Hidas motorinen kehitys

Utelias lapsenlikka

Hei, käyn pari kertaa viikossa hoitamassa naapurien 1 vuotiasta lasta, aina 2 tuntia kerrallaan.
Tunnen tosi paljon pieniä lapsia ja on paljon kokemusta heistä. Kaikki 1 vuotiaat jota tiedän niin kävelee tai ainakin tukea vasten sujuvasti.
Mutta tämä napero ketä käyn hoitamassa niin konttaa ja silloin tällöin nousee polviseisontaan,mutta ei ylös asti, pysyy tukea vasten seisomassa jos nostan hänet siihen.

Lapsi ymmärtää mielestäni tosi paljon ikäisekseen puhetta ja sanoja. muutenkin tosi nauravainen ja veikeä tapaus ei siis mitenkään vaikuta että olisi mikään kehitysvamma kyseessä...kiinnostaisi tietää mitä mahdollisia eri syitä voi olla tai mistä johtuu jos motorisesti kehittyy hitaammin??

1

414

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nbddsegh

      Siis miten motorisesti kehittynyt hitaammin?

      Toiset lähtee todella ajoissa kävelemään ja toisilla hoksaaminen kestää kauemmin. Ei se silti tarkoita että olis jotenkin alikehittynyt.

      Tiedän lapsen joka lähti vasta 1,5 v. kävelemään. Tällä hetkellä on lapseni kanssa samanikäinen ja menee yhtä villisti ja taitavasti vaikka meillä lapsi lähti alle vuoden vanhana kävelemään.

      Kävelemään lähteminen riippuu myös hyvin lapsen luonteestakin. Aralla ja ujolla lapsella kävelemään lähtemään saattaa kestää arkuuden johdosta. Kun taas rohkea ja sosiaalinen voi lähteä aikaisemmin.

      En nyt vielä yksi vuotiaan kohdalla puhuisi mistään hitaammin kehityksestä. Jokainen lapsi kehittyy tavallaan ja ajallaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      408
      3025
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2352
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2009
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1727
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      141
      1590
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1223
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1022
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      268
      1003
    10. 40
      874
    Aihe