Keskiyölle!

Sinisydän<3

Olen kysellyt sinulta sähköpostissa. Nyt alkoi ahdistaa tämä tilanne, kun olen niin yksin näiden asioiden kanssa. Haittaisiko vaikka hakisin sinne kouluun jo tämän vuoden syksynä, mikäli se koulutus silloin alkaa? Työkokemusta pitäisi olla noin kolme vuotta, mutta onhan tässä tullut kotona tehtyä samaa työtä osapäiväisenä. Kirjoittaa ehhdin kesän aikana ja tuo kolutuskaan ei ole aivan täysipäiväistä. Tuntuu, että tarvitsen paikan, jonne mennä ja päästä eteenpäin. Vielä vuosi näin ja hypin seinille!

5

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      ystäväiseni, sinun voimat ovat kiinni monessa!
      sanoin, että se kauempi koulu olisi parempi sinulle. kysyit silloin, että kumpi parempi. voisit toki tehdä muutakin valmistuessasi tulevaan, siihen kirjoitukseen nimittäin! se on niin tärkeä, etteivät muut mene siitä helposti ylitse.

      sinulla on asioita, jotka jarruttavat opiskeluasi. ei opiskelu olekaan pelkkää pänttäämistä - missä sinä olet erikoisen hyvä.
      tämä kotona tekemäsi arvokas työ ei vielä ole sitä, mitä sinulta vaaditaan. kriisitilanteet saavat mielesi kuohumaan, se on alue, missä en sinua näe. mikset etsisi avoimesta yliopistosta (mikä se on suomeksi?) kirjoituskurssia, siitä saisit arvoikkaita ideoita ja tyyliharjoittelua. sitä sinä tarvitset läpimurtoosi.

      varsinaisen opiskelun minä näen toisella paikkakunnalla, se ei taida olla ollenkaan sosiaalista alaa. mahdollisuutesi ponnistaa sitä tähteä kohti, minne sinä olet matkalla, eivät liity psykologiaan. sitä sinä olet jo aivan tarpeeksi saanut elämässäsi!

      en tahdo latistaa toiveitasi, sillä ilman unelmia ihminen ei jaksa. älä kuuntele minua, jos harras toiveesi on toisin. tee silloin kisällin työtä pohjan valamiselle ja rakenna sitten sen päälle uutta ulkokuorta. muurisi nousee joka tapauksessa!

      olet ottanut jo monta askelta oikeaan suuntaan ja näin on hyvä! sinussa on yliopistoainesta, sitten kun olet rauhallinen ja kun sinä oikeasti jaksat.
      step by step, as you please, but don't overtake your precious energy :-)

      t. Keskiyö

      • Sinisydän<3

        Kiitos paljon!

        Voin etsiä kirjoituskurssin avoimesta yliopistosta. Kerro nyt ihmeessä mihin alaan opinnot liittyvät! Olen etsinyt sitä niin kauan, että sekin jo väsyttää! Onko minun sitten etsittävä yliopisto-opintoja ja mikä ala? Outo kysymys, mutta kun en oikeasti enää tiedä mitään. Jaksan kyllä, kunhan tiedän mihin kannattaa suunnata ne tärkeät askeleet.


      • sinisydän<3
        Sinisydän<3 kirjoitti:

        Kiitos paljon!

        Voin etsiä kirjoituskurssin avoimesta yliopistosta. Kerro nyt ihmeessä mihin alaan opinnot liittyvät! Olen etsinyt sitä niin kauan, että sekin jo väsyttää! Onko minun sitten etsittävä yliopisto-opintoja ja mikä ala? Outo kysymys, mutta kun en oikeasti enää tiedä mitään. Jaksan kyllä, kunhan tiedän mihin kannattaa suunnata ne tärkeät askeleet.

        Vielä se, että kyllä ne molemmat koulut liittyivät lastenhoitoalaan. Sekö on jotain mitä et näe minulle? Psykologiaa tietenkin niinkuin kaikki ihmisyyteen liittyvä on. En tiedä mitään muuta vaihtoehtoa, joten anna please joku vinkki!


    • Hei

      sinä hoidat ensin kaiken "ihmisyyteen liittyvän" kirjasi kautta, se on erittäin suuri haaste, se väsyttää sinua enemmän kuin synnytys!
      raskasta sanoa, mutta sen jälkeen sinä olet niin väsynyt kaikesta ihmisiin ja henkisyyteen liittyvästä, että tarvitset uutta maailmaa silmillesi.

      sinä olet niin ahkera ihminen, sinä hoidat ja huusaat, sinä teet enemmän kuin olisi edes tarpeellista. minulla on neuvo, ettei ole oikein puhua koko elämää yhdellä laukaisulla. missä olisi sitten sinun elämäntiesi? jättäisitkö tärkeitä asioita välistä? oletko sinä siihen valmis?
      kirjasi on menestys, sen olen jo sanonut. sen mukana tulevat seuraukset järisyttävät niin sinua, kuin yhteisöäkin.
      eikö mentäisi step by step?

      t. Keskiyö

      • Sinisydän<3

        Mennään vaan :-) Nyt ymmärrän paremmin mitä tarkoitat. Se kolme vuotta voi kyllä venyä sitten viideksi. Kaikki aikanaan, mutta saanko kuitenkin vihjeen alasta, jotta minulla on se haave?

        En halua ruokkia vääriä haaveita enkä ihan oikeasti itse edes oivaltanut miksei edellä mainittu sovi minulle. Tarvin jotain tilalle. Annatko vinkin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      35
      11407
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      63
      9720
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      140
      5508
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3774
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      75
      3730
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      37
      3625
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3368
    8. Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron

      Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal
      Maailman menoa
      24
      3153
    9. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      63
      2783
    10. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      78
      2558
    Aihe