Hill's y/d kilpirauhasen liikatoimintaan

Kilpirauhanen1

Minkälaisia kokemuksia teillä on ko. ruuasta? Onko auttanut? Kissani ei tykkää lääkityksistä, joten ajattelin kokeilla tuota ruokaa.

Kumpi lääkitys tehosi paremmin kissojen Felimatzole vai ihmisille tarkoitettu vastaava lääke? Kumpi oli helpompi antaa?

6

1355

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tyrazolia

      Annan ihmisille tarkoitettua 2 x 1tbl / päivä (aamulla ja illalla). Ensin annoin vain 2 x 0,5 tbl mutta annos oli riittämätön, niin todettiin verikokeessa.
      Tabletin tipautan lääkeruiskun sisään ja vetäisen sinne hiukan vettä. Näin lietettynä on helppo antaa kissan suuhun lähelle nielua. Lääkkeen koostumus on sellainen että sulaa helposti ja olen tarkistanut että sen voi antaa lietettynä.
      Muita lääkkeitä tai ruokaa en ole kokeillut. Kissa voi nyt selkeästi hyvin, on pyöristynyt eikä jatkuvasti pyydä ruokaa , juo tai käy pissalla.

    • ++--

      Minun kissallani tuosta Tyrazolista 2 per päivä,tuli munuaisen vajjatoimintaongelmia. Nyt syö Felimazole yksi per päivä, juominen ja pissaaminen jatkuu mutta arvot on nyt 91 ja el.lääkäri ei halua nostaa annostusta.

      Viestin avaaja Kilpirauhanen 1: Katso tämän sivun muita ketjulinkkejä esim. Roosa4 josta tänään viimeisintä viestiä ja sitä aikaisempi vanha viestiketju.
      Jos saisit niistä jotai apua ja olisi hyvä jos tulisi asiallisia viestejä tähän liittyen muiltakin jotka olisivat avuksi kilpirauhasja munuaispotilaskissoille.

      • luonnollinen tapa

        Mikäli annat Hill`s y/d yksinomaisena ravintona, kisu voi jo viikossa paremmin ja tyroxiiniarvot yleensä alenevat jo kuukaudessa tosi paljon.


      • --++
        luonnollinen tapa kirjoitti:

        Mikäli annat Hill`s y/d yksinomaisena ravintona, kisu voi jo viikossa paremmin ja tyroxiiniarvot yleensä alenevat jo kuukaudessa tosi paljon.

        Mutta kun kissa ei sitä Hillssiä suostu syömään niin ei ole muuta vaihtoehtoa kun tabletit.


    • Kattiakans234

      Meidän ell ei suostu määräämään ihmisten tyrazolia kissalle. Ilmeisesti saa bonuksia lääkefirmalta. Joten kokeillaan kans ruokavalioo ensin.

    • eläinParat

      Mistä johtuu kissojen sairaudet nykypäivänä?? Ei ennen ollut näin paljon näitä elintasosairauksia eläimillä!!Syyn on oltava keinotekoisessa ravinnossa. Kissat eivät enää elä normaalia kissanelämää, vaan tylsistyvät sisätiloissa ja syövät keinotekoista, kallista moskaa! Eläinlääkärit sitten hyvin mielellään määräävät huippu kalliita hoitoja ja lääkkeitä. Bisnestä ilman sydäntä on nykyinen eläimistä "välittäminen"!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      84
      3372
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      182
      1329
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      77
      1327
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1040
    5. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      981
    6. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      310
      942
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      43
      859
    8. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      95
      857
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      78
      845
    10. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      124
      835
    Aihe