sormusasiaa

naimisiin

siispä vielä tätä sormusasiaa.ollaan aateltu että mieskin saa uuden sormuksen vihittäessä.jos ei tykkää pitää kahta, niin voiko kihlasormuksen panna säilöön korurasiaan vai?tämä tuntuisi järkevimmältä..
ja missä kohtaa vihkikaavaa miehelle sormus annetaan, kuka sen kirkkoon tuo, bestmanko?

3

1949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Janna

      Toki kihlasormuksen voi laittaa rasiaan, ei kukaan pakota pitämään kahta sormusta. Kaikkihan eivät pidä sormusta ollenkaan.

      Mies saa sormuksensa siinä samassa kohdassa kuin nainen. Eli yleensä bestman tuo sormukset kirkkoon, esim. rasiassa pukunsa taskussa. Joku tykkää käyttää sormustyynyä ja silloin kantaja on monesti pieni sormuspoika. Aikuinen bestman voi olla hiukan vaivautunut röyhelöisestä tyynystä. ;o) Mutta kukin tekee niinkuin hyälle tuntuu.

      Vihkikaavan sormuskohdassa pappi pyytää sormusta/sormuksia, jolloin ne molemmat ojennetaan hänelle. Hän siunaa ne ja ojentaa vihkiparille. Nainen ottaa miehelleen tulevan sormuksen ja mies vaimolleen. Sitten ne laitetaan vuorotellen toisen sormeen. Järjestyksellä tuskin on merkitystä, yleensä nainen on kuitenkin saanut sormuksensa ensin.

      • naimisiin

        kiitoksia kovasti, selkeyttää taas tätä häähärdelliä..:)
        olinkin ajatellut asiaa juuri tuolla tavalla kuin sen sanoit..


      • marina

        olin häissä, joissa kaaso seisoi morsiamen lähellä koko vihkitilaisuuden ajan, samoin kun bestman seisoi sulhasen lähellä. tämä morsiuspari halusi myös molemmille sormukset ja kaaso toi sulhasen sormuksen alttarille ja bestman morsiamen. se näytti kauniilta, kun kaaso ja bestman lähtivät yhtä aikaa paikoiltaan ja ojensivat sormukset papille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      18
      2582
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      208
      1919
    3. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      59
      1619
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      102
      1531
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      49
      1446
    6. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      199
      1296
    7. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1226
    8. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1115
    9. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1025
    10. Rääkyvä nainen

      Varokaa perintö metsiään varjelevaa puolialastonta Etelän naista,häätää huutaen autoilijoita ja marjastajia pois yleisil
      Kuhmo
      13
      897
    Aihe