mäntykiekon kuivaus, halkeilu

vatimulle

onko mitään konstia kuivata männystä sahaamani kiekko ( D= 60 cm, s = 5 cm) ettei se halkeile ?
- otanko kuoren pois
- keskusta halkeilee ensin joten pitäisikö siihen päälle laittaa joku laudanptkä, ettei se kuivu liian nopeasti ?

2

5726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kantopuu

      Jos haluat tehdä puusta kiekkoja, jotka eivät halkea, tee ne sahaamalla kantopuusta. En tarkoita, että sahaat sen kannon päästä,vaan sivusta, siitä kohtaa, jossa puu on puoliksi juurta ja puoliksi runkoa.

      Olen tehnyt kannoista lautoja, jotka ovat n, 60 kertaa 60 cm ja höylännyt niitä alle 15 milliä paksuiksi, eikä niihin ole tullut halkeamia. Ei se tosin kaikissa tapauksissa jää ilman halkeamaa. Minun kokemukset kylläkin ovat lähes kaikki kuusesta, mutta uskoisin samaan tulokseen päästävän myös männyn kohdalla

      Leveitä lautoja saa rinteessä kasvaneen kannon kupeesta, sahaamalla moottorisahalla kahdelta puolen eli toista sahausta vastaan, jolloin tavallinen laipan pituinen leikko tulee kaksinkertaiseksi eli enimmillään n. 64 cm pitkäksi leikoksi.

      Jos ohuita levyjä tekee, kannattaa aihiot tehdä ensin vaikkapa 10 cm paksuisiksi pelkoiksi ja antaa ensin kunnolla kuivua, ennen kuin siivuttaa ne ohuiksi. Myös kantopuusta sahatut laudat käyristyvät kuivuessaan.

      Kantopuusta työstetty lauta on, kuten edellä mainitsin, lähes halkeamatonta, visaista, loimukuvioista ja oksatonta.

    • vatisulle

      Puu halkeaa, koska se kuivuu liian nopeasti ja/tai eri vauhtia eri osista. Sahaa se kiekko, jätä kuori päälle, sivele kumpikin sahauspinta EriKeeperillä. Liima muodostaa kalvon, joka estää liian nopean kuivumisen. Kuivaa kiekko ulkoliiterissä valolta ja sateelta suojassa ensimmäiset puoli vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1740
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      61
      1414
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      80
      1397
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      946
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      943
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      876
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      873
    Aihe