transporterissa olis edessä alapallonivelen vaihto.Minkälainen torx avain tarvitaan pallonivelen irroittamisesssa?
alapallonivelen vaihto
6
5831
Vastaukset
- via dolorosa
Kannattaa soittaa Kuusakosken valtakunnalliseen palvelunumeroon.
Siellä ne hoitaa koko homman.- optimum vehiculum
Hei ei ollut kyse kuppaisesta Hiacesta!
- Portteristi
optimum vehiculum kirjoitti:
Hei ei ollut kyse kuppaisesta Hiacesta!
Joo ei Hiaceen mitään alapalloniveliä vaihdeta vuosittain.
Transportterissa ne ovat kulutustavaraa. Kyllä siihen joku
Torxavain tarvitaan,mutta en jaksa kokoa muistaa. Varaosaliikkeestä
kuulee. Sieltä tulee muistaakseni myös uudet pultit mukana.
- opastusta
Ehttp://wikikko.info/wiki/Volkswagen_Transporter_T4_diesel_AAB_1994#Alapallonivelen_vaihtaminen . Uudemmssa malleissa ei torx,vaan 14 mm 12 kulmainen tähtihylsy,hinta noin 4 euroa!
- Portteristi
Volkkarille tyypillistä omatoimisen korjaamisen vaikeuttamista
käyttää erikoisruuveja,joihin pitää tuökalut erikseen ostaa.
Kaiken lisäksi yläpallonivelien vaihto vaatii korjaamopalveluja.
Ja niitä niveliä vokkeloissa vaihdetaan vuosittain
- Anonyymi
Höpö höpö.
Vaihdoin viimeksi kesällä 2010 alapallot.
Ja nyt vaihdoin 2021.
242tkm meni siinä ajassa ja on ajettu mökkitietä, metsässä jne.
Transporter T4.
Torx 14mm, voi olla myös 19mm pultti. Pallonivelen mutteri on 24mm jossa kuusiokolo lukitus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218676Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307927Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105518Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825159Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294989Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373487- 1253204
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353096Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853089Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252690