Mitä hyöytyä "dosentuurista", erot tohtoriin ja professoriin?

Titteliviidakkoko?

Mitä hyötyä on dosentin arvosta ? Miten eroavat työn suhteen ja oikeuksien suhteen tohtori, dosentti ja professori?
Saako esim. tohtori ilman dosenttin pätevyyttä ohjata jatko-opiskelijoita ja tarkastaa väitöstöitä?
Entä dosentti? Eli vielä toisin päin mitä vaaditaan väitöstöiden ohjaajilta ja tarkastajilta?

7

10224

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Selvä ero
      • Lainaus Oulusta

        ALLA LAINAUS OULUN YLIOPISTON TOHTORITUTKINNON OHJAAJIEN VAATIMUKSISTA

        Tohtoriopintojen ohjaus

        Jokaisella tohtoriopiskelijalla tulee olla pääohjaaja, joka on vastuussa opiskelijan ohjaamisesta koko tohtorikoulutuksen ajan. Pääohjaajana voi toimia professori tai dosentti tai vastaavan pätevyyden omaava henkilö. Pätevyys on osoitettava ulkopuolisella arvioinnilla. Neuvottelut tohtoriopinnoista tulee aloittaa pääohjaajan kanssa jo ennen tutkijakouluun hakemista. Opiskelija luo oman tohtorikoulutussuunnitelman yhdessä pääohjaajansa kanssa. Pääohjaajan lisäksi opiskelijalla voi olla 1-2 muuta, vähintään tohtoritasoista ohjaajaa, jos siihen on työn edistymisen kannalta tarvetta (esimerkiksi eri aihealueiden ohjaajat). Vähintään yhden ohjaajista tulee olla Oulun yliopistosta eli joko siellä työskentelevä henkilö tai sen dosentti. Jos yksikään ohjaajista ei ole Oulun yliopiston henkilökuntaa, tutkinnolle nimetään valvojaksi opiskelijan oppiaineen professori. Ohjaajat ja mahdollisen valvojan nimeää opiskelijan tutkimusaihetta vastaava tohtorikoulutustoimikunta. Mahdolliset muutokset ohjausjärjestelyissä hyväksyy tohtorikoulutustoimikunta.

        Ohjaajan tulee varata riittävästi aikaa kunkin tohtoriopiskelijan ohjaukseen niin, että opiskelija saa riittävästi tukea sekä opinto- että tutkimussuunnitelman laatimiseen, niiden toteuttamiseen ja väitöskirjan kirjoitusvaiheeseen. Ohjaajan ja opiskelijan tulee sitoutua siihen, että tutkinto pyritään saamaan valmiiksi neljässä vuodessa kokoaikaista opiskelua (tai vastaavassa ajassa osa-aikaista opiskelua). Ohjaaja osaltaan huolehtii siitä, että ensimmäisen vuoden aikana yksityiskohtaiset opinto- ja tutkimussuunnitelmat esitetään ja toteutetaan aikataulun mukaisesti.

        Hyvin perustellusta syystä väitöstyön ohjaaja voidaan vaihtaa kesken prosessin. Päätökset ohjaajan vaihdoksesta tekee tohtorikoulutustoimikunnan puheenjohtaja. Esityksen ohjaajan vaihdosta voit tehdä tällä lomakkeella: Esitys ohjaajan vaihdosta - lomake.


    • Teekkkari

      Omassa tiedekunnassa (teknillistieteellinen) seuraavasti:

      Tohtori = henkilö, joka on suorittanut tohtorintutkinnon (vrt. maisteri)
      Dosentti = virka, jossa toimiva henkilö tekee pääasiassa opetusta, mutta myös vähän tutkimusta (vrt. lehtori/yliopisto-opettaja). Virkaan valitaan pääsääntöisesti tohtoreita.
      Professori = virka, jossa toimiva henkilö tekee tutkimusta johtaen usein yhtä tai useampaa tutkimusryhmää. Työtehtäviin kuuluu myös opetusta, mutta vähemmän kuin dosentilla. Pääsääntöisesti tohtoreita.

      Dosentuuri taitaa useimmiten olla välietappi professoriksi. Väitöskirjan tarkastajaksi dosentti saattaisi tieteenalasta riippuen kelvata. Hyvä vaihtoehto väitöskirjan ohjaajaksi - valvojaksi ei varmaan riitä. TIedekuntien ja tieteenalojen erot lienevät suuria.

      • Näin ennen

        Ainakaan entisvanhaan dosentilla ei välttämättä ollut työsuhdetta yliopistoon. Dosentti osoittaa vain tiettyä tietellistä ja opetuksellista pätevyyttä. Dosentti voi tietysti antaa opetusta joko tuntiopettajana tai vakituisessa työsuhteessa yliopistoon.

        Lisäsksi dosentuuria taitaa olla mahdoton saada ilman tohtorin tutkintoa. Sama pätee myös tuoreisiin professoreihin. Joitakin vanhoja käpyjä taitaa olla vielä lisensiaattipohjalta professoreina.


      • desantista kuuhun
        Näin ennen kirjoitti:

        Ainakaan entisvanhaan dosentilla ei välttämättä ollut työsuhdetta yliopistoon. Dosentti osoittaa vain tiettyä tietellistä ja opetuksellista pätevyyttä. Dosentti voi tietysti antaa opetusta joko tuntiopettajana tai vakituisessa työsuhteessa yliopistoon.

        Lisäsksi dosentuuria taitaa olla mahdoton saada ilman tohtorin tutkintoa. Sama pätee myös tuoreisiin professoreihin. Joitakin vanhoja käpyjä taitaa olla vielä lisensiaattipohjalta professoreina.

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Dosentti


    • Se ero että

      Pitää olla dosentti että saa ottaa dosetista viakraa.

    • Jaakko688

      Dosentiksi tullessani oikeastaan suurin ero on että naisia on alkanut saamaan ihan pyytämättäkin. Piparia satelee ovista ja ikkunoista

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

      Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
      Maailman menoa
      371
      12385
    2. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      263
      5427
    3. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

      Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
      Maailman menoa
      215
      3947
    4. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

      Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
      Perussuomalaiset
      200
      2665
    5. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

      Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
      Työ ja opiskelu
      15
      1992
    6. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

      Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
      Tv-sarjat
      19
      1834
    7. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      167
      910
    8. Martina Aitolehti

      Instagramissa pomppas esille Martinan kumipallot. Ihan säikähin. Ja tää on Martina-ketju!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      872
    9. No kolahtaako kukaan

      Samalla tavalla kuin mä? Harmi kun et uskaltanut kohdata. Ehkä me löydetään jotkut muut jotka voi olla konkreettisempiak
      Ikävä
      74
      782
    10. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      59
      746
    Aihe