Katoksen lasitus

Kirkasta

Minkä laista lasia pitäisi käyttää katoksen katon lasitusksen kun kattokulma on n.22 astetta ja kannattajaväli 870 mm ja lasin pituus n. 3000 mm. Riittääkö 6 mm karkaistu lasi?

2

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rak.mest.

      Riittää jos teet kantavan ristikonlasituksen alle (lumikuorma ym).

    • Usko

      Itse laitoin vuosi sitten 900 mm leveät ja 2500 mm pitkät lasit kuistille 6 mm lasista, kaltevuus vain muutaan asteen ja hyvin kesti menneen talven lumet (Kaakkois-Suomi). Lumet tulee perin liukkaasti alas heti nollakelin tuntumassa vaikka kaltevuutta on varsin vähän. En missään tapauksessa rakennusmestarin edottamaan ristikkoon lähtisi lasikatteen kanssa, koko ideahan lasin antamasta avaruudesta ja ilmavuudesta vesittyisi siihen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11447
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9900
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      149
      5597
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3794
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3750
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3635
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3388
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3183
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      65
      2815
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      79
      2603
    Aihe