Kuinka moni huskyn omistaja pitää koiraansa vapaana metsä lenkillä (tai jäällä)? Millaisia kokemuksia? Kuinka hyvin tottelee yleensäkin teitä?
Oon lukenut, että huskeillä on aika kova tuo "karkaamisvietti" onko totta?
Siperianhusky + vapaana pito?
5
992
Vastaukset
- Totteleeko Husky111
Hei! Noilla huskyillä yleensä ottaen on sitä karkaamisviettiä, meillä tosin on 2 narttua, jotka pysyvät vapaana karkaamatta mihinkään ja ihan lenkilläkin kestää lähettyvillä, kielto ei myös toimii tilanteessa esim. Jos jänikseen törmätään, eivät lähde jahtaamaan!1 narttu sensijaan lähtee vauhdilla jos irti pääsee, mutta pysyy näköetäisyydellä, samoin urokset, vapaana ollessa pyörivät pihapiirissä. Mutta jos esim. 1 Husky on vapaana ja muu lauma tarhassa niin eivät kyllä lähde yksin mihinkään, ehkä se karkaamishomma on tapauskohtaista ja meillä ainakin noilla nartuilla on sen verran tottelevaisuutta ja koulutusta takana, että hyvin uskalletaan vapaana pitää, meidän johtajanarttu on sen verran napakka tyttö, että hakee myös karkaavat yksilöt kotiin heti jos omalta alueelta poistuu!eli kannattaa panostaa koulutukseen heti pienestä pitäen ja esim. Ns. Ruokakello on toimiva juttu, ruoka-aika ilmoitetaan kolisuttamalla kelkalla niin lauma on koossa, meillä myös toimii karkaaminen osalta, kun kello käy niin karkurikin ryntää paikalle ja sillä kun koira tulee luokse niin palkitaan, silloin opitaan, että luoksetulo on mukava asia, toimii meillä ainakin! Kyllähän koira tarvitsee aina napakan koulutuksen, mutta ei sekään aina riitä, joillakin huskyillä se riistavietti on vahvempi ja meno kovaa!
- kytkyt
Koirat on pidettävä kytkettynä.
- luelakia
Ei tarvitse aina..
4 luku
Eläimet
14 §
«Koirakuri»
Yleisen järjestyksen ja turvallisuuden säilymiseksi «koiran» omistajan tai haltijan on:
1) pidettävä «koira» taajamassa kytkettynä;
2) pidettävä huolta siitä, ettei «koira» pääse kytkemättömänä kuntopolulle tai muulle sen kaltaiselle juoksuradalle eikä lainkaan yleiselle uimarannalle, lasten leikkipaikaksi varatulle alueelle, toriaikana torille taikka yleiseen käyttöön kunnostetulle ladulle tai urheilukentälle, jollei se ole erikseen sallittua; (19.12.2003/1195)
3) pidettävä huolta siitä, että «koiran» uloste ei jää ympäristöön hoidetulla alueella taajamassa.
Mitä 1 momentin 1 ja 2 kohdassa säädetään, ei koske virantoimituksessa käytettävää valtion omistamaa «koiraa,» vartiointitehtävässä olevaa vartijan «koiraa,» palvelutehtävässä olevaa koulutettua pelastuskoiraa, liikuntavammaisen avustajakoiraa eikä näkövammaisen opaskoiraa.
Mitä 1 momentin 1 kohdassa säädetään, ei koske suljettua pihaa, «koirien» harjoituspaikkaa eikä erityisesti osoitettua aidattua jaloittelualuetta. «Koiran» tulee kuitenkin näissäkin paikoissa olla omistajansa tai haltijansa valvonnassa.
________________________________________________
8 LUKU
«Koiran» pitäminen
51 §
«Koiran» kiinnipitovelvollisuus
Maaliskuun 1 päivästä elokuun 19 päivään ulkona oleva «koira» on pidettävä kytkettynä tai siten, että se on välittömästi kytkettävissä.
Edellä 1 momentissa sanottu ei kuitenkaan koske:
1) alueen omistajan tai haltijan luvalla pihamaalla tai puutarhassa taikka «koiran» pitämiseen varatulla aidatulla alueella olevaa «koiraa;»
2) viittä kuukautta nuorempaa «koiraa;»
3) paimentamis-, opas- tai vartiointitehtävässä taikka muussa sen laatuisessa palvelutehtävässä olevaa «koiraa;»
4) poliisin, tullilaitoksen, puolustusvoimien tai rajavartiolaitoksen tehtävässä olevaa «koiraa;» eikä
5) «koiraa,» jota koulutetaan 3 tai 4 kohdassa tarkoitettuun tehtävään.
Edellä 1 momentissa tarkoitetusta velvollisuudesta saadaan poiketa, kun muuta kuin ajavaa «koiraa» käytetään metsästykseen. Kiellosta saadaan poiketa myös, kun kanakoiraa tai muuta lintukoiraa koulutetaan rauhoitettuja riistaeläimiä niiden lisääntymisaikana häiritsemättä.
52 §
«Koirakokeet» ja «koiran» kouluttaminen
Riistanhoitopiiri voi «koirakokeen» pitämiseksi tai «koiran» kouluttamiseksi antaa luvan poiketa 51 §:n 1 momentin velvollisuudesta. «Koirakokeen» ja kouluttamisen tulee tapahtua siten, että rauhoitettuja riistaeläimiä ei niiden lisääntymisaikana häiritä.
Hirvieläinten rauhoituksen estämättä saadaan hirvieläinten metsästykseen käytettävän «koiran» metsästyskokeita järjestää ja tällaista «koiraa» kouluttaa elokuun 20 päivästä joulukuun loppuun. Vastaavasti saadaan muuhun metsästykseen käytettävän «koiran» metsästyskokeita järjestää ja tällaista «koiraa» kouluttaa elokuun 20 päivästä helmikuun loppuun. «Koirakokeen» ja kouluttamisen tulee tapahtua siten, että rauhoitettuja riistaeläimiä ei vahingoiteta.
53 §
«Koiran» pitäminen toisen alueella
Ilman maanomistajan tai metsästysoikeuden haltijan lupaa «koiraa» ei saa pitää irti toisen alueella.
Maanomistajalla tai metsästysoikeuden haltijalla on oikeus poistaa alueelta 1 momentin vastaisesti siellä oleva «koira» tai ottaa se talteen. Jos «koiran» avulla metsästettäessä ajo tai haukku poikkeaa vieraalle alueelle, alueen omistajan tai metsästysoikeuden haltijan on kuitenkin annettava ajon tai haukun jatkua häiriintymättä puolen tunnin ajan. Jollei «koiran» omistaja tämän ajan kuluessa hae «koiraa» pois, alueen omistajalla tai metsästysoikeuden haltijalla on oikeus keskeyttää ajo tai haukku sekä poistaa alueelta «koira» tai ottaa se talteen.
Edellä 1 momentissa sanottu ei koske 51 §:n 2 momentin 3 ja 4 kohdassa tarkoitettuja tapauksia.
54 § - Koiranvihaajien kauhu
Joo tiedetään mutta maalla ne saa olla vapaana varsinkin kun kaikki metsät ja pellot on omia, joten ei tarvii keneltäkään kysellä lupia ja jos osaa oikein kouluttaa koiran... Vitsi että olis siistiä kun jotkut/eräät ihmiset pidettäisiin kytkettyinä aina!
- hyghj
Pysyy ainakin mun husky vapaana, mutta en uskalla päästää kun puree lapsia
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa1544328- 122956
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos372105Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly251852Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?431777Se oli siinä sitten
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo6391708- 1331629
- 1011582
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul101381- 401375