HEI! Onko kellään lukijalla todettu endometrioosi ja miten? Olen menossa tutkimuksiin, mutta ilmeisesti vain ultraäneen. Miten teillä on todettu endometrioosi, eihän pelkästään ultraäänellä tutkiminen paljasta kaikkea. Monet ovat sanoneet, että tähystykseen pääsy on vaikeata, onko näin? Olen jo pitempään kärsinyt monelaisista kivuista ja gynegologi epäili endoa. Syön kipulääkkeitä, Vioxx 2x25mg ja Diapam 2.5-5mg päivässä, niin kivut pysyvät siedettävinä ennen kuukautisia ja niiden aikana, muutoin joudun jäämään kolmeksikin päiväksi pois töistä. Mutta lääkkeiden käytöstä seuraa älytön väsyminen, tosin olen muutenkin aina väsynyt. Olisi kiva (jos näin voi sanoa) lukea kokemuksistanne ja toivoisin, että kipujen alkuperä löydettäisiin. Niitä kipuja ovat: voimakas selkäkipu (lantion alueella), alavatsakiput, säteilevä kipu jalkohin, jalkojen puutuminen, kivut munasarjoissa, tärinän vaikutuksesta kipua (esim. pyöräily sattuu), hartiakipu, tiputteleva vuoto, joskus taas runsas, ripuli kuukautisten aikana, verinen uloste, mieletön turvotus, tihentynyt virtsaamistarve, virtsarakossa kipua, jos ei heti pääse tyhjentämään, pahoinvointia, oksentelua ja kivun ollessa pahimmillaan, liikkua ei voi mihinkään ja olen pyörtynytkin muutaman kerran. Endoa tai ei, mutta jostakin ne kivut tulevat ja ikää on jo 40v, että ei ihan alkuaikojen kivuista ole kysymys. Ja yksi synnytyskin on takana. Onko kohtalon tovereita?
Endometrioosin diagnosointi
12
4341
Vastaukset
- apuva
sain e-pillerit, jotta katsotaan oisko kyseessä endometrioosi. kävin yksityisellä gynellä, joka sanoi että seuraavana ois sit vatsalaukun tähystys, jos lääkkeet vievät suurimman osan kivuista pois.
itsellänikin on tosi kivuliaat menkat, ripulia kuukautisten aikana, tärinä pahentaa kipuja, munasarjoissa kipua jne.. että endoa varmaan on. itse olen syönyt nyt yasmineita viikon verran, kun aloitin ne viikko sitten kun menkat alkoivat. ovat ekat pillerit mulle. menkkojen aikana olen syönyt kipulääkkeitä: burana 800mg 3-4x päivässä. kiva pöhnä, mutta kivut ainakin lähtee, jos ajoissa lääkkeen ottaa.
tuntui että neljänä ekana päivänä kroppa heitti volttia koko aikaa. aivan helvetin pahat mahakivut, väsymystä, pahoinvointia, huimausta. nyt vähän helpottanut, mutta tiputteluvuotoa on. se on kuulemma normaalia? ehkiksestä sanottiin, että mulla on varmaan ollut jokin virus kun olen voinut niin pahoin, ettei mukamas yasminit aiheuta moisia kipuja. päivystyksen lääkäri totesi että taidan olla jännittäjätyyppiä. arvatkaa tekikö mieli vetää turpaan.
no joo.. eksyin vähän aiheesta.. endo todetaan sillä vatsalaukun tähystyksellä. tehdään 4 pientä viiltoa alavatsan alueelle. viiltojen kautta tarkastellaan mitä mahtaa vatsalaukusta löytyy. tehdään nukutuksessa.
myös ultaäänitutkimuksella voidaan todeta endo, mutta ultraäänitutkimuksessa nähdään vain endon suklaakystia. esim. mulla ei näkynyt suklaakystia, mutta lievää endoa oireista päätellen voisi olla lääkärin mukaan. saa nähdä tottuuko kroppa näihin pillereihin. ois ollut varmaan parempi mennä suoraan siihen vatsalaukun tähystykseen, mutta lääkäri tosiaankin halua nähdä että saadaanko lääkkeillä oireet pois.- hmm
yasmineista kasvaimen rintaan. En syö enää mitään pillereitä edes endon takia...
- N24
Endoa ei kyllä diagnosoita vatsalaukun tähystyksellä vaan vatsaontelon tähystyksellä. Viiltoja vatsaan tehdään 2-5 yleensä, joista yksi napaan. Vatsaonteloon laitetaan kaasua, jotta sinne tulee tilaa työskennellä ja sitten aletaan tutkimaan.
Minulle on tullut diagnoosi 20-vuotiaana. Gyne epäili, koska kuukautiset olivat hyvin kivuliaat ja runsaat sekä epäsäännölliset. Yhdyntäkivut olivat huikeat ja alatutkimuskin oli vaikea tehdä kipujen vuoksi. Laparoskopiassa (eli siinä vatsaontelon tähystyksessä) todettiin koko kohdun takapinnan, emättimen pohjukan ja kohdunkaulan ulkopinnan olevan täynänsä endometrioomia, jotka osin leikattiin ja pääasiassa poltettiin pois. E-pilleriden avulla kasvu pysyi kurissa vuoden (söin kolme levyä aina putkeen), mutta sitten se alkoi taas. Nyt kärsin aika kovista päivittäisistä kivuista, mutta kestän sen vielä, koska tiedän mistä se johtuu. Silloin oli vaikeampaa, kun syy oli epäselvä, mutta tunsi, ettei kaikki ole kunnossa. - apuva
N24 kirjoitti:
Endoa ei kyllä diagnosoita vatsalaukun tähystyksellä vaan vatsaontelon tähystyksellä. Viiltoja vatsaan tehdään 2-5 yleensä, joista yksi napaan. Vatsaonteloon laitetaan kaasua, jotta sinne tulee tilaa työskennellä ja sitten aletaan tutkimaan.
Minulle on tullut diagnoosi 20-vuotiaana. Gyne epäili, koska kuukautiset olivat hyvin kivuliaat ja runsaat sekä epäsäännölliset. Yhdyntäkivut olivat huikeat ja alatutkimuskin oli vaikea tehdä kipujen vuoksi. Laparoskopiassa (eli siinä vatsaontelon tähystyksessä) todettiin koko kohdun takapinnan, emättimen pohjukan ja kohdunkaulan ulkopinnan olevan täynänsä endometrioomia, jotka osin leikattiin ja pääasiassa poltettiin pois. E-pilleriden avulla kasvu pysyi kurissa vuoden (söin kolme levyä aina putkeen), mutta sitten se alkoi taas. Nyt kärsin aika kovista päivittäisistä kivuista, mutta kestän sen vielä, koska tiedän mistä se johtuu. Silloin oli vaikeampaa, kun syy oli epäselvä, mutta tunsi, ettei kaikki ole kunnossa.sitä laparoskopiaa tarkoitin. meni vähän vatsalaukku- ja ontelo sekaisin. sorry!
- Sanna
Hei,
Minulta leikattiin endometrioosia keisarinleikkauksen yhteydessä kuusi vuotta sitten. Sitä oli runsaasti ja olin kärsinyt samanlaisista oireista mitä sinä nyt.
Ultralla sitä ei havaittu.
Nyt olen vuoden ajan kärsinyt samoista ongelmista ja syönyt särkylääkkeitä. Minulla oli hormonikierukka neljän vuoden ajan ja poistatin sen kuukausi sitten. Minusta tuntui, että se vain pahensi kipuja.
Lääkäri oli sitä mieltä, että kierukka ei voi aiheuttaa tai pahentaa oireita, mutta otti sen kuitenkin pyynnöstäni pois. Tärinäkipu on hävinnyt ja olo on muutenkin mukavampi. Särkylääkettä olen ottanut kuukauden sisällä vain yhtenä päivänä.
En tiedä miten vaikutus aikanaan minussa näkyy, mutta tiedän, ettei tilanne ainakaan voi pahemmaksi muuttua mitä se oli.
Olen 30-vuotias ja yhden lapsen äiti, lapsi syntyi sektiolla. Olen koko ikäni kärsinyt hormoniperäisistä kivuista ja säryistä alavatsan ja selän alueella. Ilmeisesti suuri osa näistä kivuista oli andometrioosin aiheuttamia. Olen tullut siihen tulokseen, että mikä tahansa ylimääräinen hormonihoito, ehkäisy tai mikä tahansa muu, on minulle AINA pahaksi. Ja aion kokeilla onneani nyt täysin omana itsenäni. En jaksa enää laukata terveysasemalla ja erilaisissa kokeissa ja testeissä. Tuntuu, että elämä on pyörinyt jo aivan liian kauan pelkkien omien pahojen olojeni vuoksi paikoillaan.
Hyviä vointeja sinulle! Minusta edellinen kirjoittaja puhuu myös järkeä. - n35
2,5 vuotta sitten menin yksityiselle gynelle ihan vain vuositarkastukseen ja hakemaan reseptiä pillereille (olin ollut ilman pillereitä 1,5 vuotta 17 vuoden käytön jälkeen). Normaalissa sisätutkimuksessa gyne jo löysi jotain "epänormaalia", ja sitten vielä (kuten yksityisillä on onneksi tapana) ultralla tutki. Tulos oli että hän epäili endoa ympäriinsä kystaa oikeassa munasarjassa. Hän kirjoitti lähetteen Helsingin naistenklinikalle, ja kahden viikon kuluttua sain kutsun tutkimuksiin. Tämä gyne vahvisti epäilyt, ja minut laitettiin leikkausjonoon.
Kipuja mulla ei ollut koskaan, enkä siis olisi voinut edes epäillä endon mahdollisuutta. Noin 4 kuukauden jälkeen tuli kutsu tähystykseen. Menin, endo poistettiin jokapuolelta, ja suklaakysta myös. Toipuminen ei mennyt ennusteista huolimatta hyvin (nopeasti) vaan olin 3 viikkoa sairaslomalla ja antibiooteilla. "Hoidoksi" nyt syön e-pillereitä vaikken niitä ehkäisyyn tarvitsekaan. Lapsia (valitettavasti) ei ole vielä suunnitelmissa, mutta toivon ettei se enää uusiutuisi.
Minulla siis "lievä" kokemus koska kipuja ja oireita ei ollut, mutta ihailtavaa nopeutta koin asioiden eteenpäin viemisessä julkisen tahon osalta! - Marja
Olim kärsinyt pitkään mahakipuja, alavatsa turposi ja usean kerran noisi kuume ja tulehdus samaan aikaan kuukautisten kanssa . Tärinä ja yhdyntä aiheutti kipua .Viimein pitkään jatkunut vuoto ,tulehdus ja jatkuva kipu sai minut päivystykseen ja sieltä k-saeraalaan suoraan ,
Siellä nuoret läkärit arvailivat umpisuolesta lähtien,Tutkivat ultralla ja käsin :eikä mitään tietoa? Onneksi eivät yöllä alkaneet leikkaamaan ,vaan aamulla vanha kokenut mies lääkäri pisti kätensä sisään ja totesi :on se nyt kumma ,kun ei ultralla nähdä = tämähän on täynnä röykkyä .Selvää endometriosia . Ja niin muutaman viikon päästä leikattiin kaikki pois : endoa koko suolisto ja seinämät täynnä ,myomia ja leikkauksessa löytyi 2 n8sm kokoista märkä rauhasta jotka aiheutti sen tulehduksen . Ne poistetttaessa särkyivät ja mätä levisi suolistoon .joten endon poisto jäi tekemättä .
Mutta kun siitä viimein toivuin ,ei minua ole kivut vaivanneet . Ainoastaan henkisesti oli kova pala kohdun poisto ,vaikka olin jo 49v. Se siitä.
Joten kyllä kynegologien pitäisi löytää apu.
Mutta hoida itseäsi. Niin lapsen tekokin auttaa! - Tarja
HEI!
Kiitoksia kaikille asiallisista vastauksista ja kirjoituksista. Eli menen tutkimuksiin ja katsotaan, mitä tuleman pitää.
Joku kirjoitti, että kun kivuille löytyi syy, niin sitten niiden kanssa pystyy paremmin elämään (ei sananmukainen), näin itsekin uskon ja toivon, että kipujen alkuperä löydetään.
Olen vain nyt niin väsynyt, että en jaksaisi mitään, mikään ei saa minua innostumaan, kuuluuko taudin kuvaan, vaiko vaihdevuodet lähestyvät. Kipujen taso on vähentynyt kipulääkkeitä syödessä, olisikohan ollut tulehduksia. Sillä kuukautisten aikaan minullakin nousee lievä kuume (37.5 C, norm. 36.2 C) ja kipukohtauksen aikana lämpötila laskee (kylmää tuskanhikeä).
Lohduttavaa oli lukea, että monet ovat päässeet kuitenkin nopeastikin hoitoon. Tällä hetkellä kuukautisvuoto on ohi, mutta kivut alavatsassa ja oikean munasarjan kohdalla jatkuvat, mutta niiden taso on kestettävissä.
Kirjottelen, kun olen käynyt tutkimuksissa, mitä siellä todettiin ja kokemuksista yleensä.
Hieman kuitenkin pelottaa ne lääkärit Kätilöopistolla, sillä olen kerran saanut siellä erittäin huonoa palvelua. Lääkäri huusi minulle suoraa kurkkua, mitä helvettiä sinä tänne tulet, tiedäthän sinä, että tämä on vaaraton jne. ja käski häipyä (tilanteessa ollut hoitaja oli ihan peloissaan ja juoksi perääni). Lähetteen oli laittanut ehkäisyneuvolan lääkäri. Kyseessä oli emättimessä oleva kasvain (vaaraton, siis ei syöpää), mutta ehkäisyneuvolalääkärin mielestä se olisi pitänyt poistaa jo koonkin puolesta ja onhan siitä ollut haittaa esim. yhdynnässä. Sen jälkeen olen mennyt vähän varauksella lääkäriin kuin lääkäriin ja en ole ainenkaan ensimmäiseksi valittanut kuukautisten aikaan olevista kivuista, mutta nyt on ollut pakko. Tuo lääkärin käytös oli sinänsä omituinen, sillä millä hitossa, minä näen emättimeni sisään, mitä siellä tapahtuu ja muutenkin (sormilla voi tietysti kokeilla), ja jos ehkäisyneuvolassa pitkään työskennellyt läääkäri sanoi, ettei koskaan aiemmin ole nähnyt tuollaista, niin pelkoni kasvoi jo tuossakin vaiheessa ja sitten saa kuulla lääkärin haukut lopuksi. Ja muutoinkin, eikö lääkäristä olekaan mukavaa kertoa hyviä uutisia potilaalle? Toivottavasti en saa samaa lääkäriä tällä kertaa.
Kaikille mukavia syyspäiviä ja jaksamista kipuihin!- apuva
potilasasiamiehelle. jos lääkärin käytös on ollut noin törkeää, niin tee valitus ihmeessä.
- Tiina
Kärsin vuosikaudet samoista oireista kuin sinä ja oli jo elämän halu mennä, oli se sellaista tuskaa!!! ...mutta kaikkien tehottomien hoitojen jälkeen vaihdoin gynekologia, joka ehdotti välittömästi kohdunpoistoa johon sitten menin pelokkain mielin, ja jota en ole katunut sekunttiakaan!!! Pois on kaikki kipu, tuska, vuodot, epätoivo jne. ja elämä on ihanaa! suosittelen, sillä tavoin pääset helposti ja nopeasti vaivoistasi.
- Endometrioosiko
Onko, niin että endometrioosi jää toteamatta aika monelta naiselta tai tytöltä, koska monet ovat oireettomia. Voisiko tämä olla yksi syy, etten tule raskaaksi? Ja voiko endo olla tosiaan nuorellakin, kuulin tapauksesta? Olen itse vielä nuori ja haluaisin joskus lapsia ja on vastaavanlaisia kipuja.
- Endometrioosi
Oireettomuuden lisäksi endometrioosi ymmärtääkseni jää usein toteamatta, koska endometrioosia ei useinkaan pystytä 'näkemään' tutkimuksista huolimatta.
Minulla leikattiin endometrioosimyoomat umpisuolen leikkauksen yhteydessä nyt 12 vuotta sitten. Olin 19-vuotias. Nyt takana on pitkät lapsettomuushoidot, huoli ja kivut. Itselläni endometrioosi on aiheuttanut kuukautiskipujen lisäksi tärinäkipua ja kovia hartiakipuja. Endo voi siis olla jo nuorella ja valitettavasti on ainakin omalla kohdallani syy lapsettomuuteen. Voimia kaikille samassa junassa kulkeville! x
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399198Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3738004Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681625761William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542378Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62103Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821752Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201695Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921455Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4401382Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt71380