Sogeti & ohjelmistotestaus

Tietoa vailla

Tuli vastaan Sogetin ilmoitus, jossa hakevat vastavalmistuneita/opiskelijoita ohjelmistotestaukseen.

Mitä tarkalleen tarkoittaa ohjelmistotestauksen yhteydessä termi "tietoteknisesti orientoitunut"? Vaatiiko työ esim. ohjelmointitaitoja yms.?

Itse olen enemmän kaupallisen taustan omaava, Sogeti kuitenkin ilmeisesti hakee enemmän tietotekniikan / tietojärjestelmätieteen tyyppejä? Jollain kokemusta firmasta tai ohjelmistotestauksesta yleensä?

Kiitos!

12

3524

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TaitavaOsaaja

      Osaa avata tietokoneen ja pelata pasianssia.

    • a b v v d

      Tuon kuvauksen osaa varmasti avata vain ilmoituksen laatija. Yleisesti luulen, että tuonkaltaisessa työssä riittää yleisymmärrys tietokoneista ja jos joku haju ohjelmoinnista on, niin hyvä niin.

      Minulla on pari puolituttua Sogetissa töissä ja he pit(i/ä)vät paikasta. Ilmeisesti siellä on ainakin kohtalaisen rento meininki.

    • Ex-Qentinel

      Hyvin olen viihtynyt, täällä ei vainota, kiusata ja ollaa reiluja. Toisin kuin edellisessä paikassa.

    • Luulis

      Ihme jos ei vaadi ohjelmointiosaamista. Eikös pelkkä nappulanpainotestaus ole siirretty Kiinaan jo ajat sitten? Ei sellaista kannata suomalaisella palkkatasolla enää teettää. ..

      • asdasdddddddaadsad

        Mutta toisaalta, ei kenelläkään ole enää aikaa kirjoittaa tarkkoja kuvauksia siitä, mitä testaajan pitää tehdä... ja se tarkoittaa, että testaajan pitää oikeasti tajuta jotain liiketoiminnasta ja tuotteen ominaisuuksista.

        Ja sitten hänen pitää osata samaa kieltä kuin muun kehitystiimin ja hänelle voi maksaakin jotain.


      • tekijämies123
        asdasdddddddaadsad kirjoitti:

        Mutta toisaalta, ei kenelläkään ole enää aikaa kirjoittaa tarkkoja kuvauksia siitä, mitä testaajan pitää tehdä... ja se tarkoittaa, että testaajan pitää oikeasti tajuta jotain liiketoiminnasta ja tuotteen ominaisuuksista.

        Ja sitten hänen pitää osata samaa kieltä kuin muun kehitystiimin ja hänelle voi maksaakin jotain.

        Sellanen 1500€/kk on ihan käypä palkka siitä, että osaa suomea.


      • asdasdddddddaadsad
        tekijämies123 kirjoitti:

        Sellanen 1500€/kk on ihan käypä palkka siitä, että osaa suomea.

        Paljonko sinä maksaisit ihmisille, joiden huolellisuus on tarpeellista tuotteen toiminnan varmistamisessa? Joka tapauksessa 1500€/kk on jo Suomalainen palkka.


      • Fluxeindal

        Näähän on näitä Cap Geministä erkaantuneita firmoja jotka sitten erikoistuivat johonkin kaupalliseen suuntaukseen.

        Aikanaan Capilla oli Racappia (radiolinja) ja muuta "mukavaa" sellaista. Ei taida olla enää, nyt on sitten muuta.


      • tekijämies123
        asdasdddddddaadsad kirjoitti:

        Paljonko sinä maksaisit ihmisille, joiden huolellisuus on tarpeellista tuotteen toiminnan varmistamisessa? Joka tapauksessa 1500€/kk on jo Suomalainen palkka.

        Missä puhuttiin mitään huolellisuudesta? Suomen kielen taito oli aiemmassa viestissä ainoa esitetty vaatimus. Siis sen lisäksi, että pitää tajuta jotain jostain.

        Joka tapauksessa, huolellisuuden tasosta riippuen sanoisin, että satanen tai kaksi tuon 1500€ päälle. Toki se huolellisuus pitää ensin testata jotenkin, esimerkiksi vaikka niin, että laitetaan käsin kopioiman piin 10000 ensimmäistä desimaalia paperilta toiselle tms. Palkkaus sitten tarkkuuden mukaan.


    • Eskohannulas

      Tulkaa mukaan Qentinel Oy:n. Koko yritys on kuin sirkus, toimitusjohtaja on täysi pelle ja muut johtajat apinoita

      • hktvvrfgvjy

        GPtW?


    • Käkikännissä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      59
      1204
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      870
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      805
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      83
      643
    5. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      634
    6. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      46
      564
    7. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      33
      547
    8. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      36
      524
    9. Hurmasit sitten minut

      kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.
      Ikävä
      43
      503
    10. Tietysti olen varovainen,

      ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä
      Ikävä
      40
      501
    Aihe