9vk ikäisellä hilsettä, auttakaa

rakas lemmikki

miten tollanen hoidetaan?

4

458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyith

      Koirallasi saatta oo iktyoosi eli kalansuomutauti. Se on melko yleistä Kultaisillanoutajilla eikä sitä voi mitenkään parantaa, mutta se ei haittaa koiraa mitenkään.

      Muita mahdollisuuksia on joku allergia tai kuiva sisäilma....

      Meidänki pennun kasvattaja sanoi sillon ku haettiin tuo meidän koira 8 viikon ikäsenä kotiin, että pentu hilseilee kuivan huoneilman takia (oli talvi ja pennut oli lattialla jossa oli lattialämmitys päällä) no minähän uskoin, enkä sillon vielä tiennyt tuollasesta kalansuomutaudista eikä kasvattajakaan puhunut semmosen mahdollisuudesta mitään!

      No hilseily ei loppunut vaikka kotona meillä ei ollut lattialämmitystä, kokeiltiin eri ruokavalioita koiralle, käytiin useamman kerran eläinlääkärissä jossa suljettiin kirppujen yms. loisten mahdollisuus pois, ostin erilaisia hilseshamppoita, kalaöljyjä yms eikä mikään auttanut. Yks päivä sitten luin Golden Ring lehteä jossa oli artikkeli iktyoosista ja tajusin heti että meidän koiralla on se. Meidän kunnaneläinlääkärikään ei ollut osannut semmosta ehdottaa, häjin tuskin oli koskaan kuullutkaan koko sairaudesta kun yritti edelleen tyrkyttää kalaöjyä yms. sen hoitamiseksi vaikka sitä ei voi mitenkään hoitaa eikä lievittää. Jos se on teidänki koiran kohdalla tätä, niin voin kertoa että se vaan pahenee mitä isommaksi koira kasvaa :( meidän koiralla hilseily on todella voimakasta ja hilsettä on pitkin lattiaa vaikka kuinka koiraa harjailis. Hilsettä lähtee koirasta isoina hiutaleina ja se on semmosta tumman väristä osittain.

      • Törkeää

        Olipa törkeä kasvattaja: varnasti rodun kaikki kasvattajat tuntevat iktyoosin ja kasvattaja on varmasti osannut sitä epäillä.

        Iktyoosi ei tosiaan koiraa itseään haittaa, mutta kyllä se PITÄÄ kertoa pennun ostajalle eikä selitellä omiaan


      • Bellatsau1

        Hei vaan! Meilläkin on kultsu ja aivan samat ongelmat.Ruokavalio on kokeiltu erilaisia ja meidän kultsulla on tuo iktyoosi ja atooppinen iho ja varastopölypunkki ja huonepölypunkki allergiaa eli juostu on lääkärissä. suosittelen että kokeilisit keratolux tai zinkcoseb shampoo.Tuo shampoo irrottaa sitä tummahkoa hilsettä ja helpottaa kutinaa,kannattaa ostaa eläinlääkäristä saa halvemmalla mitä apteekista.Nappulat pakastan annospusseissa ;polypunkit eivät pääse lisääntyy.Ja pölypunkki ja varastopölypunkki ongelmaan kokeillaan meillä siedätyshoitoa joka on vasta allku vaiheessa, mutta onneksi oma koiralääkäri suositteli Vuosaaressa VuoVet lääkäriasemaa joka on erikoistunut tällaisiin asioihin


    • Ei turhaa pesua

      Luulen, että monet iho-ongelmat johtuu liiasta pesusta. Etenkin pesuaineilla. Meidän kultsua ei ole pesty nytkään yli vuoteen millään pesuaineilla, muutamia kertoja koko elämänsä aikana kunnolla, eikä minkäänlaisia iho-ongelmia. Paksu turkki.
      Tietty jos on joku tuollainen sairaus tilanne on toinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      209
      11934
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8228
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6333
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      177
      5257
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      58
      4990
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      51
      4523
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      119
      4441
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3936
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3435
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1977
    Aihe