Minulla oli Porin lyseossa 60-luvun alkupuolella tuon niminen taiteenopettaja. Eli mikä lie ollut oppiaineen nimike niihin aikoihin, en enää muista mutta hälläkö väliä. Matti oli kuitenkin minun mielestäni kohtalaisen hyvällä maulla varustettu taiteilija ja varsinkin muutamat hänen abstrakteista töistään puhuttelivat minua. Nyt etsin tätä kyseistä Mattia, vaan löytänenköhän? Jos tältä palstalta löytyy tietoa niin isosti olen kiitollinen!
Vastaukset 11
- Liisukka27
Minulla olisi yksi Matti Alankon taulu myynnissä, vuodelta 1965.
- talf1
Kiitos kun huomasit!
Lieneekö sinulla mahdollisuutta laittaa jonkinlaista kuvaa siitä tänne? Minä kun tykkäsin hänen abstrakteista maalauksistaan. 1965 on vähän myöhäisempi aika kylläkin kun ajattelen niitä mitä silloin näin mutta tyyli ei liene muuttunut. Hän oli meidän taiteenopettaja 1962-1963. Olisi kiva nähdä jos voit järjestää kuvan siitä. Ja vaikket ehkä voikaan niin tuntuu mukavalle kun huomasit minun kyselyn!
/Allan - eiäniin
Mattihan oli meidän kuvaamataidon Opettaja. Rassukka vaan taisi olla korkin päälle astunut ja urakin ilmeisesti hiipui hiljalleen. Ei tullut isänsä Uuno Alangon veroista taiteilijaa.
Entinen lyseolsinen A-luokalta.- talf
Matti tunsi tiettäväsit Alkon tuotteet ja ymmärsi niiden käyttötavan liiankin pätevästi. Se ei kuitenkaan estänyt hänen taiteellista ymmärrystään,. Sääli Mattia, niinkuin montaa muutakin taiteilijaa, ei yksinomaan kuvaamataiteen alalla.
- Was.äå
Myös minulla on Matti Alangon maalaama merimaisema. Ihan hyvän näköinen! Kuinkahan paljon hän ehti maalata eläessään ja minkähän arvoisia lie työnsä?
- Elegance_
Minulla on myös myynnissä neljä Matti Alangon taulua vuosilta 1961-1965. Löytyy Tori.fi:ssä hakusanalla "Taulu Matti Alanko", mistä niitä voi käydä katsomassa.
- Jarik8
Matti Alankoa luonnehdittin jossin 60luvun Suomen taide kirjassa(ehkä v1965) Uuno Alangon vähälahjaisena poikana. Tuo maininta oli näyttelykatsauksien yhteydessä.
- talf
Aika jännä asia miten joitakin luonnehditaan "vähälahjaisiksi". Minun yksinkeraisen ymmärrykseni mukaan Matti oli lahjakkaampi kuin isänsä.
- Jarik8
Niin tuo kommentti olikin yksittäisen arvostelijan näkymys. Olikohan Einari Wehmas kyysseä, en muista.
- multapeukalo
Matti Alanko opetti minulle nuorukaisena öljyvärimaalauksen alkeita Hämeen Tammelassa erään seurantalon tiloissa, jossa koko iso perhe asui. vaimo luki kovin runoutta. Tämä oli kesällä 1964.
Muistaakseni hän on jo kutsuttu tuonilmaisiin (kuollut). Isänsä sen sijaan oli juuri tuo kuulaisa taiteilija Uuno Alanko. - Anonyymi
Matti oli minunkin opettajani, Synkkä Roopen, Eskolan jälkeen, sitten tuli Linturi ja kävimme paljon hänen aikanaan taidenäyttelyissä, joissa Tuomivuon Olli ja Hurtta, esittivät aina hyvät mimiikkasketsit ihailemalla, milloin sähkökeskusta tai jotain lämpöpatteria ym. muuta asiaankuulumatonta taideteosta😁😁👍
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas
Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei81000Mies joka on oikeasti kiinnostunut
Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää125946- 109929
- 52866
Rauha, sopiiko
Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.85792Kunnanhallitus
Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.42756Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!
Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle66701Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys
Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev145682- 55625
- 70566
- 95551
- 60514
- 52511
- 35487
- 22456
Humppila korvasi johtajia tekoälyllä
https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 15050448- 32440
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....31423- 24420
Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?
Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi246408