Lapsen perusturvallisuus

mikä normaalia?

Eli mistä tietää että alle 3v lapsen perusturvallisuus on kehittynyt normaalisti?

Sen olen kuullut että lapsi uskaltaa kiukutella, ja tietty(i)nä ikäkautena/ikäkausina (esim vierastus alle 1v ja n 1.5vuotiaalla voi tulla eroahdistusta ku alkaa irtaantua vanhemmista) itkee vanhempien perään jos on jäämässä vieraaseen paikkaa vieraiden ihmisten kanssa, että nuo kuuluis normaalisti kehittyneeseen perusturvallisuuteen. Mutta mistä muista asioista sen voi huomata?

3

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Lapsi oppii asioita, kuten wc-kasvatusta, värejä, puhumista, pukeutumista, laskemista... Eli kun perusluottamus on kunnossa lapsi kykenee ajattelemaan muutakin, pystyy keskittymään oppimaan ja kiinnostumaan asioista. Jos taas lapsi kamppailee perustarpeistaan, sillä on nälkä, jano, se pelkää turvallisuutensa puolesta, sen koko aivokapasiteetti menee selviytymiseen tuon huolensa kanssa.

    • lahjakkuus on lahjak

      Normaali oppimiskyky/ yleinen älykkyys/ asioiden oppiminen EI tarkoita välttämättä, että perusturvallisuus on kehittynyt varhaislapsuudessa normaalisti. Voihan niitä virikkeitä oppimiseen olla, vaikka asiat on oikeesti päin p...tä. Monesti vaikeatkin ongelmat jää huomaamatta jos lapsi ns. kehittyy hyvin. Itse juuri kehityin nopeasti/ normaalisti. Opin mm. lukemaan pikkasen ennen ku täytin 4v jne.. Ja olen nyt 35-v. saanut diagnoosin, oireilleni selityksen; traumaperäinen stressihäiriö ja häiriö varhaislapsuuden kiintymyssuhteessa (lapsuudessa kotona alkoa ja väkivaltaa). Asia tuli ilmeiseksi kun tulin itase pari vuotta sitten äidiksi.

    • ipgcg

      Vaikka perusturvallisuus olisi kunnossa, ei lapsi välttämättä opi asioita nopeasti.
      Oppimisen häiriöt, kehityksen hitaus tai esim neurologiset pulmat saattavat aiheuttaa ongelmia. Lasta ei silloin auta jos aletaan miettimään mikä vanhemmuudessa on vikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      63
      4423
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      97
      3678
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      105
      3302
    4. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      68
      1883
    5. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      17
      1869
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1108
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      81
      793
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      104
      787
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      44
      781
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      22
      754
    Aihe