rakennekuvat

auttakkaa

Kertokaa nyt joku viisas tyhmälle, että millainen se rakennekuva ihan konkreettisesti on? Olen jo ihan sekaisin näistä papereista, mitä jo on ja mitä vielä puuttuu... Voisiko joku vaikka linkittää kuvan netistä, googlella kun tulee monia erilaisia, niin mikä on oikeanlainen? Ja jos nyt puhutaan rakennuksesta ilman sähköä ja vettä, eli ei lämmistystäkään tms. eristeet kuitenkin...

2

5133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jowkw

      Kehottaisin kääntymää rakennesuunnittelijan puoleen. Rakennekuvia on hyvin monennäköisiä, riippuen aina siitä mitä rakennetta kuvataan.
      -pohjarakenteet ja perustukset
      -kantavat seinät
      -alapohja
      -välipohja
      -yläpohja/vesikattorakenteet
      Oisko tässä suurin piirtein. Netistä googlamalla varmasti löytyy malliesimerkkejä. Vaativammissa kohteissa ei tietenkään riitä pelkät kuvat vaan pitää olla ammattilaisen eli rakennesuunnittelijan tekemät laskelmat ja suunnitelmat.

      esim vaikka tässä:
      https://www.google.fi/search?hl=fi&gs_rn=11&gs_ri=psy-ab&tok=_7Qrf3YWC5trwkH96WP9lQ&cp=11&gs_id=1c&xhr=t&q=rakennekuvat&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45645796,d.bGE&biw=1280&bih=709&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=MNN8UffJDamS4ATsuIDgBg#imgrc=5OUcRHUfnEwQ8M:;KN-WuBaGtGAdgM;http://www.kaapelimainos.com/juhani/Rakennekuvat/a_Kuva26.jpg;http://www.kaapelimainos.com/juhani/Rakennekuvat/rakennekuvat.html;675;952

    • Jgzhhggjjvh

      Arkkitehtikuvat (aka lupakuvat) kertovat että miltä se talo tulee näyttämään. Ulkomitat, värit, materiaalit. Nämä piirustukset on usein mittakaavassa 1:100 tai 1:200. Nämä kuvat tarvitaan rakennuslupaa haettaessa.

      Rakennekuvat puolestaan kuvaavat talon rakenteet. Eli sen mitä siellä seinien yms sisällä on. Yleensä lupakuvia ei työmaalla juuri tarvita vaan kirvesmiestä tai muuraria kiinnostaa juuri ne rakennekuvat joista vasta näkee että mitä pitää tehdä ("jaahas, ulkoseiniin tarvitaan tällä kertaa 140x50 tolpat ja ne tarvii laittaa k60 jaolla"). Rakennesuunnittelu tuottaa yksityiskohtaiset rakentamissuunnitelmat kaikille rakenteenosille kuten perustukset, kantavat rakenteet, yläpohja ja kattotuolit jne. Papereita tulee siis melkoinen nivaska. Rakennekuvat ovat yleensä mittakaavassa 1:50 ja voivat sisältää myös ns detaljeja eli tiettyjen hankalien tai virhealttiiden paikkojen yksityiskohtaisempia kuvauksia. Nämä kuvat tarvitaan ennen kuin rakentaminen voidaan aloittaa.

      Työmaalla kannattaa pitää aina kaikkien kuvien ajantasaisia versioita. Ja kaikille työmaalla liikkuville kannattaa kertoa mistä ne kuvat löytyy. Hyvä paikka kuville on esim työmaakopin seinällä tai vesikaton valmistuttua voi jonkun huoneen nimetä "karttahuoneeksi" ja teipata kuvat sen huoneen seinille.

      Työmaakopiot pitää pyytää painosta laminoituina koska laminoimattomat kuvat tuhoutuvat kastuessaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      300
      7448
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      76
      5786
    3. Kylillä nainen puhutaan

      Että olet heilutellut peittoa yhden, toisen ja kolmannen kanssa. Pitääkö paikkansa?
      Ikävä
      158
      3715
    4. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      147
      3437
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      32
      1807
    6. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      183
      1786
    7. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      42
      1414
    8. Miksi haluat alentaa muita?

      Luulin sinua niin erilaiseksi, poikkeavan hyväksi, olin väärässä.
      Ikävä
      22
      1391
    9. Heih! Vieläkö ehtii laittaa auringonkukat kasvamaan?

      Kerkeekö auringonkukat kukkimaan, kun upottaa auringonkukan siemenet kävelyreittien varrella multiin? Vai onko jo ihan
      Maailman menoa
      61
      1369
    10. En mä itke

      sun perään mies. Tykkäsin kyllä. Tykkään vieläkin, mutta kyllä tä tästä. Mun sisällä kuplii kuitenkin jo ilo kesästä ja
      Ikävä
      14
      1276
    Aihe