Leikkituokio päiväkodissa?

liljat4r

Apua, tuli kutsu sijaiseksi loppu viikoksi Päiväkotiin. En ole ikinä ennen joutunut olemaan vetovastuussa tuokioilla. Mistä leikeistä voisi isossa ryhmässä selvitä ilman suurempia paineita? Uusi paikka, uudet lapset, uudet ihmiset. Lauluääni nolla.

3

688

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pk-sijainen

      Uutena ihmisenä voit aloittaa tuokion esittelemällä ensin itsesi ja sitten lapset saavat vuorollaan kertoa oman nimensä, Kim-leikki (arvuutellaan mikä tavara on joukosta poissa), rikkinäinen puhelin... Voithan vielä vaikka Googlen avulla etsiä erilaisia leikkejä, jotka sopii aamu- tai iltapäivätuokioon. :)

    • ihmettelen vaan

      Aika outoa, jos joudut vetovastuuseen sijaisena, varsinkin kun paikka ja lapset ovat vieraita. Meillä ei ainakaan sijainen, joka ei aikaisemmin ole ollut meillä, joudu vetämään mitään tuokioita (ei meillä ole hirveästi tuokioita käytössäkään). Lapset leikkivät ja aikuiset voivat olla mukana. Ainoa leikkituokioksi ajateltava juttu voisi olla leikkikerho, jonka vetää aina sama aikuinen eikä koskaan sijainen. Askartelut tehdään pari lasta kerrallaan, muiden leikkiessä. Lauluhetket järjestetään pienryhmissä tai koko ryhmälle, mutta ei sitäkään joudu meillä sijainen vetämään. Eihän sijainen voi tietää, mitä juuri kyseiset lapset tarvitsevat/osaavat. Oudolta kuulostaa tuo tilanteesi.

    • Tsemppiä!

      Ainahan on olemassa ensimmäinen kerta, jopa vakituiseen virkaan päässeellä. Lapset on yleensä tosi innoissaan uusista asioista ja ihmisistä. Saat nähdä että turhaan jännität lasten kanssa tekemistä.

      Voittehan te jutella aluksi, miltä sinusta tuntuu olla eka kertaa heidän kanssaan, kyselet mitä heille kuuluu ja millaisia juttuja ovat tehneet aikaisemmin. Sitten joku leikki, missä ei laulutaitoa tarvita, esim. http://www.suunnittelenliikuntaa.fi/Nuorisuomi/etusivut/nuorisuomi/ sivustolta löytyy kivoja liikunnallisia juttuja. Sinne tosin pitää kirjautua, mutta se ei liene ongelma.

      Näin keväällä ei kannata satsata liikaa aikaa sisällä istumiseen ja ohjattuun leikkiin, ulos vaan nauttimaan kesäsäästä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      2262
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      905
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      52
      786
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      44
      711
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      44
      687
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      634
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      585
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      574
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      29
      556
    Aihe