KYSYMYS TEILLE JOTKA?

LLY..

Käytätte pelkkää estrogeenia oletteko huomanneet jos vähennätte estrogenin määrää vaikkapa 2mg: sta 1mg niin onko paino laskenut ? jos olette lihonut estrogeenia ottaessa.?
Voiko tabletin puolittaa jos siinä ei ole jakouurretta?

4

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Paloitteleva

      Estrogeeni ei ole lihottanut minua. Kyllä se on ollut se liika syönti ja vähentynyt liikunta. Aikanaan kun aloitin pillerien ottamisen, paino jopa putosi.

      Gynekologini on käskenyt paloittelemaan estrogeenipillerit ja ottamaan ne pitkin päivää niin vaikutus ja olotila pysyy tasaisempana.

    • Kokemusta on

      joo. liika ruoka se lihottaa. Ja liian vähäinen uni. Univaje pistää hormonit entisestään sekaisemmaksi. Kortisolitaso nulsee ja lihominen edistyy. Nukkukaa tarpeeksi niin ei painokaan nouse.

    • pillerinpuolittaja

      Painon nousun syystä en tiedä, luulisin kuitenkin, että juuri tuo vaihdevuosien vähentynyt liikunta ja herkuttelu joka ilta syynä.
      Olen vähentänyt estrogeenia hissukseen ja olotila ei ole paljon muuttunut. Jos muutosta tullut, se vie noin kuukauden, ennen kuin tuntee olossaan, ainakin minulla. Lämpimiä aaltoja tulee, mutta ne eivät ole pahoja, ts. ei hikikarpaloita.
      Puolitan apteekin pillerinpuolittajalla aina viikon annoksen siihen astiaan ja näen samalla, olenko muistanut ottaa päivän pillerin.
      2mg taitaa olla aika iso annos, jos olet jo 50 .

    • Anonyymi

      Söin ensin1mg ja nyt 2mg. Lihosin 2kk aikana 4.5kg. Urheilen 4-5 kertaa viikossa. Ruokavalio pysynyt samana. Nyt siirryn takaisin 1mg katsotaan miten käy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      71
      5545
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      273
      4866
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      40
      3174
    4. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      255
      3004
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      103
      2630
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      2102
    7. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      336
      2062
    8. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      65
      1781
    9. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1555
    10. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1546
    Aihe