Olen suomalainen ja mieheni ruotsalainen, asumme Suomessa. Olemme miettineet hakevamme lapsellemme kaksoiskansalaisuudetta. Toivoisin, että täällä olisi joku joka osaisi vastata mitä hyötyä ja haittaa siitä voisi olla lapsellemme tai meille?
Itselläni tulee vain mielee Suomen asevelvollisuus, äänestysoikeus sekä mutu-tuntuma mahdollisuudesta molempien valtioiden eläkkeisiin myöhemmin. Korjatkaa jos olen väärässä.
Itselläni tulee vain mielee Suomen asevelvollisuus, äänestysoikeus sekä mutu-tuntuma mahdollisuudesta molempien valtioiden eläkkeisiin myöhemmin. Korjatkaa jos olen väärässä.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ota vain kaksoiskansalaisuus, ei siitä mitään haittaa ole.
Nähtävästi lapsesi on poika, koska otat esille asevelvollisuuden.
Itse ottaisin sen kysymyksen vähän "huumorin" kannalta. Luulen, että suomalainen asevelvollisuus on jämptimpää kuin ruotsalainen, ja on kokemus sinänsä (jos ottaa huumorin kannalta). Mutta jos lapsesi on herkkä, niin ehkä on helpompi käydä Ruotsissa asevelvollisuus?
MUTTA EN TIEDÄ tämä oli vain ajatus, ota selvää paremmin!
Omat lapseni ovat kaksoiskansalaisia ja minusta se on vain etu.
Mielestäni on rikkaus, että voi olla kahden maan kansalainen.
Jos esim matkustaa jonnekin, niin voi kääntyä molempien maitten suurlähetystöön ja pyytää apua, jos tarttee.
Voi olla joitain muitakin etuja!
Jos lapsesi myöhemmin haluaa vain yhden kansalaisuuden, niin eiköhän sekin järjesty.
Olette kaukonäköisiä, kun mietitte tätä asiaa.
Missäköhän se lapsi asevelvollisuuden suorittaa?? Kutsutaanko molempiin maihin?
Silloin aikanaan kun poikani oli asevelvollisuus iässä ja suomenkansalainen Ruotsissa, tuli kutsu siihen yhteen ja ainoaan ruotsinkieliseen Suomessa olevaan armeijakoulutukseen. Hän ei pystynyt valitsemaan mitään muuta paikkaa Suomessa kun ei osannut suomen kieltä.
Senpä takia hän sitten otti ruotsinkansalaisuuden ja suoritti asevelvollisuutensa Ruotsissa. 2010 vuodesta alkaen ole enää asevelvollisuutta rauhan aikana Ruotsissa. Vapaaehtoisena voi hakeutua armeijan perus sotilaskoulutukseen, myöskin naiset voivat hakeutua sinne.
Kuinka lienee nyt jos lapsi on kaksoiskansalainen, tuleeko hänen suorittaa asevelvollisuutensa Suomessa jos se ei ole vapaaehtoista siellä?
ei se aivan pakko ole. itse asuin ruotsissa nuorena ja minulle tuli kutsu suomen armeijaan. palautin ensimmäisen kirjeen, koska se tuli suomeksi.
parin viikon päästä tuli sama kirje ruotsiksi. siihen vastasin, että asia pitää hoitaa ruotsin viranomaisten kautta, koska suomen viranomaisilla ei ole toimivaltaa ruotsissa.
jossain vaiheessa tuli postissa vihreä kortti, "vapautettu asevelvollisuudesta rauhan ajaksi". en nyt tiedä millä diagnoosilla vapautus on, mutta arvatenkin hulluksi leimasivat moisen lusmuilun vuoksi..
Ruotsissa kutstuaan nykyään harvoin ketään asevelvollisuutta suorittamaan joetn kehoitan pojan tapauksessa valitsemaan RUotsin kansalaisuuden jos ei halua turhaan hukata pois vuotta nuoruudestaan.
Kaksoiskansalaisuudesta ei ole yhtään mitään enempää hyötyä tai haittaa kuin yksöiskansalaisuudestakaan. Koko idea kaksoiskansalaisuudesta on 60-70- luvulla Ruotsiin muuttaneiden suomalaisten ikäänkuin napanuorasta tai siteestä, jolla he pitävät itseään suomalaisina. Mitään etua esim eläkeasioissa se ei anna, koska ei voi nostaa tuplaeläketta. Armeijakortilla ei paljon ratsastella, sillä kaksari käy intin suomessa, koska ruotsissa se ei ole pakollinen.
Eli, on aivan yhdentekevää onko kaksoiskansalainen.
Entä auttaako eläkkeessä?
On kuulemma joku pykälä että jos on ruotsin kansalainen, niin saa jotainetua eläkkeessä. Ulkolaisten eläkkeet lasketaan 38 vuoden työllisyyden mukaan?