Kompressorissa vikaa

diiidii

En nyt tiedä mihin tämä olisi kuulunut, mutta kysytään nyt täältä. Meillä on töissä kompressori, joka toimii muuten, mutta nyt se ei enää "sammu" välillä vaan surisee vaan tauotta, jollei sitä itse sammuta. Mikä vikana, voiko siihen itse vaihtaa jonkun osan? Mikähän osa ja miten vaihdetaan /mistä löytyy.

5

4256

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oulussa korjaajana

      Oletan että kyseessä on jokin 8-10bar mäntäkompressori.

      Nouseeko paineet?
      Jos varoventtiili ei laukea niin paineet ei nouse vaikka kone käy.

      Tällöin vikana voi olla vuoto jossain mutta todennäköisin vika on venttiililiuskan hajoaminen tai koneen väljyys.

      Liuskojen kunnon pääset katsomaan moottorilohkon kannen purkamalla (suoraan männän yläpuolella). MUISTA LASKEA PAINEET JA JOHTO IRTI!
      Koneessä pitäisi kyllä olla takaiskuventtiili(jonka epäkunto voinee myös aiheuttaa ko. ongelmaa) mutta tähän ei ole luottaminen.

      Kaikkein järkevintä tosin olisi jos kiikuttaisit kompuran huoltoon.
      Se että tutkit ja hutkit itse päivän pari ja selvittelet osien saatavuuksia tulee firmalle paljon kalliimmaksi kuin se että kone korjataan ja huolletaan ammattilaisella.

      • onks kaikki dorkia?

        Minkähänlainen "korjaaja" siellä oulussa, niin ja minkähänlainen käyttäjä siellä töissä ?
        Jutut on tosiaan sitä nykytyylin mukaista= "apua mun auto vilkuttaa"


      • ....
        onks kaikki dorkia? kirjoitti:

        Minkähänlainen "korjaaja" siellä oulussa, niin ja minkähänlainen käyttäjä siellä töissä ?
        Jutut on tosiaan sitä nykytyylin mukaista= "apua mun auto vilkuttaa"

        Et ehkä tiennyt että kompressorin kuuluu katkaista käynti kun haluttu paine on saavutettu...


      • onks kaikki dorkia?
        .... kirjoitti:

        Et ehkä tiennyt että kompressorin kuuluu katkaista käynti kun haluttu paine on saavutettu...

        Niin, leikki sikseen. Kompressorissa on myös painemittari, jos paineet nousee yli normaalin eikä moottori sammu, niin vika on kaiketi siinä katkaisijassa/säätimessä, jos paineet ei vaan nouse normaaliksi, siis siihen mihin on säädetty, niin katkaisija ei katkaise ja moottori käy, silloin vuotaa ilmaa ulos jostain minkä kyllä kuulee, kun moottorin sammuttaa, mikäli ei vuoda ulos, niin ne venttiilit falskaa, tai sylinteri,t on väljistynyt niin, ettei haluttua painetta enää saavuteta.
        En ymmärtänyt sitä varoventtiilin laukeamista, eikös sen tarkoitus ole suojata vain mahdolliselta ylipaineelta.


    • Anonyymi

      Venttiililiuska kannessa oli mun kompurassa poikki,ei tosiaan painetta nostanut kuin kahteen baariin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      34
      1982
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      177
      1934
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      392
      1822
    4. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      216
      1258
    5. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      92
      1133
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      34
      990
    7. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      935
    8. Oletko ollut *ittupää

      Siinäpä se kysymys eli oletko ollut *ittupää hänelle? Miksi?
      Ikävä
      95
      775
    9. Kiantama oy

      Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.
      Suomussalmi
      15
      708
    10. Haluaisin nähdä ja tavata sinut mies

      Vielä tässä elämässä.
      Ikävä
      32
      694
    Aihe