Lipputanko

eino.

Olen ihmetellyt mistä tulee sellainen metallinen koputus aamuisin. Sitten, kun katoin ulos niin tikka tai palokärki koputtelee nokalla lipputangon päätä. Mitäs se haluaa sillä viestiä? Haluaako se houkutella lajikumppaneita vai onko se vaan siitä hauskaa? Se ei tunnu pelkäävän ihmisiä.

1

224

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö

      Itse olen jostain kuullut että se vain pitää siitä äänestä ja tärinästä,mikä lipputangosta/valotolpasta lähtee. Ja koputuksella se viestii reviirinsä rajoista. Saattaa olla, että se myös yrittää tehdä vaikutuksen vastakkaiseen sukupuoleen.

      Meidänkin ikkunan alla on nyt monena aamuna ollut tikka koputtelemassa lipputankoa. Kuuluu sellanen kiva pärinä-ääni. Ensimmäisen tällaisen koputuksen kuulin joskus vuonna 2008. Aika mielenkiintoinen ilmilö sinänsä. Samoin kun talitinttien laulun muuttuminen. 15vuotta sitten muistan kuulleeni vielä sellaisen titityy- laulun, mutta nyt se on muuttunut tityksi tai pelkäksi tyyksi. Linnutkin kaupunkilaistuvat pikkuhiljaa ja muodostavat oman "slanginsa". Ehkä kaupunkeihin eksyneet tikatkin ovat alkaneet hyödyntämään lipputankoja ja valotolppia paremman puutteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      25
      1151
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      55
      1137
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      515
      854
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      844
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      755
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      679
    7. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      633
    8. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      626
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      182
      619
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      40
      597
    Aihe