Kaivosmetallien hintasuojaus?

Mitä tarkoittaa??

Selittäkää joku rautalangasta noviisille, että mitä kaivosmetallien hintasuojaus käytännössä kaivosyhtiön näkökulmasta tarkoittaa?

Siis jos vaikka hintasuojaus on tehty XX euro/usd/kg/tonni/pauna jne hintaan, niin tarkoittaako se sitä, että kaivosyhtiö saa joka tapauksessa tuon XX hinnan, vaikka metallin maailmanmarkkinahinta laskisi tuon tason alle?

Entä mitä tuo hintasuojaus vaikuttaa siinä tapauksessa, että ko. metallin hinta nouseekin huomattavasti tuon XX -tason yläpuolelle. Onko kaivosyhtiö siis velvollinen tällöin myymään metallia tuolla XX -tasolla, vaikka maailmanmarkkinahinta olisi huomattavasti korkeampikin?

3

339

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaihtoehtoja on

      Yhtiöllä voi olla metallinjalostajan kanssa kiinteähintainen sopimus, jolloin hinta ja ehkä toimitusmääräkin on sovittu ja maailmanmarkkinoista riippumaton. Silloin toimitetaan tällä hinnalla, olkoon se edullista kenelle tahansa. Tällainen sopimus takaa ennustettavuuden ja hintavakauden molemmille osapuolille.

      Suojauksen voi myös rakentaa instrumenteilla, jotka suojelevat vain toista osapuolta. Riskiä ottava osapuoli voi sitoutua ostamaan tai myymään tiettyyn hintaan tiettynä aikana. Vastapuoli ostaa näitä sitoumuksia ja voi sitten valita itselleen edullisimman vaihtoehdon niiden voimassaoloaikana. Tavarapörsseissä erityyppisiä sopimuksia vaihdetaan vilkkaasti.

    • Esimerkkitapaus

      No mitä esimerkiksi tämä Endominesin suojaus esimerkiksi käytännössä tarkoittaa?

      "Joulukuussa 2009 Endomines solmi Nordean kanssa sopimuksen, jonka mukaan 84 400 oz (2 625 kg) kultamäärä vuosina 2011 -2015 on kiinteähintainen (843 €/oz). Vuoden 2012 alussa suojausta muutettin siten, että 6 000 oz (187 kg) siirrettiin vuodelta 2012 vuodelle 2016. Muutetun osan uusi suojaushinta on 796 €/oz"

      Onko tuo nyt siis niin, että Endomines saa kullastaan 843 euroa/unssi vuoteen 2015 asti, vaikka kullan hinta nousisi esim. 1700 euroon unssilta?

      • Esimerkkitapaus

        Eiku siis joo, vain osa tuotannosta on suojattu ja lopputuotanto voidaan myydä markkinahintaan?

        "Kullan hintasuojaus tapahtuu Swap-kaupalla, jonka mukaan suojatun osuuden kvartaalin keskihinta määräytyy London Bullion Market’in ja suojaushinnan erojen perusteella"


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 185
      4122
    2. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      99
      3418
    3. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      100
      2756
    4. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      299
      2665
    5. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      39
      2356
    6. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      160
      2111
    7. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2060
    8. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      29
      1751
    9. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      6
      1594
    10. Mies älä

      Odota enää vaan toimi. Pieni vinkkivitonen 🫰💥
      Ikävä
      44
      1127
    Aihe