Ostin kirpputorilta Alkupolku Naperola CD:n, joka on julkaistu joskus 1995 ja ohjeet takakanessa on Windows 3.1 Windows 95 ja Macintosh ohjelmalle.
Ei toimi ei tuo CD Vistassa. Onko Vistassa jotakin vikaa, vai onko niin, ettei Vista ymmärrä noin vanhaa CD:tä?
CD maksoi pari euroa, joten mistään järkyttävästä menetyksestä ei olisi kyse, mutta olen kuullut, että tuo CD olisi hyvä lapsen oppimisen kannalta, joten siksi toivoisin sen toimivan.
Kiitos jo etukäteen.
Ei toimi ei tuo CD Vistassa. Onko Vistassa jotakin vikaa, vai onko niin, ettei Vista ymmärrä noin vanhaa CD:tä?
CD maksoi pari euroa, joten mistään järkyttävästä menetyksestä ei olisi kyse, mutta olen kuullut, että tuo CD olisi hyvä lapsen oppimisen kannalta, joten siksi toivoisin sen toimivan.
Kiitos jo etukäteen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vista ei ymmärrä noin vanhaa CD levyä. Voit kuitenkin kokeilla ajaa Cd asennusohjelman yhteensopivuus tilassa mutta tämäkään ei takaa sen toimivuutta.
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows-vista/make-older-programs-run-in-this-version-of-windows
"Voit muuttaa ohjelman yhteensopivuusasetuksia manuaalisesti napsauttamalla ohjelman kuvaketta hiiren kakkospainikkeella, valitsemalla Ominaisuudet ja napsauttamalla sitten Yhteensopivuus-välilehteä¤."
Kiitos kaikkille neuvoista. Sain ohjelman toimimaan, kun valitsin Windouws 95 ja 256 väriä ja lapsi pääsi iloisesti harjoittelemaan Suomen kieltä.
Tämän ohjeen mukaan toimi.
>>Ohjatun ohjelmien yhteensopivuustoiminnon kÃyttÃminen
Avaa Ohjattu ohjelmien yhteensopivuuden varmistaminen napsauttamalla Käynnistä-painiketta ja valitsemalla Ohjauspaneeli, Ohjelmat ja Käytä vanhempaa ohjelmaa tämän Windows-version kanssa.
Noudata ohjatun toiminnon ohjeita.
Ole hyvä!
Hyvä että onnistuit. Sinulla on näköjään 32 bittinen Vista. Unohda koko DOSBOX kun kerran noin toimii, DOSBOX ei ole vaivan väärtti.
Windows 3.1 keroo että ohjelma on 16 bittinen ja jos Vista on 64 bittinen niin mikään 16 bittinen ohjelma ei toimi ilman kolmannen osapuolen emulaattoria, eli on olemassa ratkaisu mutta se vaatii hieman vaivaa:
Asenna ensin DOSBOX
http://www.dosbox.com/
Jonka jälkeen siihen DOSBOXiin Windows 3.1 (Olen kokeillut ja toimii helposti)
http://vetusware.com/download/Windows 3.1 Installation Disks 3.1/?id=5604
Ja siihen W3.1:een se peli.
HAHAHA, pätijä oli taas väärässä, iskä sai sen toimimaan
" JOS Vista on 64 bittinen ..."
Vista on kyllä jo niin erilainen käyttöjärjestelmä, että ei ole yhteensopivuutta. Jos ei löydä netistä jotain win95 emulaattoria vistalle. Ei muuta kuin googleen: win95 emulaattori vistalle.
Suosittelen ennemmin W3.1 emulaattoria DOSBOXiin. W95 toimii DOSBOXissa mutta W3.1 on paljon helpompi ja vaivattomampi asentaa DOSBOXiin.
HAHAHA, toinen päitjä siinä väärässä :DDDDD