Matkanjärjestäjä uhkailee

Azuro-matkat

Olin Italiassa 18-25.4.13, eli tulin eilen kotiin, missähän olitte Timo ja Hannu. Azuro-matkat lupasi tuohon 399,- hintaan kuuluvan retket Venetsiaan, Firentseen ja Roomaan, kuitenkin perillä yritettiin myydä retkipaketti, painostamalla ja uhkailemalla; "voit joutua vaikeuksiin jos et osta, voidaan jättää 40 km. päähän". Se ei ollut pahinta ettei keskustaan päästy samalla bussilla kuin paketin ostaneet, oppaiden törkeä kielenkäyttö ja tietämättömyys voitti sen. Asiallisiin kysymyksiin saattoi saada vastaukseksi haistatteluja tai henkilökohtaisuuksiin meneviä loukkauksia, tiedotus puuttui kokonaan ja minkäänlaista asiallista informaatiota kohteesta ei saatu. Hotellien googlauksesta; miten onnistuu kun ei niitä tiennyt oppaatkaan etukäteen, tilauksia soittelivat kun lähestyimme kohteita. Sellaiseen säheltämiseen mihin ko.matkan oppaat ylsivät ei pysty kukaan muu vaikka suunnittelisi etukäteen. Matkahan olisi ollut todella mahtava jos sen olisi järjestänyt ammattitaitoinen vastuullinen matkanjärjestäjä. Meitä oli toistasataa henkilöä ja kaikilla oli matkustuskokemusta reilusti takana, mutta kukaan ei tiettävästi ollut aikaisemmin kokenut vastaavaa. Lähtöaamuna, kun olimme lähdössä hotellilta, yksi oppaista kävi lähettämässä meidät matkaan ja sanoi; "olkaa meille kiitollisia", kun kysyimme että mistähän pitäisi, niin hän sanoi; "olette hengissä". Totta, sehän oli elämysmatka ja me olimme hengissä. Nyt kun se on koettu ja siitä selvitty niin toiselle Azuro-matkalle ei tarvitse lähteä.

6

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Azuro

      Hyvä palaute, mutta mistä oikein on kysymys? Ketkä Timo ja Hannu? Voitko yksilöidä, mistä matkasta, misä ongelmasta on kyse.

    • yjk

      Jos yritys mainostaa kaikkia matkojaan niin että hinta on nyt tämä ja ennen kolminkertainen (eim. 300,-, ennen 900,- ) niin kellojen pitäisi soida. no kaikki me joskus sorrutaan liian hyviin tarjouksiin.

      • ei ole hinnasta kii

        Oli hinta mikä tahansa, siihen kuuluu sisältyä täsmälleen ne palvelut, jotka luvataan.
        Jos autokaupassa on mersu myytävänä kymppitonnilla, niin sillä hinnalla saa sen mersun, eikä Ladaa.
        On otettava huomioon, että tämä matkatoimisto tekee matkoja vain sesongin ulkopuolella, jolloin hinnat ovat tietenkin paljon halvemmat. Esimerkiksi Riminillä oli vielä koko 13 km pitkä ranta-alue kiinni ja myös suuri osa kaupoista ja ravintoloista.


    • Perunapuufani

      Samanlaiset kokemukset minulla samalta matkalta. Pisteenä iin päällä oli vielä se, että viimeisenä iltana meitä ei noudettu lainkaan etukäteen maksettuun Italialaiseen iltaan. Saimme tiedon, että ilta on peruutettu. Italialainen ilta oli kuitenkin pidetty, paikalla ei ollut yhtään opasta, ainoastaan bussinkuljettaja. Meidän hotellista ei noutoa tullut eikä opaskaan ilmoittanut mitään, eikä vastannut puhelimeensa. Vasta kun soitimme tilausvahvistuksessa olevaan Ruotsissa olevaan hätänumeroon, hotelliimme tuli tukka pystyssä vapaavuorolla oleva opas. Odotimme kuumeisesti siis hotellin aulassa istuen tietoa lähtöajasta, koska se oli keskellä yötä. Viimeinen ilta meni ihan hukkaan opasta ja lähtöaikaa odotellessa.
      Oppaamme, jotka olivat turkkilaisia, korostivat moneen kertaan, että eivät tiedä italiasta yhtään mitään. Opastus oli tätä luokkaa: Täällä Italiassa on paljon kasveja ja eläimiä, vasemmalla näette perunapuita. Lisäksi saimme informaatiota hiustenpidennyksista ja tekokynsistä, kun olimme juuri saapumassa Roomaan ja odotimme lähinnä tietoa tyyliin: asukasluku, palkkataso, yms.
      Muutenhan retkikohteet olivat mahtavia, mutta matkatoimiston, tai oikeastaan sen alihankkijan Kenban toiminta ala-arvoista. Meidät majoitettiin useaan eri hotelliin, joiden tasot poikkesivat huomattavasti toisistaan. Esim. meidän hotellissamme oli koko päivän retkeltä saavuttuamme illalliseksi kylmä paneroitu porsaanpihvi ja pala kylmää artisokkaa.
      Mikäli matkatoimisto ei korvaa näitä meille mitenkään, selvitän asian Ruotsin kuluttasuojalautakunnan kautta.

      • Samalla matkalla 18.-25.4. olimme mekin. Uskomattoman törkeää oli tuo oppaiden käytös asiakkaitaan kohtaan, halveksuntaa ja pilkkaamista. Olin kyllä kuullut aiemmilta näillä matkoilla mukana olleilta, että paketteja kaupitellaan, mutten uskonut, että kauppaaminen olisi näin agressiivista, uhkailevaa ja pelottelevaa. Emme kuitenkaan ostaneet kulttuuripakettia ja nauroimmekin matkan aikana, että meillä on extremepaketti, kun koskaan ei tiedä milloin bussi pysähtyy ja mihin meidät jätetään ennen seuraavaa määränpäätä. olemme tehneet useita omatoimimatkoja Italiassa, joten senkään vuoksi ei kiinnostanut ostaa mitää kohde-esittelyjä vaan kiertää kohteissa omia teitämme. Heidän puolestaan harmitti, jotka olivat ostaneet, osa jopa peloissaan, kulttuuri- tai vippaketit, kun niillä ei kuitenkaan saanut sitä "laatua" mitä luvattiin. Ja perusmatkan hintaan kuuluivat kuitenkin jo bussikuljetukset retkikaupunkien "rajalle"

        Hotellivarauset vasta samana päivänä kuin majoitutaan, aiheutti joka kerta melkoista sähläystä ja epätietoisuutta, samoin hotellien erilainentaso.

        Hintaan nähden matkan sisältö oli melko ok, saimmehan kuitenkin lennot, hotellit ja bussikuljetukset, mutta edullisellakin matkalla toivoisi oppaiden olevan ammattitaitoisia ja asiallisia asiakkaitaan kohtaan. Ei niitä ainakaan esitteessä pitäsi noin kovasti kehua.

        Omituista näissä Azuron matkoissa on se, että oppaat ovat niin erilaisia. Samoilla lennoilla kanssamme lensivät myös Italia-kroatia ja Italia-Ranska retkeläiset, eikä heillä sentään koko matka mennyt pilalle agressiivisten oppaiden vuoksi, väkisinmyyntiä toki niidenkin infoissa kuului olleen, mutta vihottelu oli loppunut

        Ei näitä Azuron matkoja kyllä voi kenellään, ainakaan tämän reissun kokeneena, voi suositella. Melkoista sähläystä, josta ennakkojärjestelyt ja ammattitaito on täysin kateissa.

        Mukava lukea myös teidän muidenkin tänä keväällä Bella Italia matkoilla olleiden kommentteja ja kokemuksia.

        Italia on ihana, mutta ilman turkkilaisia oppaita!!


      • Ripa ja Tuikku

        Samalla matkalla 18.-25.4. olimme mekin. Uskomattoman törkeää oli tuo oppaiden käytös asiakkaitaan kohtaan, halveksuntaa ja pilkkaamista. Olin kyllä kuullut aiemmilta näillä matkoilla mukana olleilta, että paketteja kaupitellaan, mutten uskonut, että kauppaaminen olisi näin agressiivista, uhkailevaa ja pelottelevaa. Emme kuitenkaan ostaneet kulttuuripakettia ja nauroimmekin matkan aikana, että meillä on extremepaketti, kun koskaan ei tiedä milloin bussi pysähtyy ja mihin meidät jätetään ennen seuraavaa määränpäätä. olemme tehneet useita omatoimimatkoja Italiassa, joten senkään vuoksi ei kiinnostanut ostaa mitää kohde-esittelyjä vaan kiertää kohteissa omia teitämme. Heidän puolestaan harmitti, jotka olivat ostaneet, osa jopa peloissaan, kulttuuri- tai vippaketit, kun niillä ei kuitenkaan saanut sitä "laatua" mitä luvattiin. Ja perusmatkan hintaan kuuluivat kuitenkin jo bussikuljetukset retkikaupunkien "rajalle"

        Hotellivarauset vasta samana päivänä kuin majoitutaan, aiheutti joka kerta melkoista sähläystä ja epätietoisuutta, samoin hotellien erilainentaso.

        Hintaan nähden matkan sisältö oli melko ok, saimmehan kuitenkin lennot, hotellit ja bussikuljetukset, mutta edullisellakin matkalla toivoisi oppaiden olevan ammattitaitoisia ja asiallisia asiakkaitaan kohtaan. Ei niitä ainakaan esitteessä pitäsi noin kovasti kehua.

        Omituista näissä Azuron matkoissa on se, että oppaat ovat niin erilaisia. Samoilla lennoilla kanssamme lensivät myös Italia-kroatia ja Italia-Ranska retkeläiset, eikä heillä sentään koko matka mennyt pilalle agressiivisten oppaiden vuoksi, väkisinmyyntiä toki niidenkin infoissa kuului olleen, mutta vihottelu oli loppunut

        Ei näitä Azuron matkoja kyllä voi kenellään, ainakaan tämän reissun kokeneena, voi suositella. Melkoista sähläystä, josta ennakkojärjestelyt ja ammattitaito on täysin kateissa.

        Mukava lukea myös teidän muidenkin tänä keväällä Bella Italia matkoilla olleiden kommentteja ja kokemuksia.

        Italia on ihana, mutta ilman turkkilaisia oppaita!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      40
      3589
    2. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3548
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      152
      3369
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2645
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      76
      2641
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1638
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1445
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      401
      1172
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      55
      1115
    10. Kaikkea hyvää kaikki

      Kaikkea hyvää kaikki ja positiivisia ja hyviä asioita. Kylmää on kovia pakkasia. Pikku hiljaa kevättä kohti taas. Voimaa
      Ikävä
      6
      920
    Aihe