Lapsen perusturvallisuus

mikä normaalia?

Eli mistä tietää että alle 3v lapsen perusturvallisuus on kehittynyt normaalisti?

Sen olen kuullut että lapsi uskaltaa kiukutella, ja tietty(i)nä ikäkautena/ikäkausina (esim vierastus alle 1v ja n 1.5vuotiaalla voi tulla eroahdistusta ku alkaa irtaantua vanhemmista) itkee vanhempien perään jos on jäämässä vieraaseen paikkaa vieraiden ihmisten kanssa, että nuo kuuluis normaalisti kehittyneeseen perusturvallisuuteen. Mutta mistä muista asioista sen voi huomata?

3

392

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Lapsi oppii asioita, kuten wc-kasvatusta, värejä, puhumista, pukeutumista, laskemista... Eli kun perusluottamus on kunnossa lapsi kykenee ajattelemaan muutakin, pystyy keskittymään oppimaan ja kiinnostumaan asioista. Jos taas lapsi kamppailee perustarpeistaan, sillä on nälkä, jano, se pelkää turvallisuutensa puolesta, sen koko aivokapasiteetti menee selviytymiseen tuon huolensa kanssa.

    • lahjakkuus on lahjak

      Normaali oppimiskyky/ yleinen älykkyys/ asioiden oppiminen EI tarkoita välttämättä, että perusturvallisuus on kehittynyt varhaislapsuudessa normaalisti. Voihan niitä virikkeitä oppimiseen olla, vaikka asiat on oikeesti päin p...tä. Monesti vaikeatkin ongelmat jää huomaamatta jos lapsi ns. kehittyy hyvin. Itse juuri kehityin nopeasti/ normaalisti. Opin mm. lukemaan pikkasen ennen ku täytin 4v jne.. Ja olen nyt 35-v. saanut diagnoosin, oireilleni selityksen; traumaperäinen stressihäiriö ja häiriö varhaislapsuuden kiintymyssuhteessa (lapsuudessa kotona alkoa ja väkivaltaa). Asia tuli ilmeiseksi kun tulin itase pari vuotta sitten äidiksi.

    • ipgcg

      Vaikka perusturvallisuus olisi kunnossa, ei lapsi välttämättä opi asioita nopeasti.
      Oppimisen häiriöt, kehityksen hitaus tai esim neurologiset pulmat saattavat aiheuttaa ongelmia. Lasta ei silloin auta jos aletaan miettimään mikä vanhemmuudessa on vikana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      35
      3592
    2. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      244
      3403
    3. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      249
      3154
    4. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      246
      2406
    5. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      125
      1685
    6. Mikä on mielestäsi paras miestyyppi?

      Esimerkit kärjistettyinä: a) perustavallinen/tasainen b) himourheilija c) varakas, turvallinen elättäjä d) puolikrimina
      Ikävä
      216
      1467
    7. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      228
      1342
    8. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      11
      1275
    9. Rippituoli

      Kerro joku synkkä tai outo salaisuus, joka liittyy ikävääsi kaivattuasi kohtaan. Tee tunnustus anonyyminä. Se helpottaa
      Ikävä
      97
      1263
    10. Harmi, etten koskaan saa tietää

      Olinko vai olenko sun kaivattusi, Jii…
      Ikävä
      120
      1075
    Aihe