Bordercolliet

LinDa^

Olen nyt 13.v tyttö ja asustelen perheeni kanssa omakotitalossa. Meiltä löytyy yks jämtlanninpystykorva metsästys tarkoitukseen. Koira aivan ihastuttava mutta vapaana ei voi pitää kun tottunut juoksemaan vapaana metsissä. Kouluttaminenkin mahdotonta kun on jo 7 vuoden iässä. Olen tässä jo hetken aikaa kinunnut borderia kun vaatii näemmä paljon liikuntaa ja ulkoilua. Itse olen aina toivonut koiraa jonka kanssa voisin harrastaa esim. agilitya. Tuota jämptiä ulkoilutan 3 kertaa päivässä mutta kaipaisin silti itselleni omaa koiraa jonka kanssa voisi harrastella kaikenlaista.
Kaipaisin mielipiteitä siihen, että kannattaisiko minun ottaa tälläinen koira vai olisiko jokin muu rotu parempi. Myös tietoja koiran luonteesta/käyttäytymisestä ovat tervetulleita :)

2

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mursuliiniini

      kaikkia koiria pystyy kouluttamaan, mutta ymmärrän kyllä että haluat vähän helpomman koiran:)
      Mulla on collietyttö ja olen 13 myös! Pärjäillään ihan hyvin , mutta colliekin on vaikea koira, se tarrttee PAALJON tekamistä!!! Harrastetaan agilitya ja koirani tykkää siitä paaljon!!!
      Kyllä mun mielestä 13 vuotiaat pärjää vaikeammankin koiran kanssa vaikka tänne varmasti tuleekin aikuisilta tyyliin .
      :13 vuotias ei voi mitenkään huolehtia bortsusta!!!, ollaan just hankkimassa lagottoa:))
      Tietty et voi kokonaan hoitaa sitä ite

    • Bortsuja

      En välttämättä suosittelisi,
      1. Vahva paimennusvietti, voi aiheuttaa melkoisesti ongelmia, jos kokematon kouluttaja. Omistajalla oltava selvä auktoriteetti, varmuutta ja kokemusta.
      2. Vaatii niin kovin paljon, onko sinulla esim. 2-3 vuoden kuluttua intoa ja aikaa tarpeeksi?
      3. Kiintyy vahvasti omaan laumaan, olisiko selvää, kenen koira se on? Hoitaisitko sinä koiran itse ja jos hoidat ja se kiintyy sinuun, pystytkö varmasti sitoutumaan siihen n. 10v.?
      Suosittelen tutustumaan seurakoiriin, työkoira saattaisi olla liikaa ensimmäiseksi. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      319
      12375
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      49
      3601
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      84
      3202
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2976
    5. 103
      2918
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      67
      2660
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2578
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      274
      2481
    9. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      2
      1527
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1518
    Aihe