Olemme lähdössä syksyllä Pietariin pitkäksi viikonlopuksi. Kertoisitteko kokemuksia ravintoloista, pubeista yms. Millainen on hintataso? Palvelu, onko listat englanniksi?
Onko palvelurahakäytäntöä?
Kiitän jo etukäteen asiallisista neuvoista ja kommenteista!
Ravintolatarjonta?
8
460
Vastaukset
- 17+13
Moi!
Oon käyny Pietarissa useamman kerran, hyvä kokoelma ravintoloita ja kokemuksia niistä löytyy: http://bit.ly/11UOeVs- maalaiset
Kiitos vinkistä, löytyi tarpeellista tietoa!
Jos ei ole tarjoilijoita, tippiä ei liene tarpeellista tiskillä antaa...
- Blini s ikroi
Jolki-palki (ёлки-палки) -ketjun ravintoloissa maalaisvenäläinen sisustus, hyvää ruokaa ja kohtuulliset hinnat. Keskustassa ainakin Nevski prospekt 88 ja ulitsa Malaja Konusennaja 9. Halpaa idän eksotiikkaa Столовая No 1, monta paikkaa keskustassa. Monissa ravintoloissa menussa myös annosten kuvat.
- Maleksei
Na Zdorov'e, Restoran
Bolshoy Prospekt, 13, St Petersburg, Venäjä, 197198
7 812 232-40-39
spb.allcafe.ru
Tämä "Terveydeksi" ravintola sijaitsee lähellä Sportivnajan metroasemaa. Siisti, todella kiva sisustus, ystävällinen henkilökunta ja hyvä, normihintainen ruoka.
Toisaalta kaupungissa on satoja ruokapaikkoa mitä pitää kokeilla, joten rohkeasti koittakaa muitakin. Aikaisemmin mainitut Stalovajat (useita siellä täällä ympäri kaupunkia) ovat kohtuuhintaisia siistejä lounaspaikkoja. - Piter1
Pietarin kaupungissa on yhtä paljon asukkaita kuin koko Suomessa, joten ravintoloita, baareja, diskoja, apteekkeja, kauppoja, ym, ym. samanverran on kuin Suomessa joten aika vaikea kertoa ja vertailla kaikkea :)
- pietarissa
Edellinen on oikea kommentti. Ravintoloita on riittävästi, mutta menuvalikoima voi pikkuravintoloissa olla rajallinen. Yleensä menun ja hinnat näkee jo ovensuusta.
Pietarissa kannattaa liikkua busseilla, jos kulkee lähinnä Nevskillä. Numerot 191, 24, 27 ja 1 ajoivat pitkät pätkät Nevskiä. Lippu maksaa 25 ruplaa (siis 60senttiä) ja sen saa lipunmyyjältä, joita on jokaisessa bussissa. He tulevat ihan kädestä pitäen sitten myymään sen lipun. Varaa ruplarahat vain mukaan. parasta on liikkua keskipäivän kahden puolen. Aamulla ja illalla 17-18 aikaan on ruuhkaa.
Metroon ei kannata mennä, ellei halua kulkea kauemmaksi. Metrojetoni on 28 ruplaa ja niitä myydään metron aulassa. Kannattaa ostaa useampi kerralla.
Johdinautot näyttää olevan vanhaa kalustoa, mutta kulkeehan nekin Nevskillä.
Raitiovaunu 7 menee Nevan yli Moskova hotellin vierestä. Sillä pääsee siis toiselle puolelle. Rahastaja on sisällä myös raitiovaunussa ja johdinautossa, joten sisältä saa liput. - maalaiset
Torstaina on sitten reissu alkamassa.
Kiitos hyvistä vinkeistä! - Maalaiset
Reissu on tehty ja oli erittäin mieluisa kokemus!
Ruoka oli hyvää ja sitä sai edullisesti ja helposti, jokaiseen makuun sopivaa.
Kaupat on riittävän hyvin varusteltuja, normaaleissa supermarketeissa on hieman Suomalaiseen mittapuuhun heikompi laatu ja myymälät on kuin meidän halpalaatikkomyymälät 90 luvulla.
Tavaratalot on hienompia kuin Suomessa, tosin hintataso on myös korkeampi.
Allegro on vaivaton tapa käydä viikonloppu Pietarissa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992055Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881866Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3251688Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555- 311177
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht901134Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103- 511047
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651042- 581028