suunnittelutarveratkaisu vs rakennuslupa

nasunenä

Jos on voimassa oleva suunnittelutarveratkaisu poikkeamisluvalla, niin kuinka paljon yleensä rakennuslupa saa poiketa rakennusten sijoittelussa tontilla rakennusluvassa verrattuna suunnittelutarveratkaisuun?


Meillä olisi tonttitiedossa, missä on voimassa suunnittelutarveratkaisu, mutta haluasimme sijoittaa talon hieman eri kohtaan kuin suunnittelutarveratkaisussa on mainittu. Ehtona on, että talo pitää olla pohjoispäässä tonttia ja tämä ehto toteutuisi edelleen muutoksen jäleen.

Onko kenelläkään kokemusksia tai tietoa siitä, että kuinka paljon suunnittelutarveratkaisu sitoo rakennuslupaa (muussa kuin rakennusten maksimi pinta-aloissa jne).

Asiasta voidaan tiedustella kunnalta vasta maanantaina ja olisi sitä ennen kiva kuulla jo kommentteja.

1

210

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 5+11

      Kysymyksesi sisältää aika todennäköisen vastauksenkin. Jos suunnittelutarveratkaisussa on otettu kantaa talon sijoitteluun, poikkeamisen mahdollisuudet kaventuu. Mainitset, että suunnittelutarveratkaisussa talon sijoittelusta olisi maininta, että sijoittuu tontin pohjoisosaan - ja mahdolliset poikkeamat eivät voine tuota muuttaa. Veikkaan kuitenkin, että tuon täyttyessä, muilta osin poikkeaminen on mahdollista (ollen toki kunnan harkintavallassa).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      35
      4233
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      55
      2935
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      46
      2838
    4. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2623
    5. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      333
      2580
    6. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      8
      2575
    7. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      2159
    8. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      54
      1895
    9. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      46
      1673
    10. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      141
      1527
    Aihe