TuningChip.com

Ama T. Ööri

Terve!

Sattuisko kellään olemaan kokemusta otsikonmukaisesta ohjelmointipajasta? Eli siis tämänmoisesta: http://www.tuningchip.com/fi

Vertaillessani eri pajoja niin kyseinen paikka lupaa kyllä huomattavasti enemmän HP:ta ja vääntöä kuin muut vastaavat. Esimerkiksi Bemarin F10 525d 3.0l 204HP -> 271HP ja väännöt 450Nm -> 550Nm. Monella muulla taas luvataan vain n.230HP ja n.500Nm.

Hintakaan (790€) ei ole ollenkaan paha ottaen huomioon, että tehot nousee yli 530d.

Kiitokset ja kumarrukset!

6

1291

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lifemocker

      noissa universaali lastuissa on vaan se miinus, että ne ovat suunniteltu vain yhdelle koneelle. koneethan ovat yksilöitä - kulumisen ja kaiken mahdollisen seurauksena ne eivät ole samanlaisia loppujen lopuksi.

      joten AINA tulisi säätää YKSILÖKOHTAISESTI moottori, eikä luottaa mihinkään yleisratkaisuun

      • Osaaminen A ja O

        Tottakai säätö tulee tehdä moottori-kohtaisesti, jos haluaa parhaan tuloksen.

        Mutta vielä tärkeämpää on että valitsee jonkun jolla on asiasta kokemusta vähän pidemmältä ajalta - osaaminen on useimmiten kaiken a ja o.

        Itse voin suositella lahden toisella puolella toimivaa firmaa, olen käynyt säätämässä jokaisen autoni tuolla jo vuosien ajan samassa paikassa. Nettisivut eivät suomenkielellä, mutta yhteystiedot löytyvät sivun alalaidasta:

        http://www.chip.ee/

        Erittäin asiantunteva heppu ja erinomaista palvelua, aina olen saanut ajan sovittua lyhyelläkin varoitusajalla. Ja englannilla pärjää hyvin, pelkällä suomella ehkä vähän heikommin... :)


    • --..--

      Hei Lifemocker puhuppa nyt asiasta josta tiedät ees hippasen.
      Kyllä noi jokainen softa on tietylle moottorityypille erikseen. Ei kylläkään yksilökohtaisesti. Yksilökohtaisesti saadaan hiottua ehkä muutama heppa lisää mutta se tulee kuvioihin siinä vaiheessa kun tehoja on nostettu jo niin paljon että ei muu auta.
      Samat periaatteet siellä koneessa on on se kulunut tai ei. Bensapainetta, ruiskutusajankohtaa, ahtopainetta jne säätämällä se tulee. Yksilö erot huomaa siinä vaiheessa että paljonko sillä lastulla tulee tehoa. jos kone on "huono" niin tehoja ei välttämättä tule niin paljoa kuin mitä mainos lupaa.

      • lifemocker

        moottoreita oikeasti säätäneen mielipide:

        " Autot nimenomaan ovat yksilöitä. Tehtaan kartat ovat juuri sen takia konservatiivisia, että ne ottavat huomioon juuri niitä (isojakin) yksilöeroja mitä autojen/moottorien välillä on. Lisäksi ne ottavat huomioon laatueroja bensoissa ja pyrkivät minimoimaan moottorin lämpökuormaa (=kestävyys) ym. ym. Ihan jokaikinen moottori on yksilö ja niissä on isoja eroja. Erot johtuvat erilaisesta kulumisesta (huom. sisäänajo, puristuspaineet, ohivuodot), osien toleransseista (esim. suuttimissa on isoja eroja, nää ei ole mitään mätsättyjä settejä kuten monet aftermarket-suuttimet) jne jne. Tollanen universaali lastukartta on aina kompromissi ihan samalla tavalla kuin se tehtaan kartta. Oikeesti ne vehkeet pitäis säätää yksilöinä. Sitten kun yhtälöön laitetaan vielä viritykset, edes ihan ne putkiviritykset. "


    • --..--

      Eli nytten taas puhuit asiaa minkä joku toinen on sanonut.
      Juuri noinhan se menee, mutta ei universaali softassa ole mitään vikaa. On se softa silti juuri sitä moottori mallia varten tehty.
      optimi toki saavutetaan vain käsin säätämällä niinkuin yllä sanoin, mutta aika harvakseltaan mahdollista ja suomessa kallista.

      • lifemocker

        täysin sama asia minkä kirjoitin ensimmäisessä viestissä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      59
      1561
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      26
      1194
    3. 85
      1048
    4. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      42
      867
    5. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      65
      826
    6. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      92
      794
    7. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      15
      759
    8. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      715
    9. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      715
    10. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      115
      686
    11. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      621
    12. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      615
    13. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      612
    14. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      601
    15. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      570
    16. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      74
      557
    17. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      556
    18. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      44
      538
    19. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      25
      531
    20. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      17
      487
    Aihe