http://www.ess.fi/?category=5005&videoid=r2borbem
Katsokaa videon loppupuolelta, kun kamera kiertää valtuustosalin. Heinolan näköistä porukkaa? Nämäkö ihmiset pystyvät kuuntelemaan äänestäjiään ja ajattelemaan omilla aivoillaan?
Katsokaa videon loppupuolelta, kun kamera kiertää valtuustosalin. Heinolan näköistä porukkaa? Nämäkö ihmiset pystyvät kuuntelemaan äänestäjiään ja ajattelemaan omilla aivoillaan?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Viis valtuustosta, mutta Markun puhe! Kiitos linkistä.
Hieno puhe, jos jaksoi keskittyä sisältöön. Ei vakuuttava esitys, jos kuulijoina oli johdateltavia hölmöjä, joita pystyy manipuloimaan paatoksellisin fraasein. Olisi kiva saada tuon puheen sisältö tekstinä, vaikka täällä. Jos minulla olisi aikaa, kirjoittaisin sen itse ylös videolta.
Sinulla ei tunnu mitään muuta olevankaan kuin aikaa.
Näyttää todellisilta "asiantuntijoilta"
Markun puhe on pitkä, n. 10 min., tänne ei mahdu. Pitää keksiä keino ja julkaistaa sen jotenkin laajalle yleisölle.
Jotenkin tuntu, kuin Lukkarinenkin olisi lukenut toisen kirjoittamaa tekstiä. Esim. Sepän?
Kukaan ei ole seppä syntyessään sanoo sanalaskukiiii. Siksi voi tarvii apuuuu.
Sanna Koposen lakimiehen koulutukseen kuului esiintymistaito ja julkinen puhetaito (mm. puhetekniikkaa, ääntämistä ja äänenkäyttöä). Puhetaitoa tarvintaan oikeusjuttujen ratkomisessa. Oikeusistuimet koostuivat määräajaksi valituista kansalaisista. Niinpä puhumisen ja suostuttelun taitoa on osattavaa.
Ammattipoliitikonkin taito vaatii samaa: esiintymistaito ja julkinen puhetaito.
VAIKKA TAITAVA PUHUJA EI OLISI PUHUNUT TOTTA EIKÄ KÄYTTÄNYT OIKEITA PERUSTELUJA, YLEISÖ SAATTOI USKOA HÄNTÄ.
Molemmat naiset (Hilden ja Koponen) ovat luonteelta hyviä pitämään puheita, mutta ammatin vaatimuksesta myös kouluttautuneet pitämään julkisia puheita.
Sisällöstä viis. Kunhan ääni tärisee sopivassa paikassa.
Niillä naisilla ei ääni värissyt, eikä ainakaan puhe SAMMALTANUT.