Hei!
Voisiko joku tietävä kertoa, onko Kroatian rannikolla vielä syys-lokakuussa niin lämpimiä ilmoja, että rannalla tarkenee?
Matka olisi suunnitteilla ja Kroatia houkuttaa... :)
Kroatia syys-lokakuussa
3
1133
Vastaukset
- Myös syksyllä
Toivottavasti tästä on apua:
http://weatherspark.com/averages/32016/9/Split-Split-Dalmatia-Croatia
Tarkempaa ennustusta tulevasta syksystä tuskin pystyy laatimaan. Kyllä on.
Syyskuun puolivälistä sää muuttuu aavistuksen epävakaisemmaksi, eli pilviäkin voi olla, ja myös sateita. Oman kokemukseni mukaan (olen ollut usein purjehtimassa Dalmatian rannikolla syys-lokakuun taitteessa) sateet ovat aina olleet lyhytaikaisia, eivätkä ole oikeastaan menoa mitenkään haitanneet. Viime vuonna syyskuun puolivälistä 2 viikkoa eteenpäin -ajanjaksolla saatiin niskaan kaksi 15 min kuuroa. Edellisenä vuonna yhtenä päivänä satoi 2-3 tuntia, muutoin ei ollenkaan.
Myös tuulet keskimäärin voimistuvat - kesällähän siellä on bläkä. Mutta kun aurinko paistaa niin tuulen ottaa iholleen mielihyvällä.
Lyhyesti - Kroatia on parhaimmillaan kesäkuun puolivälistä heinäkuun puoliväliin ja sitten syyskuussa. Huomioin siis säät plus väkimäärän.
-E- elmeseli
Viime vuonna oli Split-Dubrovnik akselilla lokakuun puolessa välissä ja kelit oli ok. Päivällä 25 ja merivesi 22. Mä en ainakaan kaipaa ton parempaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin
Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän502622Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella
👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h702211Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on31621En tiedä mitä olet mulle
Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa491076On mullakin
Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi49937Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.
Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.278921- 66796
- 14764
Ikävä edelleen sinua
Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja19739Sekaisin ihastuksesta
Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m54731