Lapsen perusturvallisuus

mikä normaalia?

Eli mistä tietää että alle 3v lapsen perusturvallisuus on kehittynyt normaalisti?

Sen olen kuullut että lapsi uskaltaa kiukutella, ja tietty(i)nä ikäkautena/ikäkausina (esim vierastus alle 1v ja n 1.5vuotiaalla voi tulla eroahdistusta ku alkaa irtaantua vanhemmista) itkee vanhempien perään jos on jäämässä vieraaseen paikkaa vieraiden ihmisten kanssa, että nuo kuuluis normaalisti kehittyneeseen perusturvallisuuteen. Mutta mistä muista asioista sen voi huomata?

3

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Lapsi oppii asioita, kuten wc-kasvatusta, värejä, puhumista, pukeutumista, laskemista... Eli kun perusluottamus on kunnossa lapsi kykenee ajattelemaan muutakin, pystyy keskittymään oppimaan ja kiinnostumaan asioista. Jos taas lapsi kamppailee perustarpeistaan, sillä on nälkä, jano, se pelkää turvallisuutensa puolesta, sen koko aivokapasiteetti menee selviytymiseen tuon huolensa kanssa.

    • lahjakkuus on lahjak

      Normaali oppimiskyky/ yleinen älykkyys/ asioiden oppiminen EI tarkoita välttämättä, että perusturvallisuus on kehittynyt varhaislapsuudessa normaalisti. Voihan niitä virikkeitä oppimiseen olla, vaikka asiat on oikeesti päin p...tä. Monesti vaikeatkin ongelmat jää huomaamatta jos lapsi ns. kehittyy hyvin. Itse juuri kehityin nopeasti/ normaalisti. Opin mm. lukemaan pikkasen ennen ku täytin 4v jne.. Ja olen nyt 35-v. saanut diagnoosin, oireilleni selityksen; traumaperäinen stressihäiriö ja häiriö varhaislapsuuden kiintymyssuhteessa (lapsuudessa kotona alkoa ja väkivaltaa). Asia tuli ilmeiseksi kun tulin itase pari vuotta sitten äidiksi.

    • ipgcg

      Vaikka perusturvallisuus olisi kunnossa, ei lapsi välttämättä opi asioita nopeasti.
      Oppimisen häiriöt, kehityksen hitaus tai esim neurologiset pulmat saattavat aiheuttaa ongelmia. Lasta ei silloin auta jos aletaan miettimään mikä vanhemmuudessa on vikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saisinpa halata sinua joka päivä

      ja kertoa miten paljon sinusta välitän. Vaikka olisi jommalla kummalla huono päivä, väsynyt päivä tai kiireinen päivä, a
      Ikävä
      67
      7510
    2. Nykymiehet odottaa, että nainen lähestyy?

      Perus luonnonlaki menee päinvastoin! Oletko nähnyt luontodokkaria jossa naaraat juoksee uroksien perässä??? 🦁🫎🦍🐒🦦�
      Ikävä
      242
      6395
    3. Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä

      SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,
      Maailman menoa
      86
      4616
    4. Kolmen tuiki tavallisen demariahdistelijan nimet julki

      Nyt tiedetään ketkä kolme oli niissä niin tavanomaisissa demarin jokapäiväisissä askareissa avustajia ahdistelemassa. K
      Maailman menoa
      109
      3838
    5. Eikö tunnukin kamalalta, kun en

      anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut
      Ikävä
      67
      3106
    6. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      74
      2976
    7. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      128
      2669
    8. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      34
      2118
    9. Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"

      Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan
      Maailman menoa
      62
      1947
    10. Muistattekos kun kaupassa piti pyytää tavarat myyjältä

      Edes kahvipakettia ei saanut itse valita, vaan myyjä nouti sen hyllystä tiskille. Jos osti jauhelihaa, niin se jauhettii
      Maailman menoa
      257
      1883
    Aihe