Minulle tuli vajaa viikko sitten noin 4vuotias kissa. Haluaisin kissani oppivan, että nukkuu/ viettää yöt omassa makuupaikassaan tmv. mutta ei sängyssä. Olisiko tehokkaita keinoja millä kissan saisi tämän ymmärtämään, nyt se on ollut öisin sellaista menoa että nostelen kissaa sängystä pois unisena.
yö-elämää
13
1101
Vastaukset
- Pswald
Kissa on yöeläin. Nukkuu yleensä päivisin pitkät rupeamat, siis ei yöllä.
- Nasun äippä
Oikeastaan ainoa keino pitää kissa pois sängystä, on rajata kissa makuuhuoneen ulkopuolelle. Eli päivisinkin pidät makkarin oven kiinni. Eri asia on se, mitä kissa siitä pitää. Edellinen kissani itki ja parkui oven takana, raapi ovea, ja lopulta potki kuin rumpalipupu ovea takajaloillaan. Vähemmällä vaivalla pääsin kun päästin mirrin makuuhuoneeseen, ja luovutin paikan sängyn jalkopäästä.
Nykyinen kissani nukkuu sängyssä, pää samalla tyynyllä (oma tyyny ei kelpaa, ynyn pitää olla juuri se millä päätäni pidän). Kaikkeen tottuu, jopa niinkin hyvin, että sen kerran jos kissani on hoidossa, en saa nukuttua kun kissa ei ole tyynyllä.... =) - pikkukisu
Meillä kissa oppi nukkumaan omalla paikalla, niin että nostelin sitä tosiaan aina sinne kun se hyppäsi sänkyyn. kannattaa myös silittää rauhallisesti kissa puoliuneen omalle paikalleen. Meillä toimi, kesti tosin muutaman viikon oppia. Kyllä toki kissamme vieläkin hyppii sänkyyn lähinnä aamuyöstä herättelemään meitä, mutta illalla menee kiltisti omalle paikalleen nukkumaan.
- Mirri
Meillä kissan paikka ei ole makuuhuoneen puolella päivällä eikä yöllä. Ovi on´kiinni eikä neiti ole sitä ikinä protestoinut: ). Ja on mukavampaa nukkua ja puuhailla muutakin kun ei ole kissankarvoja suussa ;). Päättäväinen pois nostaminen on ainoa keino jos ei haluta estää kulkua, tosin ei välttämättä auta mitään
- Jerryn emäntä
Ei kaikki kissat valvo öitä- meidän kattipoika hyppää joka ilta viereeni petiin kun olen valot sammuttanut ja itse kömpinyt vuoteeseen. Hän asettuu unille viereen ja vetelee sikeitä koko yön- aamulla pomppaa ylös heti kun herätyskello on soinut. Muuten koko yön pussuttaa vieressä- välillä kylkeä kääntäen. En taitaisi saada edes unta ilman tuota rakasta kissapoikaa !!!
Siinä me uinutaan sulassa sovussa ! - Sima
Jerryn emäntä kirjoitti:
Ei kaikki kissat valvo öitä- meidän kattipoika hyppää joka ilta viereeni petiin kun olen valot sammuttanut ja itse kömpinyt vuoteeseen. Hän asettuu unille viereen ja vetelee sikeitä koko yön- aamulla pomppaa ylös heti kun herätyskello on soinut. Muuten koko yön pussuttaa vieressä- välillä kylkeä kääntäen. En taitaisi saada edes unta ilman tuota rakasta kissapoikaa !!!
Siinä me uinutaan sulassa sovussa !Olipa hurmaava kuvaus yöidyllistänne! Meillä on jokseenkin samoin ja minusta se on elämänlaatua, kun saa nukkua sellaisen ystävän vieressä. Joskus meidän kisu pötköttää vähän aikaa mahani päällä, mutta siirtyy sitten viereeni. Joskus kisu siirtyy kyllä omaan koppaansakin, kun kaipaa vaihtelua tai jos minä olen häiriöksi.
- useamman omistaja
Jos tuo nostelu ei auta , ota viereesi yöpöydälle sumutinpullo , ja sumuta siitä vähän kissa päin kun se on nousemassa sänkyyn. Huom! Älä kuitenkaan kastele kissaasi tai anna veden tulla "paineella" , tämä täytyy myös muistaa joka kerta tehdä!! Kissa ei ymmärrä miksi välillä pääsee sänkyyn ja välillä ei
- Eppu
Miksi kissa ei saa nukkua sängyssä? Meidän pian kaksivuotias poika tulee aina pitkän iltalenkkinsä jälkeen jalkopäähämme nukkumaan ja nukkuu siinä muutaman tunnin. Yöllä on aina jonkun aikaa hereillä mutta aamulla jää aina sänkyyn nukkumaan mieheni kanssa kun minä nousen ylös. Miksi otat kissan jos et ole valmis sopeutumaan elämään sen kanssa? Mielestäni kissalta ei voi rajat asunnosta osaa kokonaan pois, se tarvitsee reviirinsä. (no ehkä eri asia jos asunto esim. 5h plus keittiö, mutta meillä kaksio)
- Jerryn emäntä
Samaa mieltä Epun kanssa- miksi kissa ei saa nukkua sängyssä ? Tuskin olisit ottanut kissaa jos on allergiasta kyse- kissa on perheenjäsen ja tahtoo olla siellä missä muutkin .
Todella meidän Jerry tulee iltaisin viereen ja nukkua pussuttaa tyytyväisenä siinä koko yön.
Onko suloisempaa näkyä kuin nukkuva kissa joka luottaa täysin ympäristöönsä ja " ihmisiinsä" ja nukkuu umpisenunessa milloin kippurassa , milloin
kaikki jäsenet retkottaa leväällään.
Ja kun kello pirahtaa- kisu herää, venyttelee ja astelee unisin silmin keittiöön odottelemaan aamupalaa. - MAU
Jerryn emäntä kirjoitti:
Samaa mieltä Epun kanssa- miksi kissa ei saa nukkua sängyssä ? Tuskin olisit ottanut kissaa jos on allergiasta kyse- kissa on perheenjäsen ja tahtoo olla siellä missä muutkin .
Todella meidän Jerry tulee iltaisin viereen ja nukkua pussuttaa tyytyväisenä siinä koko yön.
Onko suloisempaa näkyä kuin nukkuva kissa joka luottaa täysin ympäristöönsä ja " ihmisiinsä" ja nukkuu umpisenunessa milloin kippurassa , milloin
kaikki jäsenet retkottaa leväällään.
Ja kun kello pirahtaa- kisu herää, venyttelee ja astelee unisin silmin keittiöön odottelemaan aamupalaa.Minäkään en oikein ymmärrä, miksi kissa ei saisi nukkua sängyssä. Meillä kaikki kolme kissaa nukkuvat siellä, missä itse haluavat. Välillä niistä kukaan ei ole sängyssä ja välillä taas ovat kaikki kolme. :) Toki ymmärrän, että esimerkiksi pikkuvauvan ollessa kyseessä kissoja ei päästetä huoneeseen, jossa vauva nukkuu tai sitten hankitaan vauvan sänkyyn jokin suojaverkko tms. Aikuisten kohdalla en taas ymmärrä, miksi kissa ei voisi nukkua samassa sängyssä.
- dobermann
No ehkä siksi ei olisi hyvä kissan sängyssä, kun niillä sattuu olemaan kihomatoja, jotka tarttuu ihmiseen.
Eli jos pyllyä kutittaa ni ei tarvitse monta kertaa miettiä.. - Jerryn emäntä
dobermann kirjoitti:
No ehkä siksi ei olisi hyvä kissan sängyssä, kun niillä sattuu olemaan kihomatoja, jotka tarttuu ihmiseen.
Eli jos pyllyä kutittaa ni ei tarvitse monta kertaa miettiä..Kuinkahan hoidat kissaasi jos siinä on matoja !!
Hei haloo- ei kissalla kuulu olla minkäänlaisia matoja !
Viisi vuotta ollaan jo uinuttu samassa petissä kissun kanssa eikä niin mitään ongelmia olle ollu minulla eikä kissallakaan .
Ja jos joskus jotain kissassa huomaisin, välittömästi ongelma hoidettaisiin kuntoon.
Ja jos vaikka itse olisin " poikkeustapaus" niin
kissan kanssa ovat nukkuneet ystäväni ja poikani eikä kenellekään ole mitään tartuntoja tullut.
- Hoidappa kissasi kuntoon ja ala nauttia mukavista hetkistä lemmikkisi kanssa !
- dobermann
suihkepulloon vettä ja sitruunatiivistettä. Kissat ei pidä vedestä, joten jos sitä on sängyssä ni ei se sinne enää tule
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184561Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5022421Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1421991Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.181789- 791553
- 1461505
- 111101
- 95918
- 123834
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40829