Käytätte pelkkää estrogeenia oletteko huomanneet jos vähennätte estrogenin määrää vaikkapa 2mg: sta 1mg niin onko paino laskenut ? jos olette lihonut estrogeenia ottaessa.?
Voiko tabletin puolittaa jos siinä ei ole jakouurretta?
KYSYMYS TEILLE JOTKA?
4
171
Vastaukset
- Paloitteleva
Estrogeeni ei ole lihottanut minua. Kyllä se on ollut se liika syönti ja vähentynyt liikunta. Aikanaan kun aloitin pillerien ottamisen, paino jopa putosi.
Gynekologini on käskenyt paloittelemaan estrogeenipillerit ja ottamaan ne pitkin päivää niin vaikutus ja olotila pysyy tasaisempana. - Kokemusta on
joo. liika ruoka se lihottaa. Ja liian vähäinen uni. Univaje pistää hormonit entisestään sekaisemmaksi. Kortisolitaso nulsee ja lihominen edistyy. Nukkukaa tarpeeksi niin ei painokaan nouse.
- pillerinpuolittaja
Painon nousun syystä en tiedä, luulisin kuitenkin, että juuri tuo vaihdevuosien vähentynyt liikunta ja herkuttelu joka ilta syynä.
Olen vähentänyt estrogeenia hissukseen ja olotila ei ole paljon muuttunut. Jos muutosta tullut, se vie noin kuukauden, ennen kuin tuntee olossaan, ainakin minulla. Lämpimiä aaltoja tulee, mutta ne eivät ole pahoja, ts. ei hikikarpaloita.
Puolitan apteekin pillerinpuolittajalla aina viikon annoksen siihen astiaan ja näen samalla, olenko muistanut ottaa päivän pillerin.
2mg taitaa olla aika iso annos, jos olet jo 50 . - Anonyymi
Söin ensin1mg ja nyt 2mg. Lihosin 2kk aikana 4.5kg. Urheilen 4-5 kertaa viikossa. Ruokavalio pysynyt samana. Nyt siirryn takaisin 1mg katsotaan miten käy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke271807- 1051468
- 771401
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671036- 61892
- 47876
- 64853
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t27810Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62787- 127765