Titäisiköhän kukaan voiko läppärin laittaa lennon ajaksi metkalaukkuun? Juu tiedän, finnairin sivuilla sanotaan että arvotavarat käsimatkatavaroihin, mutta onko kellään tietoa voisiko näin edes tehdä? :o
Läppäri ruumaan? :o
13
6037
Vastaukset
- Kiitos kiitos
Joo hei tiedetään, mut voiko isoäidin flyygelin ottaa koneeseen lennon ajaksi, pliis kertokaa...hei joo tiedetään, kiitti tosi paljon jo etukäteen.
- laura.stanin
xD Ei sullakaa parempaa tekemistä näköjää elämälle oo kun tehä turhia kommentteja... :D
- Väliinputoajia
laura.stanin kirjoitti:
xD Ei sullakaa parempaa tekemistä näköjää elämälle oo kun tehä turhia kommentteja... :D
Tää on niin totta. Jnkv huolettaa mitä näistä tyhjännaurajista ikinä tulee. En edes jaksa uskoa että tajuavat tyhmiä tekojaan. Menetettyjä tapauksia.
- Anonyymi
Tottakai saa ottaa kuhan se on tarpeeksi pieni ja kevyt
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tottakai saa ottaa kuhan se on tarpeeksi pieni ja kevyt
Nostit 9 vuotta vanhan keskustelun esiin ja annat harhaanjohtavaa tietoa.
- travelbag
Mina olen matkustanut lappari matkalaukussa ruumassa ja ehjana tuli perille, vaikka oli viela vaihto lentokentalla toiseen koneeseen.
Vaikka kaikki sita kielsivat tekemasta. Minulla kun ei ollut muuta vaihtoehtoa.
Joten siita vaan!- Vaihto ehtoinen
Aina on vaihtoehtoja. Ota käsimatkatavarakassiin vain sen verran roinaa, että läppäri mahtuu mukaan sekä koon että painon puolesta. Et sinä oikeasti lennolla tarvitse kilokaupalla krääsää.
Tietysti jos sinulla on vaihtoehtoinen läppäri eli sellainen, jonka voit vaihtaa uuteen, kun se menee rikki, niin sitten sen toki voi heittää esimerkiksi ruumaan tai verkon painoksi. - Ehto vaihdolle
Vaihto ehtoinen kirjoitti:
Aina on vaihtoehtoja. Ota käsimatkatavarakassiin vain sen verran roinaa, että läppäri mahtuu mukaan sekä koon että painon puolesta. Et sinä oikeasti lennolla tarvitse kilokaupalla krääsää.
Tietysti jos sinulla on vaihtoehtoinen läppäri eli sellainen, jonka voit vaihtaa uuteen, kun se menee rikki, niin sitten sen toki voi heittää esimerkiksi ruumaan tai verkon painoksi.Riippuu minne on menossa ja mitä tekemässä.
- sdfdsfdsfdsfdsfdsfds
Olen pistänyt kymmeniä kertoja läppärin ruumaan. Ja läppäri toimii edelleen. Jokusen kerran tosin on laukussa ollut tarrat tiedottamassa että on turvasyistä avattu laukku. Eli joku laite ilmeisesti tunnistaa että siellä on joku epämääräinen möhkäle ja laukku saattaa sitten joutua tarkempaan syynäykseen.
Laitan aina läppärin muovikassiin tms ja sitten pehmeiden, esim vaatteiden, väliin matkalaukussa, niin hyvät sillä on siellä oltavat:) - fyyra
Jos sulla on tarpeeksi kova matkalaukku, siis oikeesti ulkoa ja sisältä se kuori kova, ja tarpeeksi iso että voit haudata sen vaatteisiin yms, niin siitä vaan, ei ne sinne heittele mitään kontteja:)
Voi ihan hyvin laittaa, jos laukku kova ja saa hyvin pehmustettua, tai läppäri hyvin vakuutettu.
Jos sen jättää päälle (tai vaikka vaan pelkästään lepotilaan) niin laukku avataan aika tarkkaan 100% varmuudella, tunnistavat useimmilla kentillä tuon jollain ja katsovat mikä elektroninen laite siellä päällä. Kannattaa huomioida, jos laukku lukittu muulla kuin tsa-lukolla niin joutuvat leikkaamaan lukon poikki tai kuuluttamaan laukun omistajan avaamaan sen (kuten mulle kerran kävi tegelillä).Ihan vaan sitten anekdoottina, että lähipiirissä kuskataan paljon läppäreitä lentokoneissa, ja kaikki tietämäni hajonneet kolme on rikottu käsimatkatavaroissa joko runttaamalla kassi ylähyllylle tai kolhaisemalla sitä kaiteen kulmaan tms. Yksi varastettu lentokentällä käsimatkatavaroista, ja toinen unohdettu viideksi minuutiksi (hukkaajan oman meriselityksen mukaan, voi olla vähän joustoa suuntaan jos toiseenkin) kahvilan tuolille kun piti tarkistaa äkkiä lennin portti, mistä se jo ehti kadota.
Ruumassa olleista en tiedä kadonneen tai hajonneen yhtään matkatavaroiden joskus osakseen saamasta kovakouraisesta käsittelystä huolimatta. Joskus kone tosin tullut pari päivää matkailijaa myöhemmin muiden väärään paikkaan menneiden matkatavaroiden mukana.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2226286Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1875866Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai155454Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j744134Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1393482Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303303HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok212996Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan62467Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2402361- 1302244