Hei, käyn pari kertaa viikossa hoitamassa naapurien 1 vuotiasta lasta, aina 2 tuntia kerrallaan.
Tunnen tosi paljon pieniä lapsia ja on paljon kokemusta heistä. Kaikki 1 vuotiaat jota tiedän niin kävelee tai ainakin tukea vasten sujuvasti.
Mutta tämä napero ketä käyn hoitamassa niin konttaa ja silloin tällöin nousee polviseisontaan,mutta ei ylös asti, pysyy tukea vasten seisomassa jos nostan hänet siihen.
Lapsi ymmärtää mielestäni tosi paljon ikäisekseen puhetta ja sanoja. muutenkin tosi nauravainen ja veikeä tapaus ei siis mitenkään vaikuta että olisi mikään kehitysvamma kyseessä...kiinnostaisi tietää mitä mahdollisia eri syitä voi olla tai mistä johtuu jos motorisesti kehittyy hitaammin??
Hidas motorinen kehitys
1
368
Vastaukset
- nbddsegh
Siis miten motorisesti kehittynyt hitaammin?
Toiset lähtee todella ajoissa kävelemään ja toisilla hoksaaminen kestää kauemmin. Ei se silti tarkoita että olis jotenkin alikehittynyt.
Tiedän lapsen joka lähti vasta 1,5 v. kävelemään. Tällä hetkellä on lapseni kanssa samanikäinen ja menee yhtä villisti ja taitavasti vaikka meillä lapsi lähti alle vuoden vanhana kävelemään.
Kävelemään lähteminen riippuu myös hyvin lapsen luonteestakin. Aralla ja ujolla lapsella kävelemään lähtemään saattaa kestää arkuuden johdosta. Kun taas rohkea ja sosiaalinen voi lähteä aikaisemmin.
En nyt vielä yksi vuotiaan kohdalla puhuisi mistään hitaammin kehityksestä. Jokainen lapsi kehittyy tavallaan ja ajallaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1301268620v on otettu kiinni
Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.745555Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu1564454Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa
Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d24874282- 1184128
- 733794
Kuka on menehtynyt?
https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras242873Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint542843- 572079
Kauhea ikävä iski
Mietin vain, mitä olet juuri nyt tekemässä. Mietin myös, välittyykö se sinulle, kun olet koko ajan mielessäni, tunnetko221708