Omatunto on kyseenalaistettu, mutta itselläni tunnen sellaisen olevan ja vieläpä aika herkän. Olen siis ns. rehellinen ihminen.
Törmäsin tässä kaveriin, joka sai pientilan mukana pari asetta.
Kierrellen ja kaarrellen poliisi-sukulainen selvitti sarjanumeroita ja toiselle löytyi jopa omista,joskin kuollut vuosia sitten, mutta toista asetta ei ns. ollut olemassakaan.
En kerro mitä aseille tapahtui, mutta mitäs tekisit, jos sulle tarjottas asetta ostettavaks, tai vastaava klöytö osuis kohdalle muutenvaan ???
Oletetaan että kaapistasi löytyy jo vastaavia, että paukkujen hankinta ei olisi ongelma.
Vastaavia tarinoita on suomessa yhä varmasti tuhansia, mutta kuinkas on...
....sen omantunnon kanssa...?
Omatunto.
3
159
Vastaukset
- petroolipena
Joo, omatunto rassaa täälläkin. Vaari karkasi aikoinaan sotavankikuljetuksesta neuvostoliitosta ja varasti läheisen lentokentän laidasta SB 2 pommikoneen.
Kone oli täydessä 500 kg:n pommilastissa sekä neljä konekivääriä vyöt täysinä. Vaari laskeutui koneella tänne , silloin omalle heinäpellolleen. Kone hinattiin puimalarakennukseen ja siellä se on ollut sota-ajoista asti. Joskus kesällä otettu ulos valokuvaamista varten. Olen pitänyt konetta viime vuosikymmenet hyvässä kunnossa vahannut , voidellut ja kiillottanut.
Nyt sitten omatunto soimaa, olenko rikkonut jotain lakia tai asetusta? Pitäisikö lentokoneesta, pommeista ja aseista ilmoittaa jollekin. Pommithan voivat räjähtää tulipalon sattuessa. - wwoolds
perkele...toivoisin aidosti, että kyseinen tarina olisi totta ;__;
- Kai Tunnoton
Ei kolkuta.
Ostaisin jos tarjottaisiin (halvalla) ja jös löytäisin, niin pitäisin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4612775Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek152615Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2671575Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.841174Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4401121Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel631088- 156960
Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41928- 56879
- 79875