Matkustan ulkomailta perunkirjotukseen. Voinko laskuttaa perikuntaa matkakuluista?
Perunkirjotus!
Jatta 2
6357
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Matkakulusi eivät kuulu kuolinpesälle. Perunkirjoituksessa ei edes tarvitse olla läsnä.
Kannattaakohan sinun matkustaa? Perunkirjoituksessahan ei mitään päätetä, ainoastaan kirjataan perittävän (ja lesken) varat ja velat. Perukirja ei sido perinnönjaossa, missä noudatetaan käypiä arvoja.
Halutessasi voit valtuuttaa itsellesi edustajan perunkirjoitustoimitukseen. Perukirjan kappaleen voit pyytää sinulle lähetettäväksi.
Tietenkin voit laskuttaa. Perikunnalla ei kuitenkaan luonnollisesti ole velvollisuutta tätä laskua maksaa, joten sitä ei makseta.
Voi Jatta pyytää myös edustus- ja juomakulut perikunnalta; matkalla, matkan aikana ja jälkeen.
Ota kaksiviikkoa lomaa niin maksavat senkin! Huvi ja hyöty yhdellä kertaa ja tietysti vainajan piikistä.
matkakulusimeivätnkuulun kuolinpesäle
Pyydät osoitteeseesi kopsun perukirjasta. Perukirja on vainajan viimeinen veroilmoitus, tavallaan, sillä ei perintöä jaeta.
Valtuutus psta toiselle, et erikseen tarvitse matkustaa.