Ei liata omaa pesää

Rinnevaaralaisten viha ja kiukku jatkuu. Rakentamisesta ei ole merkkiäkään näillä palstoilla. Alli kuunteli huolestuneena eilen valtakunnan uutisia verkossa esiintyvistä ilkivalta ilmiöistä. Tässä rinnevaaralaiset näyttävät pärjäävän. Jo käytiin uuden johtavan lääkärinkin osaamista epäilemään ja hänen kytköksistään valtaa pitäviin. Rinnevaaralaiset, sepän hännystelijät ja nyttiläiset lakatkaa paskomasta omaa pesäämme Heinolaa tai muuttakaa ahdistuneina muualle ilmaa pilaamaan.
58482
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 58

Vanhimmat

Heinola on Rinnevaaralaistenkin pesää.
Ja suurin osa heistä on työtä tekevä porukka.
Maksamme verojakin, ja verorahoillamme hildeniläiset kustantavat omia etuja.
Fakta.

Äänestä

Kerrothan Vaari meille vähäjärkisille vielä pari asiaa.

Olisiko Heinolan kaupungin pitänyt ostaa parkettitehtaan kiinteistö ja maksaa siitä kymmeniä tuhansia euroja?

Olisiko Heinolan kaupungin pitänyt vuokrata lisää kelvottomia tiloja Reuman talosta kovalla vuokralla ja pitkällä vuokrasopimuksella?

Juhani Ahosen mielestä olisi pitänyt, Matti Sepän mielestä ei. Tita toimi molemissa tapauksissa kelvollisesti ja pyrki estämään Ahosen hölmöilyt.

Olen pahoillani Vaari, mutta Matti johtaa jo nyt 2-0. Ja näitä on lisää..

Ennenkuin nimittelet ihmisiä vähäjärkisiksi ja toimettomiksi, mieti mitä edellämainitut kaksi typerää Ahosen päähänpinttymää olisivat kaupungille tulevina vuosina maksaneet. Varmasti satoja tuhansia euroja. Kannattanee katsoa peiliin.

Jos haluat keskittyä Heinolan rakentamiseen ja puhua tulevaisuudesta, niin aloitetaan näistä kahdesta tapauksesta. Kyseessä ovat elinkeinopolitiikka ja vanhustenhoito.

Odottelemme täällä palstalla rakentavaa vastaustasi. "Muutakaa pois ilmaa pilaamaan" - kommentit eivät kyllä Heinolaa rakenna. Siis katso peiliin.

Äänestä

Niinpä. Muuttakaa pois Heinolasta, ellette hyväksy äiti-aurinkoisen komentoa.
Missä kokouksessa päätettiiin, että Hepo-ojasta tehdään kaupunginjohtaja?

Joillakin on Heinolassakin omatunto, oikeudentunto, joka kolkuttaa kun vääryys ja epäoikeudenmukaisuus ottaa vallan. Vallanhimo ja nepotismi ovat todelliset syyt miksi kaupunginjohtaja päätettiin erottaa ja sitä varten perustettiin projekti "kuntalaki 25 §".

"Vaari kylässä" olet äiti-aurinkoisen ja hildeniläisen, menneen ajan -kulttuurin, tukija.

Uuden johtavan lääkärin osaamista ei kukaan epäile, ennenkuin hän on edes työnsä aloittanut.

Ihmetellä kai sopii, että Heinolaan juuri Careasta saadaan pätevä hakija.
Carean henkilöstöjohtaja Romppainen perui kansliapäällikön hakemuksensa ja toivotti "Heinolaan rekrytointionnea". Joten Careassa varmaankin tiedetään heinolainen tapa rekrytoida. Kansliapäällikköä haettiin useaan otteeseen, kriteereitä täsmennettiin ja soveltuustestejä tehtiin. Lopputuloksena oli se, että ketään ei palkattu (Romppaisen kieltäytymisen varalle ei valittu ketään) ja nyt kansliapäällikön virka on auki ja tehtäväkuvaa muutetaan.

Entinen meno jatkuu, eikä mikään muutu, ellei väärinkäytöksistä ja virheistä edes saisi keskustella. Heinoaan haettiin muutosjohtajaa. Kun Rinnevaara teki tarpeellisia muutoksia, jotta kunnan talous saataisiin korjattua ja työllisyyttä hoidettua sekä sote-budjetti aisoihin, niin johan ryhdyttiin muutosjohtajaa erottamaan sillä perusteella, että tämä teki muutoksia.
Sitähän ei missään tapauksessa saisi arvostella vai mitä.

Ovat niin arkoja asioita, nämä kuntalain mukaiset asiat, joten niistä ei saa tiedottaa, niistä ei saa keskustella eikä kuntalaisten annettaisi osallistua edes yhteisöllisessä mediassa netissä:
- pulinat pois
- olkaa hiljaa
- muuttakaa muualle
- sepän hännystelijät
- nyttiläiset
- lakatkaa paskomasta
- muualle ilmaa pilaamaan

oliko muuta kuntalain mukaista tiedotettavaa "Vaari kylässä"?

Kyllä Heinolan maine on mennyt adressipuuhastelun, kun tulosaluejohtajat painostivat alaisiaan allekirjoittamaan ja päiväkirjan koosteen julkaisijoiden toimenpiteiden vuoksi, kun näiden piti käyttää mediaa saadakseen tekaistut väiteensä näyttämään todelta. Kaupunginjohtajan mustamaalaaminen median kautta aiheutti erittäine suuren imagon menetyksen Heinolalle. Jopa Pyymäkikin toteaa muistiossaa, että Kankaanpään, Korttilan, Hepo-ojan ja Leinsalon huolenilmaisu olisi pitänyt hoitaa kaupungin sisäisenä. Tulosaluejohtajien epälojaali käytös virka-asemansa perusteella on erittäin MOITITTAVAA ja heille pitäisi antaa kirjallinen varoitus.

Mietipä kenen toimia poliisi tutkii? Onko se eduksi Heinolan maineelle, että syytetutkinnassa ovat kaupunginhallituksen puheenjohtaja, tulosaluejohtajat Korttila, Kankaanpää, Hepo-oja (josta tehtiin kaupunginjohtaja) sekä kaupunginjohtajan sihteeri Lepinsalo?

Onko Heinolan maineelle eduksi se, että demokratian nimissä poljetaan jalkoihin Heinolan asukkaiden mielipiteet, kun asukkaiden mielestä kaupunginjohtajalle olisi pitänyt antaa työrauha ja arvioida kaupunginjohtajan taitoja vasta sitten, kun tämä olisi saanut virkaansa hoitaa. Ohijohtamisen sijaan.

Siis heinolalaista demokratiaa, ellette hyväksy hildeniläistä johtamista:
- pulinat pois
- olkaa hiljaa
- muuttakaa muualle
- sepän hännystelijät
- nyttiläiset
- lakatkaa paskomasta
- muualle ilmaa pilaamaan

Äänestä
  • "Onko järki kotona" itselläsi ??? Hanki elämä !!
    Päätöksen on tehty. Demokratia on puhunut Mene valittamaan kaupungintalolle, jos jotain sanottavaa !! Täällä kukaan ei sinua kuule, pölvästi !!!

    Äänestä

  • 33=O 10=V kirjoitti:

    "Onko järki kotona" itselläsi ??? Hanki elämä !!
    Päätöksen on tehty. Demokratia on puhunut Mene valittamaan kaupungintalolle, jos jotain sanottavaa !! Täällä kukaan ei sinua kuule, pölvästi !!!

    Räyhäkö se siellä kieriskelee keski-iän elämäntuskissansa, mene kalalle!

    Äänestä

  • Ei anneta perää kirjoitti:

    Räyhäkö se siellä kieriskelee keski-iän elämäntuskissansa, mene kalalle!

    Kukakohan tai ketkäköhän ne täällä oikeen kieriskelee elämäntuskissaan (Passkassaan > sano jopekin)
    Hah hahhaa hah haa nielkää tappio älkääkä valittako..!

    Äänestä

  • 33=O 10=V kirjoitti:

    Kukakohan tai ketkäköhän ne täällä oikeen kieriskelee elämäntuskissaan (Passkassaan > sano jopekin)
    Hah hahhaa hah haa nielkää tappio älkääkä valittako..!

    Hildeniä tukeva adressi = kaksi allekirjoitusta.

    Rinnevaaraa tukeva adressi = 300 allekirjoitusta.

    Äänestä

  • 33=O 10=V kirjoitti:

    "Onko järki kotona" itselläsi ??? Hanki elämä !!
    Päätöksen on tehty. Demokratia on puhunut Mene valittamaan kaupungintalolle, jos jotain sanottavaa !! Täällä kukaan ei sinua kuule, pölvästi !!!

    Ei kannata mennä kaupungintalolle valittamaan. Heinolaa johtaa nyt rikoksesta epäilty, entinen sivistystoimenjohtaja Hepo-oja.

    Kannattaa valittaa seuraavissa kuntavaaleissa ja kannattaa olla äänestämättä niitä, jotka toimivat Hildenin, Hepo-ojan, Korttilan, Kankaanpään ja Lepinsalon apureina kaupunginjohtajan erottamiseksi.

    Uusia ehdokkaita vaaleissa tulee olemaan runsaasti, kun puolueet yrittävät puhdistaa kilpeään kaupunginjohtajan irtisanomisen vuoksi.
    Nyt on entistä tarkemmin otettava selvää, ketka todella ajavat asukkaiden ja Heinolan kaupungin etuja ja ketkä toimivat oman etunsa ja sukulaisten edun puolesta kaupungin edun kustannuksella. Mustamaalaten ja tuhoten myös kaupungin imagon, jotta saavat kaupunginjohtajan erotetuksi.

    Äänestä

Kuulostat ihan pikku lapselta joka huutaa läläläää mullapa on karkkia, mutta sulla ei mitään. Muiden kirjoittajien haukkuminen kertoo sinusta paljon.

Hyväksytkö todella sen että kaupungin piikkiin käydään juomassa? Se ei ollut mikään Tyhy-lounas. Ne pitää anoa ensiksi.

Muitakin epäkohtia löytyy.

Ja demokratiaan kuuluu erimielisyydet asioista ja niistä voi puhua vapaasti. Vai onko Heinolassa neuvostodemokratiana.

Mitä oman pesän likaamisen tulee niin se alkoi jo 25.10.2012 Ari Helmisen toimesta. Kauankohan Rinnevaara ehti olla töissä?

http://www.ess.fi/?article=389721

Äänestä

Kyllä vaari on sillä tavalla, että jos luottamusmiehet lupaavat ennen vaaleja parempaa Heinolaa, mutta pettävät äänestäjät, on kai heillä lupa protestoida heidän ratkaisuja. Otetaanpa esimerkiksi PaHe, joka ennen vaaleja lupasi parempaa Heinolaa. Mutta miten kävi ainostaan kaksi oli viemässä kehitystä eteenpäin. Kaikki muut halusivat entisen menon jatkuvan. Esim. pätevä kaupunginjohtaja vaihdettiin rikoksesta epäiltyyn ammattitaidottomaan henkilöön.
Sinun mielestä kaupunkilaiset pitäisi kaiken tämmöisen nurisematta niellä. On sinulla ihmeelliset vaatimukset.

Äänestä
  • Muutamalla valtuutetulla on vain kosto ja vanhojen kaivelu tavoitteena. Mitäs jos katsoisitte välillä eteen päin. Onneksi teitä on pieni, mutta äänekäs vähemmistö. Ei kukaan jaksa kauaa kannattaa tuota teidän negatiivisuutta ja vouhkaamista. Heinola tarvitsee ammattitaitoisen ja innostavan muutosjohtajan. Se, että tituleeraa itseään muutosjohtajaksi ei ihan riitä.

    Äänestä

Onko Vaari kylässä ihan sama kuin itse Alli, kun kirjoittaa Allin kuunnelleen huolestuneena jotain? Miksi Alli onkin muuttunut vaariksi ja vaari Alliksi? Mystistä. Miksi Allivaari nimittelee kirjoittajia Sepän hännystelijöiksi? Mistä hän sellaisen johtopäätöksen on vetänyt. Pitäisikö kaikkien sitten olla Allivaarin hännystelijöitä? Ja paskoa Heinolaa niinkuin Alli paskoo.

Äänestä

××××
25.4.2013 14:30
"Heinola tarvitsee ammattitaitoisen ja innostavan muutosjohtajan."

Millä tavalla ammattitaitoisen? Piilota ylimääräisiä henkilöstökuluja ja alkoholilaskuja? Hyväksymään luvattomia ravintolalaskuja? Tai antamaan lupaa ulkomaalaismatkoille, joita naamioidaan "opintomatkoiksi".
Millä tavalla " innostavan muutosjohtajan", sulkemalla silmät ylipitkiin taukoihin ja kuntalaisten kiusaamiseen? Antamalla budjetin miljoonaylityksille siunausta. Myymällä ja sitten vuokraamalla saman kohteen tuplahinnalla? Suosimalla politiikkojen lähisukulaisia? Siunaamalla perusteettomia etuuksia? Halveksimalla elinkeinoelämää ja rakentamalla laitoksia, jossa asukkaita ei pidetä henkilöinä, vaan hoitokappaleina?

Äänestä
  • "Myymällä ja sitten vuokraamalla saman kohteen tuplahinnalla?" Jos tarkoitat Reumaa, kaupunki ei omistanut Reumaa.

    Äänestä

Rinnevaaran hyyssääjät = puolijauhoista sakkia.

Äänestä
  • Demokratiassa on kaikilla oikeus ilmaista oma mielipiteensä. Jotkut tulevat asioista toisenlaisiin johtopäätöksiin, kuin edellisen kirjoittaja. Jospa kunnioiottaisimme toistemme ajatuksia enemmän, niin olisi ehkä kaupunginjohtajan erottamninenkin voitu hoitaa puhumalla ja kumpukin osapuoli toisiaan kuuntelemalla.
    On tietysti vapaus puolijauhoitella ym...mutta se ei ole kaikkein rakentavin tapa.
    Olen ollut asiassa Rinnevaaran kannattaja, koska Heinolan etu olisi ollut hyvä talousasiantuntija. En ole siitä huolimatta vähätellyt toisin ajattelevia, joillain on poliittinen menestys tärkeämpää.
    Näinä Heinolaa koettelevina työttömyysaikoina ja pienyrittäjien pako kaupungistamme olisi vaatinut Rinnevaaran kovia otteita. Ehkä siinä olisi ollut sopeutumista uudenlaisiin työtapoihin ja suurempaan vastuuseen tulosjohtajilla, mutta paljon on työmmömienkin sopeuduttava uudenlaiseen elämäntilanteeseensa.

    Äänestä

  • "Älä siä luule luuta lihaks, pässin päätä paistikkaaks." Mut on tehty pettuleivästä ja juureksista. Musta tuntuu jotenkin, että sä oot Anni Helenan hienonhienoa kakkuajuhoa. Se tunkee nenään ja silmiin ja se saa aivastuttamaan, mutta siitä mä leivon lapsille tiikerikakkua. Ei meidän Titasta enää tarvitse huolehtia. Kyllä hän pärjää ilman meidän hyysäämistäkin. Mutta kuinka käy meidän iäkkäiden työnraskaan raatajain. Heinolan työpaikat on vähissä. JHL. Superit ja Tehyt, niillä on paljon jäseniä ja ne saa edustajansa valtuustoon. Niitten luottamusnaiset kattoo omien työpaikkojensa perään, kun ne on siellä kaupungisektorilla.

    Äänestä

Sannako se siellä huutelee Railin juoksutyttö?! Aika heikoin eväin nykyään pääsee oikeustieteellisestä läpi..

Äänestä

Kuulepa Allivaari. Minä sinua miettisin kyllä hieman mitä kirjoitan täällä. Sinä olet valtuutettu. Missä on käytöstapasi. Ymmärrän hyvin piinasi tässä jupakassa. Mutta älä yleistä. Suurin osa meistä on ihan tavallisia kaupunkilaisia, jotka olemme huolissamme kotikaupungimme tulevaisuudesta. Emme olet missään nimessä ansainneet ylenkatsettasi, vaikka olemme eri mieltä kanssasi. Hyvin monet meistä osaa käyttäytyä. Myönnän että olet saanut arvostelua (epäasiallistakin) osaksesi. Monelle sinä olet Rinnevaaran vastustajan henkilöitymä. Monessa asiassa olet ollut näkyvästi esillä ja ajanut kantaasi eteenpäin hyvin kummallisin keinoin. Salailu on mielestäni yksi näistä keinoista. Sinun tulisi ymmärtää että meillä on oma mielipide asioista ja asioiden kulusta. Se on meidän mielestä oikea. Sinulla on omasi ja se meidän mielestämme on väärä. Totta ihmeessä me puollustamme omaa kantaamme, niinkuin sinäkin omaasi.
Aina tulee ylilyöntejä puolin ja toisin. Se oma pesäpitäisi nyt puhdistaa perusteellisesti. Sen jälkeen pitää huoli siitä että sinne ei tulee likaa. Eli pyrkikää kaikki valtuutetut ja hallituksen jäsenet sekä henkilöstö hoitamaan niitä OIKEITA asioita ja ehdottomasti OIKEIN. Silloin ei ole kenelläkään mitään tarvetta "liata" omaa pesää. Voit olla varma että me kaupunkilaiset nyt seuraamme hyvin tarkasti asioiden käsittelyä. Tulemme varmasti keskustelemaan ja aprikoimaan niitä tällä palstalla ja/tai jossakin muualla. Ilmoitit että valtuutetuilla ei ole mahdollisuutta keskustella kuntalaisten kanssa kuin vasta 23.04. 2013 jälkeen. Nyt on se aika.
Mutta olemmeko me enää halukkaita keskustelemaan sinun kanssasi. Menikö aika ohi. Rinnevaara yritti keskustella tulosaluejohtajien kanssa viime syksynä mutta he eivät halunneet ajoivat jopa pois kokouksesta. Ettei sinulle nyt vain käynnyt samoin?

Äänestä
  • Mummo naapurista Hyvä mielipide kiitos

    Äänestä

Nyt vaari/Alli sinun pitäisi osata tehdä johtopäätös. Jos et enää tiedä millä nimimerkillä kirjoitat vai etkö muistanut.
Oliskohan sinun nyt jo syytä siirtyä syrjään ja antaa nuorempien hoitaa hommat.

Äänestä

Edellisistä viesteistä voisi päätellä, että vaari on valtuutettu. Vaari itse korostaa rakentavan keskustelun merkitystä ja pelkää oman pesän likaamista.

Alla on muutama tältä sivustolta lainattu VAARI KYLÄSSÄ- repliikki. Erityisen mielenkiintoinen vaarin kommentti on se, missä hän vertaa Rinnevaaran erottamiskustannuksia kesäteatterin pakettiauton hintaan. Kirjoitus Sysmän kunnanjohtajan energisyydestä on jo ihan omaa luokkaansa.

Jokainen voi itse päätellä onko vaarin käytös asianmukaista vai ei. Itse pidän melkoisena häpeänä kaupungillemme, jos joku kaupunginvaltuutettu kirjoittelee alla olevia virkkeitä.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

"Rinnevaaralaiset, sepän hännystelijät ja nyttiläiset lakatkaa paskomasta omaa pesäämme Heinolaa tai muuttakaa ahdistuneina muualle ilmaa pilaamaan."

"Näyttää siltä kuin vähäjärkiset ja toimettomat ovat vallanneet tämän palstan. Vaari jättää palstan ja palaa kun keskustelu kääntyy kaupunkiyhteisömme parantamiseen eikä sen hävittämiseen"

"Parasta on, että tämän vehkeilijän(TR) urakehitys päätetään Heinolassa."

"Tässä se nähtiin miten Rinnevaaran johtamistaidot tuottivat tulosta testeissä kunnanjohtajaa valitessa. Kaipa tuo lähtee valittamaan ja etsimään uutta mahdöllisuutta kupata rahaa."

"Vaari tietää mikä on faktaa ja mikä fiktiota!
Te rinnevaaralaiset ette elä tässä päivässä."

"Tämä häslinki maksaa meille kustantajille jo nyt moninkertaisesti enemmän kuin kesäteatterille suunniteltu pakettiauton osto."

"Meillä on selvästi myös runsaasti ylivuotavaa ämmäenergiaa minkä voisimme myydä esim, ehdotetulle sote-piirille. Sysmäläisillä näyttäisi sitä olevan omasta takaakin joten markkinoidaan sitä muille."

"Voi hyvänen aika kun se "hyväveli-verkosto" taitaa ollakkin "hyväsisar-verkosto" ja siellä jyllää ämmäenergia."

Äänestä

Vaari kylässä. Valheelle ja rikolliselle toiminnalle, kun omia etuja ja nepotismia suositaan, on vaikea rakentaa mitään uutta ja parempaa. Kun erotetaan Heinolan asukkaiden mielipiteistä välittämättä paras kaupunginjohtaja, joka ikinä on Heinolassa ollut, se herättää oikeutettua arvostelua ja vastarintaa.

Kaupunginjohtajan ajojahti perustuu pelkästään mutu-tietoihin. Ajojahdin aloittaneet ovat syytetutkinnan alaisina ja heitä epäillään rikoksesta kaupunginjohtajaa vastaan.Nyt on jopa yhdestä rikoksesta epäillystä, Hepo-ojasta, tehty Rinnevaaran sijainen.

Luuletko "Vaari kylässä" että Heinolan asukkailla ei ole oikeudentuntoa ja oikeudentajua. Asukkaat, joita virkamiehet ovat painostaneet ja kaupungin työntekijät, joita on peloteltu työpaikkojen menetyksellä ovat nyt heränneet.
Nyt menivät nepotismin kannattajat ja oman edun tavoittelijat liian pitkälle, ylittivät ahneuksissaan rajan, jota asukkaat eivät hyväksy.

Kaupunginjohtajan mustamaalaamisella oman edun tavoittelijat pilasivat myös Heinolan imagon puhumattakaan omastaan.

Vaari kylässä ja muut Rinnevaaran erottajat,
Heinolan asukkaat ovat heränneet ja vaativat nyt oikeudenmukaisuutta, salailun ja kähminnän sijaan.

Täällä eivät kirjoita "Sepän hännystelijät, eivät nyttiläiset" täällä kirjoittavat oikeudenmukaiset Heinolan asukkaat, joka vasta nyt ovat alkaneet tiedostaa Heinolassa harjoitettua "hildeniläistä" dikatutuuria ja nepotismia sekä hyvä veli -korruptiota.

Otapa sinäkin "Vaari kylässä" asioista selvää lukemalla kaupungin valtuuston ja hallituksen pöytäkirjoja sekä pöytäkirjojen liitteitä, talousarvioita. Selvitä myös kaupungin johtosääntö, hankintamääräykset sekä ohjeet edustamisesta ja kaupungin luottokorttien käytöstä. Kuntalaki, ohjeet ja määräykset ovat sitä varten, että niitä noudatetaan.

Heinolassa velkaa on jo 2500 e/asukas ja veroprosentti on Suomen korkeimpia 20,5, työttömiä on yli 1500. Iltasanomien ja Taloussanomien yhdessä tekemän selvityksen mukaan Heinola on selvinnyt erittäin huonosti taoudenhoitostaan vuosina 2008-2011. Vain 35, Heinolaa pienempiä Itä- ja Pohjois-Suomen muuttotappiokuntia, on hoitanut talouttaan Heinolaa huonommin.

Heinolan asukkaat odottivat muutosta paremmasta taloudenpidosta, työllisyyden ja peruspalvelujen hoidosta, kun Rinnevaara valittiin parhaana ja pätevimpänä Heinolaa johtamaan. Toisin kävi viimeinenkin toivo asukkailta meni, kun kolme tulosaluajohtajaa halusivat johtaa Heinolaa kuten ennen. Toivo Heinolan paremmasta tulevaisuudesta ja demokratiasta vietiin, kun kaupunginjohtaja valheellisin ja tekaistuin syin erotettiin. Siihenkö pitäisi asukkaiden tyytyä.

Montako "arkaa asiaa" tai salaiseksi julistettu asiakirjaa tarvittiin kaupunginjohtajan erottamiseksi? Oliko oikein, kun Hilden esitti kaupungin asukkaiden ulosheittämistä valtuuston puheenjohtajan järjestämästä info-tilaisuudesta. Ainoasta, jossa myös kaupunginjohtajaa kuultiin? Hilden ja kumppanit yrittivät kaikin keinoin estää sen, ettei kaupunginjohtaja voinut puolustautua syytöksiä vastaan ja kertoa omaa näkemystään kaupunkilaisille. Se ei ole oikein. Me emme vaikene. Meidän omatunto ei vaikene.

Äänestä
  • Ajattelin vielä kerätä Kurajärven Allin parhaita sepustuksia näkyville.

    Hakusanalla Kurajärven Alli löytyy sellaista tekstiä, että en uskalla kopioida niitä.

    Heinolaa koskevissa kirjoituksissa toistuu usein "ämmäenergia" ja "munaa". Alli-Vaarilla näyttää olevan hiukan monimutkainen suhde naisiin.

    Muut kirjoitukset ovat järkyttäviä. Älkää lukeko niitä, Alli näyttää vihaavan tasapuosesti ihan kaikkia.

    Jos olisin Ahonen tai Hilden, niin kyllä häpeäisin omia kannattajiani.

    Niin ja Alli näyttää omissa kirjoituksissaan oikein ihailevan Helmistä.
    "Ari Helmisen jutut ovat laadukasta journalismia." Vilpittömät onnittelut Ari Helmiselle, ainakin yksi lukija kehuu sinun journalismiasi. Olet varmaankin tyytyväinen, että se on juuri Alli.

    Äänestä

  • parhaat vaarikylassa kirjoitti:

    Ajattelin vielä kerätä Kurajärven Allin parhaita sepustuksia näkyville.

    Hakusanalla Kurajärven Alli löytyy sellaista tekstiä, että en uskalla kopioida niitä.

    Heinolaa koskevissa kirjoituksissa toistuu usein "ämmäenergia" ja "munaa". Alli-Vaarilla näyttää olevan hiukan monimutkainen suhde naisiin.

    Muut kirjoitukset ovat järkyttäviä. Älkää lukeko niitä, Alli näyttää vihaavan tasapuosesti ihan kaikkia.

    Jos olisin Ahonen tai Hilden, niin kyllä häpeäisin omia kannattajiani.

    Niin ja Alli näyttää omissa kirjoituksissaan oikein ihailevan Helmistä.
    "Ari Helmisen jutut ovat laadukasta journalismia." Vilpittömät onnittelut Ari Helmiselle, ainakin yksi lukija kehuu sinun journalismiasi. Olet varmaankin tyytyväinen, että se on juuri Alli.

    "Alli seurasi koko näytelmän takaa oikealla"
    Noin kirjoitti Alli valtuuston kokokuksen jälkeen.

    HUOM!!!! " takaa oikealla "

    Äänestä

  • katso takaapäin kirjoitti:

    "Alli seurasi koko näytelmän takaa oikealla"
    Noin kirjoitti Alli valtuuston kokokuksen jälkeen.

    HUOM!!!! " takaa oikealla "

    http://www.ess.fi/?category=5005&videoid=r2borbem

    Eikös valtuutetut istu aina samoilla paikoilla? Videon lopussa kamera kiertää koko huoneen. Sieltä voi etsiä takaoikealta Allia ja muita.

    Äänestä

Minullakin olisi nyt vapataaikaa ruveta "tutkivaksi Journalistiksi." Julkaisisikohan Heinola Tietää muutaman kerran vuodessa kirjoittamiani juttuja, näistä vallastahuumautuneista valtuutetuista ja muista päättäjistä. Eikö se olisi hauskaa? Se juttu voisi ilmestyä joka Vappu ja aina ennen tärkeitä vaaleja. Sellainenhan on ihan tapana suuressa maailmassa, että edustajat käsitellään läpikotaisesti. Seiskaa ei taida meidän kunnallispolitiikkojen törmäilyt kiinnostaa. Mika on Yli Kaakinen on kaivellut runsaasti fakatatietoa Tita Rinnevaaren taustasta. Minä olen ihan kaivelematta saanut tietää mehukkaita asioiat, kuka kukin Heinolassa on Minulla on myös faktatietoa, miten paljon kukin on kouluja käynyt ja mitä koulua on käynyt ja miten niissä menestynyt. Varmaksi tiedän myös mitä työkseen ovat tehneet ennen ja nyt. Kiusasivatko muita, vai kiusattiinko heitä. Enpä taida hallita ironiaa ja jos sitä ei hallitse asia saa vaarallisia käänteitä. Mutta voinhan vielä oppia ja kysellä, missä kulkee kunnianloukkausten ja solvausten raja? Kun ajattelee mitä Tita Rinnevaarasta on sanottu, lakia tuntemattomana on vaikea käsitää jos niissä jutuissa ei ole loukatt ja häväisty häntä ihmisenä.

Äänestä
  • Yks on on liikaa, mutta on ja on

    Äänestä

En todellakaan ymmärrä tätä syyttelyä, meitä Rinnevaaran tukijoita kohtaan.
Entäpä jos tilanne olisi mennyt toisin, ei varmaan olisi sananruoskaa säästelty, sikäli mikäli historiaa tunnemme.


Kiitos vaan teille valtuutetut, jotka sanaakaan sanomatta "kuuntelitte" veronmaksajan huolia.
Kuten myös Kiitos sinulle valtuutettu, joka paatoksella aloit selittää miten kaupunginjohtajamme on pilannut ilmapiirin työntekijöiden keskuudessa.

Virheitä olemme tehneet kaikki, ihan me jokainen, mutta kuka on se "ensimmäisen kiven heittäjä"

Pyydänkin, lopetetaan arvostelu, ja lopetetaan oman ededun tavoittelu, hillitään pikkaisen sitä lietsomista ja huomataan mitä meillä kuitenkin on.


Aurinkoista kesän odotusta kaikille.

Äänestä
  • Olit sitten Titan puolella tai vastaan, niin muunneltua totuutta (Ahonen), ulkomaalaistaustaisen aktivistin vähättelyä (Riutta), valtuutetun järkyttäviä nettikirjoituksia (Alli), Helmisen törkyjournalismia ja johtavien virkamiehien löysää rannetta omassa porukassa ryypättyjen viinojen kuittaamisessa EI PIDÄ HYVÄKSYÄ.

    Lisäksi pitää kaikin mahdollsin keinoin taistella korruptiota ja nepotismia vastaan. Korruptio ja nepotismi ovat yhteiskunnan pahimmat syövät, jotka näivettävät hallinnon ja talouskasvun.

    Ainoa, mihin voin nopeasti itse vaikuttaa, on ESS:n ja IH:n kestotilausien lopettaminen heti kun nykyiset tilausjaksot umpeutuvat. Niin kauan kun Helminen on siinä konsernissa, en käytä mitään heidän palvelujaan. Miksi ESS:n päätoimittaja antaa Helmisen kirjoitella seiskajuttuja?

    Ensi vaaleissa meitä on sitten monta vihaista äänestäjää. Jos olisin Mika Kari tai Jouko Skinnari, olisin tosi huolissani. Hannele Rämö toi demareille paljon ääniä. Ei tuo enää.

    Heinolan Kokoomus on taas täysi vitsi, oikea irvikuva pääministeripuolueesta. Millään puolueella ei ole varaa pitää Ahosen kaltaista henkilöä esillä, jos aikoo menestyä. Ei edes Kokoomuksella.

    Äänestä

  • ei pidä hyväksyä kirjoitti:

    Olit sitten Titan puolella tai vastaan, niin muunneltua totuutta (Ahonen), ulkomaalaistaustaisen aktivistin vähättelyä (Riutta), valtuutetun järkyttäviä nettikirjoituksia (Alli), Helmisen törkyjournalismia ja johtavien virkamiehien löysää rannetta omassa porukassa ryypättyjen viinojen kuittaamisessa EI PIDÄ HYVÄKSYÄ.

    Lisäksi pitää kaikin mahdollsin keinoin taistella korruptiota ja nepotismia vastaan. Korruptio ja nepotismi ovat yhteiskunnan pahimmat syövät, jotka näivettävät hallinnon ja talouskasvun.

    Ainoa, mihin voin nopeasti itse vaikuttaa, on ESS:n ja IH:n kestotilausien lopettaminen heti kun nykyiset tilausjaksot umpeutuvat. Niin kauan kun Helminen on siinä konsernissa, en käytä mitään heidän palvelujaan. Miksi ESS:n päätoimittaja antaa Helmisen kirjoitella seiskajuttuja?

    Ensi vaaleissa meitä on sitten monta vihaista äänestäjää. Jos olisin Mika Kari tai Jouko Skinnari, olisin tosi huolissani. Hannele Rämö toi demareille paljon ääniä. Ei tuo enää.

    Heinolan Kokoomus on taas täysi vitsi, oikea irvikuva pääministeripuolueesta. Millään puolueella ei ole varaa pitää Ahosen kaltaista henkilöä esillä, jos aikoo menestyä. Ei edes Kokoomuksella.

    Rämön äänimäärä sulaa kuin Rusilan jääveistokset. Molempien uskottavuus on mennyt Heinolassa. Molemmille tulee lähtö kaupunginhallituksesta. Ihanaa !

    Äänestä

  • Seppämestari kirjoitti:

    Rämön äänimäärä sulaa kuin Rusilan jääveistokset. Molempien uskottavuus on mennyt Heinolassa. Molemmille tulee lähtö kaupunginhallituksesta. Ihanaa !

    Onneksi Rämöllä ja Rusilalla pysyy järki kristallinkirkkaana.
    Samaa ei voi sanoa kaikista.

    Kyllä kateus, se on paras konsulentti.

    Äänestä

  • se on maallista vaan kirjoitti:

    Onneksi Rämöllä ja Rusilalla pysyy järki kristallinkirkkaana.
    Samaa ei voi sanoa kaikista.

    Kyllä kateus, se on paras konsulentti.

    Rusilalla turahti jo toiseen lahkeeseen. Yrittää pelastaa nahkansa, vaikka turha se on enää rypistellä.

    Äänestä

  • Seppämestari kirjoitti:

    Rämön äänimäärä sulaa kuin Rusilan jääveistokset. Molempien uskottavuus on mennyt Heinolassa. Molemmille tulee lähtö kaupunginhallituksesta. Ihanaa !

    Oetko uuden tilapäisen valiokunnan jäsen. Joko uusi erottamisvaliokunta on perustettu erottamaan viimeisetkin osaavat Heinolan päätöksenteosta.

    Äänestä

  • Äiti-H ja lapsi-J kirjoitti:

    Oetko uuden tilapäisen valiokunnan jäsen. Joko uusi erottamisvaliokunta on perustettu erottamaan viimeisetkin osaavat Heinolan päätöksenteosta.

    Kyllä. Ja Erottaminen jatkuu siten, että Rämö, Ulmanen ja Rusila erotetaan. Nämä vänkääjät hidastuttavat tietoisesti päätöksentekoa!

    Äänestä

Heinolan häpeäpäivä, poliittinen lynkkäys, dokumentoitu:
http://www.heinola.fi/Dynasty/kokous/20132563-18.PDF

Odotan pöytäkirjan tarkistusta ja ilmoitusta, miten kaupungin hallitus toteutuu päätöksen pykälä 5.
Tutkin myös kaikki äänestyslistan, kuka oli se 43. valtuutettu, joka katosi ja sitten ilmestyi paikalle.

Äänestä
  • Kukapa tuollaisen asiakirjan hyväksyisi. Ei edes kaikki valtuutetutkaan. Moni rividemarikin kuiskii, "mieten ihmeessä nuo ovat antaneet lausunnon, että Tita Rinnevaaran kanssa on mahdotonta työskennellä, vaikka itse käyvät Lahdessa töissä. Ei kannata tehdä nyt politiikkaa "homeella. Rakennukset olisi pitänyt hoitaa niin, ettei ne 50 vuoteen homehdu. Rusila toi meille jääveistoskisat ja siellä oli varmasti paljon lapsia, vanhempien puoluekantaan katsomatta, nautimassa ja katselemassa Rantapuiston talvisesta veistoksellisuudesta. Toivotellaan voimia ja annateen tukea Pakalle, että hän jaksaisi yhä touhuta meidän reippaana.Luomu Pekkana

    Äänestä

  • Kyseessä on linjajohtajien ja ammattiyhdistysaktiivien Pyrrhoksen voitto. Poislukien tietenkin tekninen toimi, jonka johtaja ja työntekijät olivat tarpeeksi älykkäitä. He eivät tahrineet mainettaan.

    Valtuustossa on aivan liikaa kaupungin palkkalistoilla olevia henkilöitä ja suoraan kaupungin urakoista eläviä. Muutaman linjajohtajan ja päättäjän oli helppoa pelotella koko porukka taakseen pahaa muutosjohtajaa vastaan. "Tita vie teiltä työpaikat ja urakat!. Mikä pahinta, hän kyttää luottokorttien käyttöä!" Luottamusmiehet ja monet valtuutelut olivat niin typeriä, että he unohtivat Hepo-ojan ja Korttilan olevat työnantajan (Hilden ja Ahonen) puolella. Linjajohtajat ja määrätyt hallituksen jäsenet pelaavat vain omien työpaikkojensa ja etujensa puolesta. Eivät he ole kiinnostuneita kaupungin työntekijöistä, ei heitä kiinnosta palveluiden ja rakenteiden järkeistäminen.

    Rinnevaaran johdolla olisi ollut mahdollisuus tehdä edes jotenkin hallittu rakennemuutos. Nyt juna meni, ja rakennemuutos tulee kohta pakon sanelemana koska rahat ovat loppumassa. Se tietää irtisanomisia, ulkoistamisia ja palveluiden oleellista huononemista. Menee siinä kaupungin johtokin uusiksi, koska emme pärjää kovin pitkälle ilman kuntaliitoksia.

    Voititte taistelun, mutta häviätte sodan. Olen pahoillani, mutta esimiehenne kusettivat teitä ja kohta he hylkäävät teidät. Raha on armoton konsultti.

    Hepo-oja, Korttila ja Malin tekivät ammatillisen itsemurhan. He eivät löydä tämän jälkeen mistään uutta työpaikkaa. Kukaan ei palkkaa henkilöä, joka on todistettavasti kytännyt oman pomonsa tekemisiä ja raportoinut niistä kirjallisesti. Ahonen ja Hilden nauravat ja käyttävät tilannetta häikäilemättömästi hyväkseen.

    Äänestä

  • heinolan pyrrhos kirjoitti:

    Kyseessä on linjajohtajien ja ammattiyhdistysaktiivien Pyrrhoksen voitto. Poislukien tietenkin tekninen toimi, jonka johtaja ja työntekijät olivat tarpeeksi älykkäitä. He eivät tahrineet mainettaan.

    Valtuustossa on aivan liikaa kaupungin palkkalistoilla olevia henkilöitä ja suoraan kaupungin urakoista eläviä. Muutaman linjajohtajan ja päättäjän oli helppoa pelotella koko porukka taakseen pahaa muutosjohtajaa vastaan. "Tita vie teiltä työpaikat ja urakat!. Mikä pahinta, hän kyttää luottokorttien käyttöä!" Luottamusmiehet ja monet valtuutelut olivat niin typeriä, että he unohtivat Hepo-ojan ja Korttilan olevat työnantajan (Hilden ja Ahonen) puolella. Linjajohtajat ja määrätyt hallituksen jäsenet pelaavat vain omien työpaikkojensa ja etujensa puolesta. Eivät he ole kiinnostuneita kaupungin työntekijöistä, ei heitä kiinnosta palveluiden ja rakenteiden järkeistäminen.

    Rinnevaaran johdolla olisi ollut mahdollisuus tehdä edes jotenkin hallittu rakennemuutos. Nyt juna meni, ja rakennemuutos tulee kohta pakon sanelemana koska rahat ovat loppumassa. Se tietää irtisanomisia, ulkoistamisia ja palveluiden oleellista huononemista. Menee siinä kaupungin johtokin uusiksi, koska emme pärjää kovin pitkälle ilman kuntaliitoksia.

    Voititte taistelun, mutta häviätte sodan. Olen pahoillani, mutta esimiehenne kusettivat teitä ja kohta he hylkäävät teidät. Raha on armoton konsultti.

    Hepo-oja, Korttila ja Malin tekivät ammatillisen itsemurhan. He eivät löydä tämän jälkeen mistään uutta työpaikkaa. Kukaan ei palkkaa henkilöä, joka on todistettavasti kytännyt oman pomonsa tekemisiä ja raportoinut niistä kirjallisesti. Ahonen ja Hilden nauravat ja käyttävät tilannetta häikäilemättömästi hyväkseen.

    "Valtuustossa on aivan liikaa kaupungin palkkalistoilla olevia henkilöitä ja suoraan kaupungin urakoista eläviä. Muutaman linjajohtajan ja päättäjän oli helppoa pelotella koko porukka taakseen pahaa muutosjohtajaa vastaan."

    Saatoit osua asian ytimeen - tai yhteen ytimistä. Yhteen manipuloinnin keinoista. En ollut tullut tuota ajatelleeksikaan.

    Äänestä

  • hfghghjgfk kirjoitti:

    "Valtuustossa on aivan liikaa kaupungin palkkalistoilla olevia henkilöitä ja suoraan kaupungin urakoista eläviä. Muutaman linjajohtajan ja päättäjän oli helppoa pelotella koko porukka taakseen pahaa muutosjohtajaa vastaan."

    Saatoit osua asian ytimeen - tai yhteen ytimistä. Yhteen manipuloinnin keinoista. En ollut tullut tuota ajatelleeksikaan.

    Kaupungin palkkalistoilla olevia valtuuston jäseniä sanotaan KAKSOIAGENTEIKSI. Kaksoisagenttien ongelma on siinä, että oma etu ja sukulaisten etu menee ohi kaupungin edun. Nepotismi kukoistaa niissä kaupungeissa, joissa päättäjinä on kaksoisagentteja eli työntekijöitä, jotka ovat myös päättämässä kaupungin asioista.

    Äänestä

On se hyvä että päästiin Rinnevaarasta. Kohta lähtee Rämö, Ulmanen ja Rusila jäähylle. Turunen jää keikistelemään ja viihdyttämään itseään. Kaverit ovat vähissä, sanoivat poijat baarissa. Sitä saa mitä tilaa Risto -poika.

Äänestä

Siinä voi Hepo-ojan, Malinin ja Korttilan hymy hyytyä, kun Raili-täti ottaa komennon. Yleisesti on tiedossa, että nämä kolme eivät mistään muualta töitä saa. Uusi hallitus osaa kyllä hyödyntää tilanteen omaksi edukseen. Siinähän luuttuavat Railin käytäviä.

Luulivat voittaneensa, mutta karmea totuus odottaa edessä. Jos joku näistä kolmesta pokkuroi uutta hallitusta vastaan, Raili-tädin luuta lakaisee. Etenkin Hepo-ojan tehtävä on täysin toivoton; äiti pomona ja tytär alaisena.

Toisella puolella NYT-ryhmä ja Seppä odottelevat rauhassa, kunnes hallinto pelaa itsensä suohon. Sitten he iskevät, ja taas tarvitaan kaupunginjohtajan sijaista.

Historia tuntee vain yhden Hepo-ojan nykyistä virkaa toivottomamman tehtävän: se oli Neuvostoliiton maatalousministeri. Ei siis mitään käytännön mahdollisuuksia onnistua.

Äänestä

Hepo-oja on sivistystoimen johtajana ollut kulttuuritoimen johtajan Saija Jäppisen, entinen Siwan kassa, esimies.

Jäppisen ja Hepo-ojan yhteistyö oli saumatonta. Hepo-oja teki kaikessa mitä Jäppinen halusi. Hepo-oja on hyväksynyt kesäteatterin törsäykset, 10.000 euron alkoholiostot viime vuonna, Lontoon matkan ja pakettiauton oston, jotka kaupunginjohtaja torppasi ja äiti-Hilden puuttui peliin: minun lastani on hunosti kohdeltu, joten kaupunginjohtaja erotetaan epäluottamuksen vuoksi.

Hepo-oja tulee tekemään kaikessa mitä äiti-hildenin lapsi-jäppinen vaatii. Ja vaatihan se. Paitsi oman kesäteatteriyrityksen, jonka menot maksavat veronmaksajat ja tulot, niin mihin ne käytetään ja kuka päättää budjetista?

Kun Jäppinen ei päässyt kaupungin edustustilaan, Jäppinen vaati galleria Lambertia työtilakseen. Hepo-oja hyväksyi kulttuuritimiston siirtämisen Lambertiin, mutta se ei onnistunut, kun asukkaat keräsivät adressin ja lautakunnan puheenjohtaja käytti otto-oikeuttaan.

Niinpä sitten Jäppiselle puuhataan omaa palatsia WPK-talon pihaan, ja äiti-hilden tukee kaupunginhallituksessa ja Hepo-oja kaupunginjohtajana.
Kyllä lapsen pitää saada mitä ikinä sitten haluaakin, sitä varten äiti-hilden on Heinolassa kunnallispoliitikkona ja siitä samasta syystä Hepo-oja on nyt kaupunginjohtajana. Valtuutettuja narutettiin mennen tullen kaupunginjohtajan epäluottamuksella.

Äänestä
  • Sinä tarvitset apua. Oikeasti.

    Äänestä

  • Pianhan nämä asiat alkavat paljastua. Seuraillaan. Kaikkea ei nyt saada tietää, koska valtuutettumme unohtavat olevansa vain valtuutettuja ja alkavat puuhata salaseurassaan salaisin paperein aina, kun asia ei siedä päivänvaloa.

    Et maininnut listassasi Kankaanpäätä?

    Äänestä

  • huolestunut kirjoitti:

    Sinä tarvitset apua. Oikeasti.

    Lue "huolestunut" entisen kulttuurilautakunnan pöytäkirjat sekä kaupunginhallituksen pöytäkirjat, joissa em. asiat ja päätökset ovat.
    Varmasti huolestut vielä entistäkin enemmän.

    Äänestä

Tietääkö kukaan, mikä on tämän uuden kaupunginjohtajan koulutustausta ja kokemus?
Olisi mukava tietää, kenen kanssa purjehdimme kohti Lahden kanssa liittymistä eli mennään suohon.

Äänestä
  • Hepo-oja on ollut sivistystoimenjohtaja, joka haki Lahteen töihin, ei päässyt.
    Sivistystoimen johtajana Hepo-oja on ollut myös vastuussa Heinolan kulttuuritoimesta.

    Kannattaa lukea kulttuurilautakunnan pöytäkirjat netitä, niistä selviää Hepo-ojan toiminta Saija Jäppisen tukijana ja kesäteatterin tukijana paikallisen kulttuurin sijaan.

    Hepo-oja esitti Jäppistä osaston johtajaksi Kaattarin lähdettyä EU-koordinaattoriksi.
    Hepo-oja esitti kesäteatterin lipunmyynnin siirtämistä Galleria Lambertiin, ainoaan Heinolan taidegallerian muuttamista kulttuuritoimiston toimistoksi.

    Kannattaa myös katsoa Heinolan kaupungin budjetista kohdat 4520 kesäteatteri ja 4521 kesäteatterimusikaalit. Näistä selviää, miten Hepo-oja on hyväksynyt esim. akoholiostoksi kesäteatterille (4940) lähes 10.000 euroa.

    Eipä osoita kovinkaan erinomaita osaamista.

    Äänestä

Mitä jos seuraisitte Viktooriaa, ja kulkisitte lahkolaisten tavoin Rinnevaaran perässä, minne hän meneekin. Liatkaa pesänne sielä missä johtotähtennekin on.

Äänestä

Pesä on puhdas, kun Rinnevaara sai monoa! Seppä jäi vielä mutta ainoastaan katsomon takariviin.

Äänestä
  • Mihin on pesä puhdas...

    Äänestä

Kankaanpää kuuluu porukkaan.

Kuntalaisena olen näiden kaikkein neljän työnantaja ja ehdotan heille 20%:n palkanalennusta. Mitään pelkoa ei ole, että he pääsisivät muualle töihin. Mikään kunnanhallitus ei palkaa johtotehtäviin henkilöä, jolla on meriittinä oman pomonsa kirjallinen kyttääminen, pomon julkinen haukkuminen tiedotusvälineissä, yhteistyöstä kieltäytyminen ja vielä poliisitutkinta asian tiimoilta. Ihan sama, kuka oli syypää. Vain teot huomioidaan.

Uuden hallituksen pitäisi heti ryhtyä toimeen asian tiimoilta.

Tämä on sitä joustoa, mitä yksityisellä sektorilla tapahtuu päivittäin. Myös johtajalle, jos arvosi työmarkkinoilla on mitätön.

Tita kyllä löytää itselleen uuden työpaikan. Ei pomon tarvitse olla kiva. Kun halutaan muutosta, astutaan aina jonkun varpaille. Silloin pomon pitää olla kova ja ehdottoman johdonmukainen. Hepo-ojalla ei juurikaan ko ominaisuuksia ole, ainakaan ensihaastattelujen perusteella.

Hepo-oja nyyhki eilen radiossa "kaupungintalon tramaattista tilannetta". Voi voi, on se nyt ihan kauheaa!

Kaupungissamme on viime vuosina yli tuhat ihmistä käyneet YT:t ja tulleet irtisanotuiksi. He ovat tehneet kovaa työtä tehtaissa ja maksanee veroillaan kaupungimme lihavan hallinnon. He ovat kokenee käytännössä rakenteiden muutoksen. Olisit Hepo-oja huolissasi heidän tilanteestaan etkä hallintosi henkilötraumoista. Teillä on siellä kaupungintalolla vielä työpaikka, ja saisitte olla onnelisia siitä!

Heinola on nyt hallinnollinen kriisikunta, ja kohta olemme myös taloudellinen kriisikunta. Kun rahat loppuvat, alkaa luuta pyyhkimään kaupungin hallinossa. Sitten saatte tekin kokea ihan oikeasti "traumaattisia kokemuksia".

Olen pahoillani, mutta niin siinä käy.

Äänestä
  • Hienoa että olet selvännäkijä, eikun lehteen 0700 ilmotus :)

    Äänestä

Euro on kova konsultti, tai oikeastaan eurojen puute. Teollinen pohja on rapautunut ja verotulot vähenevät koko ajan. Samaan aikaan valtio lykkää koko ajan kunnille lisää lakisääteistiä velvoitteita. Lisäksi väestömme ikääntyy nopeasti, kun nuorille ei löydy työpaikkoja ja he muuttavat pois. Ei tarvita selvännäkijää, ihan maallikkokin pärjää.

Nämä muutaman avainjohtajan "traumaattiset" kokemukset Titan kanssa ovat aivan muumilaakson tarinoita. Olisi mielenkiintoista tietää, ovatko Hepo-oja, Korttila, Kankaapää ja Malin olleet koskaan ihan oikeissa töissä. Siis yksityisellä sektorilla, missä henkilökohtaisia työpanoksia mitataan koko ajan ja missä oman pesän likaajat erotetaan välittömästi.

Jos pomo on ilkeä, niin kannattaisi katsoa myös peiliin. Harvoin se pomo mikään narsistinen ihmishirviö on. Riitaan tarvitaan aina kaksi osapuolta.

Odottelen mielenkiinnolla poliisitutkintojen tuloksia.

Äänestä

Vaari on ihan oikeassa!! T.R. on historiaa , samoin Masa, Hansu ja muutama muu meni siinä mukana. Oikein tekivät enemmistö valtuustossa, heillä oli järki kohdallaan ja he kantavat vastuun Heinolan tulevaisuudesta. Jarruttajat on siirretty sivuraiteille ja siellä he pysyvät ainakin tämän valtuustokauden, hyvä niin. Vielä olen sitä mieltä että suurimmat pas..t omaan pesäänsä on kakkineet jotkut myyrät kaup. talolla. He ovat olleet tiedonvälittäjinä ja oikein kunnolla sekoittaneet tarkoituksella keskustelua, purkaen siten omat patoutumansa. Toki suurin osa kaup. työntekijöistä on kunnon ihmisiä, eivätkä sorru myyräntyöhön.
Kaikesta huolimatta luotan Heinolan valtuttettujen yhteistyöhön ja kykyyn toimia yhdessä, kunhan saadaan pois päiväjärjestyksestä tietyt asiat. Voimia valtuutetuille ja kyllä se siitä...

Äänestä

"Vielä olen sitä mieltä että suurimmat pas..t omaan pesäänsä on kakkineet jotkut myyrät kaup. talolla. He ovat olleet tiedonvälittäjinä ja oikein kunnolla sekoittaneet tarkoituksella keskustelua, purkaen siten omat patoutumansa. Toki suurin osa kaup. työntekijöistä on kunnon ihmisiä, eivätkä sorru myyräntyöhön."

Tämän kirjoituksen perusteella on vaikeaa uskoa, että työilmapiiri kaupungintalossa on paranemaan päin.

MIKÄ SINÄ OLET JAKAMAAN TYÖNTEKIJÖITÄ HYVIIN JA PAHOIHIN? Onko tämä joku DDR, jossa oli yksi totuus ja stasi kyttäsi sen toteutumista?

Jos joku on toiminut väärin ja vuotanut salaista tietoa julkisuuteen, tee siitä tutkintapyyntö. Jos joku on ollut ilkeä, ota yhteyttä työsuojeluviranomaisiin. Jos kyseessä on työnjohdollinen asia, niin ko esimiehen pitää hoitaa tehtävänsä.

Äänestä

"Kaikesta huolimatta luotan Heinolan valtuttettujen yhteistyöhön ja kykyyn toimia yhdessä, kunhan saadaan pois päiväjärjestyksestä tietyt asiat."
Mitkä on ne tietyt asiat jotka pitää saada pois?
Vastaatko laina49?

Äänestä
  • Päijät-Hämeen Poliisin päiväjärjestyksestä ovat eräät asiat siirtyneet syyttäjän harkintaan. Poliisi suoritti rikostutkinnan Heinolan neljää viranhaltijaa ja yhtä luottamushenkilöä varten epäiltynä rikoksesta kaupunginjohtajaa kohtaan.

    Nämä syylliseksi epäillyt olisi pitänyt heti siirtää sivuraiteelle, että eivät aiheuta enempää harmia Heinolan kaupungille mustamaalaten kaupunkia oman etunsa vuoksi.

    Poliisitutkinta kohdistui työnantajan edustajiin, tuloasaluejohtajiin Hepo-oja, Korttila, Kankaanpää. Myös kaupunginjohtajan sihteeriä, vesitorniin muuttanutta Lepinsalo epäillään rikoksesta kaupunginjohtaja kohtaan.
    Luottamushenkilöistä kaupunginhallituksen varapuheenjhtajaa Juhani Ahosta epäillään samasta rikoksesta. Mutta siitä huolimatta Ahonen äänesti valtuustossa kaupunginjohtajan erottamiseksi, vaikka on sevästikin jäävi rikoksesta epäiltynä.

    Tilapäisen valiokunnan sihteerinä toimi Sinikka Malin, henkilöstöjohtaja, va kansliapäällikkö, ent. vs. kaupunginjohtaja, selvitystyöryhmän sihteeri, joka ei kokenut itseään jääviksi, vaikka tilintarkastustoimisto KMPG:n mukaan on syytä epäillä osallisuusjääviydestä, intressijääviydestä ja yleisklausuulijääviydestä.

    Heinolassa jäävit ja rikoksesta epäillyt hääräävät ja määräävät, koska Raili Hilden ja hildeniläiset demarit sekä muiden puolueiden hildeniläiset niin ovat päättäneet.

    Hilden ryhtyi uudelleen kunnallispäättäjäksi vielä 70-vuotiaana, oman kertomuksensa mukaan siitä syystä, koska lastaan (Saija Jäppinen, ent Siwan kassa) oli kulttuuritoimen osaston johtajana kohdeltu huonosti.
    Hepo-oja toteutti sivistystoimen johtajana kaikki Jäppisen toiveet, joten nyt Hepo-oja onkin sitten kaupunginjohtajan sijainen, vaikka Hepo-ojaa syytetään rikoksesta kaupunginjohtajaa vastaan. Hyvin on heinolalaista meinikiä!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vaari kylässä kirjoitti:

Rinnevaaralaisten viha ja kiukku jatkuu. Rakentamisesta ei ole merkkiäkään näillä palstoilla. Alli kuunteli huolestuneena eilen valtakunnan uutisia verkossa esiintyvistä ilkivalta ilmiöistä. Tässä rinnevaaralaiset näyttävät pärjäävän. Jo käytiin uuden johtavan lääkärinkin osaamista epäilemään ja hänen kytköksistään valtaa pitäviin. Rinnevaaralaiset, sepän hännystelijät ja nyttiläiset lakatkaa paskomasta omaa pesäämme Heinolaa tai muuttakaa ahdistuneina muualle ilmaa pilaamaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu