ERO

olemme asuneet miehenikanssa avoliitossa.. nyt olen lapsenkanssa muuttamassa pois.. saanko minkäänlaisia yh-tukia? elatusmaksuja en isältä halua vaikka hän ne pystyisi hyvin maksamaan.. katsooko sosiaalihuolto tai kela että minulla on mahdollisuus saada elatusapua lapsen isältä eikä sentakia saa rahallista apua heiltä...? kiitos vastauksista..
5650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Lapsen pääasialliset huoltajat ovat vanhemmat ja jos muu ei auta niin sitten yhteiskunta auttaa, myös räikeästi hyväksikäyttäviää ihmisiä.

Äänestä

Jos lapsen isä on tiedossa (myös viranomaisilla), niin silloin lapsen isä on velvollinen maksamaan elatusmaksua. Mikäli äiti ei halua ottaa tuota maksua vastaan, ei äiti saa samaa rahaa sossustakaan. Mikäli isä ei suostu maksamaan elatusmaksua, niin sossu maksaa sen hänen puolestaan, mutta karhuaa maksut sitten isältä vaikka ulosoton kautta.

Kiteytettynä: elatusmaksu lasketaan sinun tuloiksesi riippumatta siitä otatko sitä vastaan, paitsi jos isä ei suostu maksamaan osuuttaan.

Äänestä

"katsooko sosiaalihuolto tai kela että minulla on mahdollisuus saada elatusapua lapsen isältä eikä sentakia saa rahallista apua heiltä"
Lyhyesti ja ytimekkäästi, Kyllä.

Äänestä

Joo et hyväksy apua sun lapsen isältä mutta mun veroraha kelpaa sulle erittäin hyvin.

Olet harvinaisen reilu tyyppi!

Äänestä

.. nimenomaan yksinhuoltajille kohdennettuja yhteiskunnan rahallisia tukimuotoja, vain sillä perusteella että on yh !!

Ainoa tämmöinen YH_TUKI on lapsilisään tuleva yh-korotus, mutta sillä summalla ei linnoja rakenneta.

Kaikki muut yhteiskunnalta, kelalta, tulevat tukieurot ovat riippuvaisia hakijan tuloista.

Lapsetn elatusvelvollisuus on hänen vanhemmillaan. Eron jälkeen lapsen isä maksaa elatusmaksua joko "osamaksulla" joka kuukausi sovitun summan tai kertaluontoisesti semmosen summan kuin te sovitte. Tiedän näitä "kerralla exänsä ulos makseneita".
ISällä on myös oikeus tavata lastaan eron jälkeen.

Lastenvalvojalla vahvistetaan tämä tapaamisoikeus ja elatusvelvollisuussopimus.

Voitte toki elää "sopimattomassa" tilassa, mutta minulla ei ole kokemusta miten esim.kela (as.tuki) tai toimeentulotukipuoli suhtautuvat tähän tukia määritellessään. Luultavasti he kuitenkin sanovat, että elatussopimus olisi tehtävä. Jos sitä ei ole, he olettavat että saat rahaa kuitenkin ja yrität hyväksikäyttää ja ottavat sen siis huomioon.. jonkunsuuruisena summana..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ninni kirjoitti:

olemme asuneet miehenikanssa avoliitossa.. nyt olen lapsenkanssa muuttamassa pois.. saanko minkäänlaisia yh-tukia? elatusmaksuja en isältä halua vaikka hän ne pystyisi hyvin maksamaan.. katsooko sosiaalihuolto tai kela että minulla on mahdollisuus saada elatusapua lapsen isältä eikä sentakia saa rahallista apua heiltä...? kiitos vastauksista..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu