Minulle ei koskaan ole ollut pää-asia suomalaisten menestys kisoissa..toki se on ollut hienoa kun näin on käynyt...mutta viime kisa Unkarissa todisti minullekin lajin köyhyyden...oli nimittäin kiinnostavampaa katsella olympiakisojen naisten maantie-ajoa kuin F-1:siä, jos vaikka sattuisi "tissi vilahtamaan"... :)no, leikki leikkinä...tapahtumia siinä pyöräilykisassa riitti kuitenkin moninkertaisesti Unkariin nähden..!!
F-1:ssä tosiaan jotain vialla
jokaikisen eväät
14899
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
No joo, Unkarin kisan jännittävin tapahtuma taisi olla se kun Ross Brawn söi banaanin. [olikohan harkittu temppu tv-katsojien mielenkiinnon säilyttämiseksi?] Vaan kyllä minua silti fykköset kiinnostaa ja aion seurata jatkossakin.
Jännityksellä odotan seuraavaa / seuraavia kisoja ja sitä milloin Schumi varmistaa mestaruutensa. Yllättävän vähälle huomiolle jäi se seikka että Ferrari varmisti paitsi tallimestaruuden myös kuljettajamestaruuden. Eli ainoastaan Ferrari-kuskeilla on enää mahdollisuus mestariksi. Minusta nyt olisi ollut juhlan paikka, noloa juhlia koko tallin voimin sitä kun Rubens menettää mestaruusmahdollisuutensa.
No Rubenshan on Ferrarilla rengen asemassa eikä Ferrari ole koskaan edes antanut muille mahdollisuutta voittaa kuin Kerppenin Mega-Leualle. Paitsi vuonnaa 1999 jolloi Schumi loukkaantui ja Irvine sai mahdollisuutensa (Tosin me kaikki muistamme kuka voitti mestruuden vuonna 1999 :)).
niinhän kaikki muistavat kuka voitti mestaruuden eikä irvinestä koskaa ollukkaa maailmanmestari ainesta jopa salokin olis ollu nopeampi jos se olis tajunnu ottaa sen pestin.
Nii-ih, se on joskus pienestä kii. Jossakin kauden -99 alkupään kisassa Irvine päästi Schumin ohitseen voittoon, eli lahjoitti 4 pistettä. Ilman tätä tallimääräystä Irvine olisi vienyt mestaruuden ja kaikki muistaisivat hänet mestariaineksena sekä Ferrarin voittojen tielle palauttajana. Ja Häkkisen yhden mestaruuden miehenä.
Häkkinenkin menetti pisteitä kaudella 1999 tallikaverin takia. Itävallassa Coulthard työnsi Häkkisen radalta johtopaikalta ulos, ja sitten Coulthard päästi vielä Irvinen ohitseen kisan voittoon. Ei se Häkkiselläkään niin helppoa ollut.
sanoisinpa että jos Häkkisellä olisi ollut sama asema Briggs&Stratton mcLarenilla kuin Schumilla Ferrarilla, puhuisimme Mikasta 5 mestaruuden miehenä...ja vähennä Shumilta ne "ylimääräiset" pois...Salon Mikakin osoitti että kun auto on tarpeeksi hyvä, suomalainen kuski pärjää aina ...!
Eihän Salo edes pärjänny Ferrarilla.Selittäjä Salo ei osaa ajaa muuta kuin suoraa rataa.
Salo ajaa nykyään Ferrarin tehdastiimissä GT-autoa. Ei sinne aivan kuka tahansa pääse. Viime kisassakin tuli voitto.
Ja ens kausi Salo ajelee Maseratilla, joka on saman firman alaisuudessa kuin Ferrari.
Suomalaiset penkkiurheilijat eivät osaa olla muuta kuin kateellisia ja vahingoniloisia.
Ja ettei Salo edes pärjänny Ferrarilla johtuu siitä että:
A: Kaikki keskittyivät avustamaan Irwineä.
B: Auto oli suunniteltu Schumille ja sen säätäminen oli autoon tottuneelle Irwinellekin hankalaa. Salolle se oli lähes mahdotonta.
Kannattaa muistaa että Ferrarin kehitystyötä tehdään täysin Schumin ehdoilla. Siksi onkin erittäin hämmästyttävää että Barichello onnistui ajoittain lyömään Schumin.
Nykyään kuulemma Rubens saa kilpailla tasaväkisesti Schumin kanssa, mutta jostain kumman syystä Rubens valitsee aina eri rengasseoksen. Tallimääräyskö kenties.
Jos mies hyppää vieraaseen autoon kesken kauden,ajaa 5 kisaa, ottaa niistä parhaimmissa sijat 2. ja 3.,olisi ottanut ylivoimaisen voiton Hockenheimissä,mutta joutui päästämään Irvinen ohitseen.Unohtamatta edellisiä ja nykyisiä meriittejä, kaiketi se Salokin aikamoinen kuski on.
...koska se Mika olis ne 5 mestaruuttaan voittanut? 98 ja 99 McLaren oli paras auto, vuonna 2000:kin se oli vielä parempi kuin Ferrari joskaan ei niin selvästi. Sitten taas 2001 Ferrari oli jo selvästi parempi ja 2002 Mika ei enää edes ajanut. Mika voisi olla korkeintaan 3 kertainen mestari, mutta ei enempää. Selvällä ykköskuskin asemalla ei Mika olisi mestaruutta enää 2001 voittanut, puhumattakaan myöhemmistä vuosista. Ja ennen vuotta 98 McLarenhan oli tunnetusti täysi susi, joten kuljettajakohtelulla ei ollut mitään merkitystä.
Jos Häkkinen olisi päässyt samalla tavalla rakentamaan autoa vain ja ainoastaan itselleen, kuten Schumacher Ferrarilla, olisi auto voinut olla huomattavastikin parempi. McLarenilla ajetaan kompromissilla joka tarjoaa molemmille kuljettajille mahdollisuudet. Ensi kaudella kun Montoya on toisena kuskina, saattavat mahdollisiuudet olla taas paremmatkin, molemmilla kun on samantyyppinen agressiivinen ajotyyli.
...mutta ei se sitä luotettavuutta olis tuonu yhtään sen enempää vaikka olisivat sen auton pelkästään Mikalle rakentaneet. Sitä paitsi onhan se täysin tallin omaa tyhmyyttä jos satsaavat kahteen kuljettajaan, varsinkin kun se toinen on Coulthardin kaltainen ikuinen kakkonen.
Mutta Häkkinen sai myös noita pisteitä Coulthardilta joissain kisoissa eli se siitä reilusta kisaamisesta
kuinka moni uskoo että Montoya tulee aika nopeasti saavuttamaan sen ykköskuskin paikan siis kunhan pitää sen latinoluonteensa kurissa