammelassa erään seurantalon tiloissa, jossa koko iso perhe asui. vaimo luki kovin runoutta. Tämä oli kesällä 1964.
Muistaakseni hän on jo kutsuttu tuonilmaisiin (kuollut). Isänsä sen sijaan oli juuri tuo kuulaisa taiteilija Uuno Alanko. - Anonyymi
Matti oli minunkin opettajani, Synkkä Roopen, Eskolan jälkeen, sitten tuli Linturi ja kävimme paljon hänen aikanaan taidenäyttelyissä, joissa Tuomivuon Olli ja Hurtta, esittivät aina hyvät mimiikkasketsit ihailemalla, milloin sähkökeskusta tai jotain lämpöpatteria ym. muuta asiaankuulumatonta taideteosta😁😁👍
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1101671- 1711618
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691528Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231318Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901194Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146963Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c70961- 97892
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr187815Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud211791