Tanskan malli Suomeen!

talous

Tanskassa hallitus pisti töpinäksi ja tästä lähin opetkin saavat tehdä töitä 37 tuntia viikossa entisten naurettavan 25 tunnin sijaan. Samaa mallia voitaisiin soveltaa Suomeenkin eli 37 opetustunnilla saisi täyden palkan eli vaikka sitten bruttona 3700 euroa. Laiskemmat tyytykööt vähempään eli esim. 25 tunnilla saisi 2500 euroa ja heiltä myös pois palkalliset kesälömat.

2

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Upeope

      Tietenkin saavat tehdä 37 tuntia. Yleensä sitä kyllä tulee paljon enemmän. Opetustunteja on 24, mutta kaikki oheistyö niiden lisäksi kasvattaa työtuntien määrää aika paljon.

      En ole lukenut, millainen Tanskan päätös on, mutta on vaikea uskoa, että todella opetettaisiin 37 tuntia. Siitähän tulisi hyvinkin 60 työtuntia viikkoa kohti. Pitää sitten olla palkkakin melkoinen. En siltikään pystyisi - en kertakaikkiaan pystyisi.

      Sanottakoon tämä jälleen kerran: opettajan palkasta otetaan joka kuukausi vähän syrjään ja tämä syrjään otettu summa sitten maksetaan kesällä. Jos näin ei tehtäisi, kesäkeskeytyksen aika olisi palkatonta, mutta vastaavasti koulun työaikana maksettava kuukausipalkka korkeampi. Vuosittainen lopputulos -0.

      • +++++

        ...ja vakiope palaa kesäksi töihin ottamaan vastaan sen määräaikaisen sijaisen palkasta vedetyn siivun!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1682
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1498
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      37
      953
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      889
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      831
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      796
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      758
    8. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      748
    9. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      740
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      720
    Aihe