Paljonko silmukoita tarvitsee alle 1 KK vauvan sukkiin/tossuihin?Mistä langasta kannattaa kutoa ja minkäkokoisilla puikoilla?
paljonko silmukoita?
Alle 1kk vauvan sukka
4704
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
päätellen sun ei kannata kutoa sukkia alle kk:n ikäiselle babylle. Sukkien valmistuessa vaavi on varmaan jo liian iso niihin töppösiin. Sorry.
Teeppä sukasta putkilo ei siis kantapäätä niin vaikka vauvasi kasvaisi ennenkuin saat ne valmiiksi ne sopivat sille. Ohutta villalankaa ja puikot nro 2,5. Luo 32 silmukkaa ja kudo aina 4 kerrosta 4silmukkaa oikein ja 4 silmukkaa nurin. Sen jälkeen siirryt niin 1 s.nurin ja 4s.oikein ja 4s nurin ja taas näitä 4 kerrosta. Sukasta muodostuu spiraali eikä siis ole kantapäätä. Kudo vaikka 15 cm ja päätä. aluksi vaikeaa mutta onnistuu!!!
Kiitos neuvosta. Pitänee kokeilla!
Ei kannata haaskata aikaa tollaisiin neuvoihin. Kysymykseni oli ihan asiallinen toisin kuin vastauksesi!Kannattaa käyttää oma aikasi paremmin eikä lannistaa toisen ideaa. Palsta on sitä varten että täältä saa ASIALLISIA neuvoja.