Hei!
Mulla on tommonen Canon Powershot SX260 HS, ja siinä on silleen, että jos siirtää tiedostot kameran kautta käsin koneelle, niin ne korruptoituu (nyt huomasin, enää en tee sitä), ja nyt mulla on joku 30 korruptoitunutta videota, jotai ei voi millään mediaplayerillä avata. Kuitenkin, tiedostoissa on dataa, koska niissä on juuri sen verran kokoa kuin toimivalla tiedostolla.
Kuva: http://puu.sh/2Kydp.png
Keskellä on toimivia videoita, jotka näkyy esikatselussa. Loput on korruptoituneita.
Kuva: http://puu.sh/2Kyjs.png
Tiedot. Toimivalla näkyy enemmän tietoja, kuten päivämäärät, kehyksenkorkeudet, pituudet yms.
Kuva: http://puu.sh/2KykV.jpg
Sama ongelma kaikilla mediaplayerillä. Ei, tätä ongelmaa ei ratkaista toisella mediaplayerillä.
Osaisiko joku, jolla ollut sama ongelma, tai muuten vain tietää näistä paremmin, auttaa? Jos olisi joku repaireri, jolla saisi korjattua. Videomuoto on .MOV. Oon yrittäny ettiä jonkin verran, jotkut ohjelmat ei näytä toimivan.
Kiitos.
Korruptoitunut video! Apua!
5
590
Vastaukset
Lataa Quicktime koneellesi ja katso sillä.
http://www.apple.com/fi/quicktime/download/- The One
Näin tapahtuu jos quicktimellä koittaa: http://puu.sh/2KMmO.png
Kerro tarkemmin mitä tarkoitit, kun kerroit tuoneesi videot käsin kamerasta koneelle? Kameran muistikortilta videot pitäisi siirtää muistikortinlukijalla, tai jos koneessa on muisikortinlukija, niin sillä ja koko videon sisältämä tiedosto, kopioi/liitä systeemillä.
USB kaapeliin kyketltä kameraltakin voi tuoda, kunha tuo koko tiedoston, mikä sisältää videon. Tuo korruptoituminen voi tulla jos olet tuonut vain pelkän tiedostokäären sisällä olleen videon.
Voiko videon tuoda uudelleen, vai oletko poistanut sen jo kameran muistikortilta?
- The One
Elikkä, USB kaapelilla kamera kiinni koneeseen, sieltä avasin tiedostot ja valitsin kaikki tiedostot, siirsin ne koneelle. Uskon, että siinä vaiheessa ne korruptoituivat. On ihan sitä varten softa, millä pystyy siirtämään videot ja kuvat koneelle. Sitä en sitten käyttänyt.
Joka tapauksessa, alkuperäisiä ei ole ja jäljellä on toimimattomia tiedostoja.
Mietin tossa yöllä, että jos se johtuisi epälaadukkaasta muistikortista, joka ei tue tiedostoja, tai joka käsittelee ne niin heikosti, että korruptoi vahingossa. Mulla on tommone halpa 64gb briteistä tilattu muistikortti. Saattaa muistikorttikin olla syynä tiedostojen korruoptoiumiseen.
Olethan poistanut kameran USB liitännästä turvallisesti.
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows7/safely-remove-devices-from-your-computer
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2456089SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784849Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.943727SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2543186Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1462879Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur1982426Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2621817Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat591655Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491315Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall281238