Laitoin vanhaan P3 koneeseen hajonneen vanhan Nvidian näyttiksen tilalle Connect3D Radeon 9200 SE:n ja siinä tuli mukana DirectX 9a. Kokeillakseni pelinäkymää kun ei nyt muitakaan pelejä ole asennettuna, paria kräkättyä verkosta joskus imuroitua peliä jotka aiemmin toimivat hyvin, tuli seuraavaa:
"Requires a Direct 8 compatible display adapter",
"Failed to create Direct 3D Device"
Eikö DirectX pitäisi olla yhteensopiva aikaisempien DirectX:ien kanssa vai pitääkö vaihtaa kahdeksikkoon?
Direct 3D Device
10
359
Vastaukset
- ohjelmoija
Luulen että vika ei ole DirectX rajapinnassa, varsinkin jos päivitit sen uudenpaan.
Kun Direct3D:tä käyttävä ohjelma käynnistetään, herjaa ohjelma yleensä tuommoista jos se ei pysty käynnistämään puuttuvan laitteiston/ajurin takia. Päivititkö Radeonille (Catalyst) Ajurit?
Toki vika voi johtuo myös niistä "Kräkki" peleistä, kokeila aidolla (!)- Win98se
Päivitin ATIn sivuilta Radeon Catalyst 4.7 ajurit Win98:lle mutta ainakin ne em. pelit näyttävät edelleen samaa erroria yrittäessäni käynnistää niitä.
- Win98se
Noiden catalyst-ajureiden asennuksen jälkeen tuli käynnistäessä error-ilmoitus grafiikkaväylävirheestä, koneen yhteensopimattomuudesta ja ettei 3D kiihdytys ole mahdollista. Uudelleenkäynnistyksessä sen jälkeen sitä ei enään tullut mutta ohjauspaneelista näytön kohdalta lisäasetuksista löytyvän väylätestauksen jälkeen tulee sama virheilmoitus grafiikkaväylävirheestä. Samoissa lisäasetuksissa 3D-asetuksissa on DirectX-ruudussa pelkkää tyhjää eikä mitään valittavaa?
- Win98se
Se ohjauspaneelin näytön 3D asetuksissa oleva tyhjä ruutu on kohdassa jossa on vaihtoehtoina Direct3D ja OpenGL -profiilit eli ei ole näille mitään profiileja, mitä sitten tarkoittaneekaan.
- Zzzzz
Win98se kirjoitti:
Se ohjauspaneelin näytön 3D asetuksissa oleva tyhjä ruutu on kohdassa jossa on vaihtoehtoina Direct3D ja OpenGL -profiilit eli ei ole näille mitään profiileja, mitä sitten tarkoittaneekaan.
..myös ATI Control Panelin?????
- Win98se
Zzzzz kirjoitti:
..myös ATI Control Panelin?????
Asensin control panelin samalla kuin ajurit. Ihmetyttää tämä Radeonin ajuripolitiikka. Kaupassa vakuutettiin että kortti sopii yhteen Win98:n kanssa, pakkauksen kannessa ei mainita Win98:ia mutta asennusohjeiden mukaan se taas pitäisi sopia siihen ja sitten vielä ATI julkaisee sivuillaan näitä Radeon Catalyst-ajureita. No, poistin DirectX 9:n ja asensin tilalle DirectX 8.1:n ja yritin asentaa ajurit kortin mukana tulleella cd:llä mutta se taas vaatii käyttämään DirectX 9:iä ja tätä yhdistelmäähän olin kokeillut jo aiemmin eikä silloin toiminut 3D kiihdytys. Hain ATI:n sivuilta vanhemmat Catalyst 3.8 ajurit joissa tulee siis control panel myös mukana ja se suostui asentumaan mutta ilmoitti taas uudelleenkäynnistyksessä sen errorin että ei sovi laitteistoon joten 3D-kiihdytys ei mahdollinen. Ohjauspaneelista löytyy näytön lisä-asetuksista se Smartgart väylätestaus ja kokeilin taas sitä ja kun se uudelleenkäynnisti koneen niin 3D kiihdytys tuli toimintaan ilman erroreita. Ne em. kräkätyt pelitkin alkoivat toimimaan kun muutin niiden asetuksissa resoluution samaksi kuin näytössä ja 3d-kiihdytyksen hardwaresta softaan, mitä ei tarvinnut tehdä vanhalla Nvidian kortilla.
Että joo, olisi voinut olla jotain muutakin tekemistä.. - Win98se
Zzzzz kirjoitti:
..myös ATI Control Panelin?????
Nyt tämä näytönohjaimen asennus on jotenkin poistanut äänikortin toiminnan. Se on Aureal Vortex 2. Ohjauspaneelissa järjestelmän laitteissa ääni- video ja peliohjaimissa näkyy vain Gameport Joystick ja joku MPU-401 Competible, onko se joku midi-äänijuttu, onkohan se voinut tulla näytönohjaimen ajurien mukana? Äänikortin asennus ei ala automaattisesti cd:ltä niinkuin sen ohjeissa väitetään mutta saan tehtyä asennuksen "lisää uusi laite" -toiminnalla ja ajurit asentuvat ja lopussa tulee "Valmis" ilmoitus mutta ei mitään uudelleenkäynnistyskehoitusta eikä myöskään äänikorttia tule järjestelmään. Missäköhän on vika?
- ohjelmoija
Win98se kirjoitti:
Nyt tämä näytönohjaimen asennus on jotenkin poistanut äänikortin toiminnan. Se on Aureal Vortex 2. Ohjauspaneelissa järjestelmän laitteissa ääni- video ja peliohjaimissa näkyy vain Gameport Joystick ja joku MPU-401 Competible, onko se joku midi-äänijuttu, onkohan se voinut tulla näytönohjaimen ajurien mukana? Äänikortin asennus ei ala automaattisesti cd:ltä niinkuin sen ohjeissa väitetään mutta saan tehtyä asennuksen "lisää uusi laite" -toiminnalla ja ajurit asentuvat ja lopussa tulee "Valmis" ilmoitus mutta ei mitään uudelleenkäynnistyskehoitusta eikä myöskään äänikorttia tule järjestelmään. Missäköhän on vika?
On kyllä aika sekamelska!
En sitten tiedä miten valmistajat panostavat enään Win9x sarjaan, sillä omalla WinXP Pro:lla ei tommosia ongelmia ole ollut koskaan!?!?!?? Tosin itse siirryin takaisin nVidian kelkkaan 6800GT ohjaimella ;)
Poista kaikki ajurit, ATI ControlPanel ja DisplayDriver, niin että siinä on vain joku VGA DisplayDriver käytössä.
Varmista myös että emon piirisarja-ajurit on asennettu/päivitetty uusimpaan.
Asenna uusin DirectX 9.0c
Lataa vaikka ATI:n sivuilta uusin Catalyst (Win9x:lle), olisikohan se versio 4.8
Asenna Catalyst ajuripaketti, pitäs asentaa sekä Control Panelin, että näytönohjain ajurit.
Käyynistä kone uudelleen.
- RHINO123OLENT
Miten asennetaan Direct 3D:n ja 3d graphics card?
- Samastaveneestä
tyypit hei klikatkaa tosta jos teillä on atin näyttis ---> http://support.amd.com/us/gpudownload/windows/Pages/auto_detect.aspx
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399179Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737980Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625709William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542364Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62097Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821746Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201692Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921439Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4381370Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71327