Seuraava tilanne: uunin laitto olisi edessä, mutta ainoa paikka johon uuni olohuoneessa saataisiin on sellainen, että uunin mukana rakennettava hormi tulisi katolle alle puolen metrin päähän keittiöstä nousevasta liesituulettimen ilmahormin piipusta.
Kattotuolien ja muiden rakenteiden takia tuo olisi ainoa mahdollinen paikka hormille.
Eli tuo olemassaoleva "piippu" sisältää ainoastaan keittiön liesituulettimelta ja vessasta tulevat ilmanvaihtoputket. Siinä ei ole mitään imuria tms, normaali 60-luvulla rakennetun talon hormisto.
Onko jotain sääntöä, lakia, asetusta tms joka määräisi etäisyyden uuden takkahormin ja tuon ilmanvaihtotöötin välille katolla?
Nyt olisivat siis tulossa ihan vierekkäin, ei taitaisi olla puolta metriäkään etäisyyttä.
Savupiipun etäisyys "ilmahormista"?
4
2728
Vastaukset
- näin meillä
Taitaa tulla "savustamo", uuni vetää korvausilmaa poistoilma ventiileiden kautta lämmityksen aikana jolloin savuista osa sisällä.
Potkaiset siitä iv-pöntöstä katon mäkeen ja tilalle huippari jolle ohjaus liesituulettimelta, korvausilma venttiilit seiniin myös. Paranee ilmanvaihto ja uunikin toimii.
Ei mitään koneellista tulo\poisto roskaa vaan pelkkä poisto kone.- Liian lähekkäin?
Tuota savun sisääntuloa itsekin veikkailin.
Mutta tarvitaanko sinne erillistä huippuimuria: eikös se aja saman asian jos liesituuletin on vaan päällä? Liian lähekkäin? kirjoitti:
Tuota savun sisääntuloa itsekin veikkailin.
Mutta tarvitaanko sinne erillistä huippuimuria: eikös se aja saman asian jos liesituuletin on vaan päällä?Voi syttyä huonosti, eli ikkunaa/ovea auki ainakin sytyttämisen ajaksi.
Tietääkseni huipparissa lisäksi vähän enemmän tehoa, mutta sillä ei varmaankaan ole väliä.
Korvausilmaventtiilejä en lähtisi tekemään, ihan turhaa, jos ilmanvaihto nyt toimii siedettävästi. Seuraava askel olisi koneellinen ilmanvaihto LTO:lla, mutta se maksaa sitten vähän enemmän.
- lto rytö
LTO:ta en laittaisi, sähkönkulutus vain kaksinkertaistuu.
Täysin lapsenkengissä olevia laitteita.
Korvausilmaa se tarvitsee, vai meinaatko vetää palamisilmat ikkunan raoista?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447626
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/653933Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka583790Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu583657- 963496
- 543107
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod442898Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint302514IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2042041- 501620