Bordercolliet

LinDa^

Olen nyt 13.v tyttö ja asustelen perheeni kanssa omakotitalossa. Meiltä löytyy yks jämtlanninpystykorva metsästys tarkoitukseen. Koira aivan ihastuttava mutta vapaana ei voi pitää kun tottunut juoksemaan vapaana metsissä. Kouluttaminenkin mahdotonta kun on jo 7 vuoden iässä. Olen tässä jo hetken aikaa kinunnut borderia kun vaatii näemmä paljon liikuntaa ja ulkoilua. Itse olen aina toivonut koiraa jonka kanssa voisin harrastaa esim. agilitya. Tuota jämptiä ulkoilutan 3 kertaa päivässä mutta kaipaisin silti itselleni omaa koiraa jonka kanssa voisi harrastella kaikenlaista.
Kaipaisin mielipiteitä siihen, että kannattaisiko minun ottaa tälläinen koira vai olisiko jokin muu rotu parempi. Myös tietoja koiran luonteesta/käyttäytymisestä ovat tervetulleita :)

2

217

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mursuliiniini

      kaikkia koiria pystyy kouluttamaan, mutta ymmärrän kyllä että haluat vähän helpomman koiran:)
      Mulla on collietyttö ja olen 13 myös! Pärjäillään ihan hyvin , mutta colliekin on vaikea koira, se tarrttee PAALJON tekamistä!!! Harrastetaan agilitya ja koirani tykkää siitä paaljon!!!
      Kyllä mun mielestä 13 vuotiaat pärjää vaikeammankin koiran kanssa vaikka tänne varmasti tuleekin aikuisilta tyyliin .
      :13 vuotias ei voi mitenkään huolehtia bortsusta!!!, ollaan just hankkimassa lagottoa:))
      Tietty et voi kokonaan hoitaa sitä ite

    • Bortsuja

      En välttämättä suosittelisi,
      1. Vahva paimennusvietti, voi aiheuttaa melkoisesti ongelmia, jos kokematon kouluttaja. Omistajalla oltava selvä auktoriteetti, varmuutta ja kokemusta.
      2. Vaatii niin kovin paljon, onko sinulla esim. 2-3 vuoden kuluttua intoa ja aikaa tarpeeksi?
      3. Kiintyy vahvasti omaan laumaan, olisiko selvää, kenen koira se on? Hoitaisitko sinä koiran itse ja jos hoidat ja se kiintyy sinuun, pystytkö varmasti sitoutumaan siihen n. 10v.?
      Suosittelen tutustumaan seurakoiriin, työkoira saattaisi olla liikaa ensimmäiseksi. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      580
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      482
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe