Täällä ei tainnut olla erikseen keskustelupalstaa tv:istä, joten laitoin tämän tänne...
Harkitsen uuden tv:n ostoa, mutta en ymmärrä tekniikasta kovinkaan paljon. Olisiko teillä antaa vinkkejä mikä/millainen televisio kannattaa ostaa? Hinta saisi olla n.300-500e. 3D, internet tai muita erikoisuuksia en tarvitse.
Tv:n tulisi olla mahdollisimman helppokäyttöinen suomenkilisin valikoin ja sen täytyisi olla mahdollisimman kestävä (eli ei saa hajota muutamassa vuodessa). Käytän tv:tä eniten elokuvien katsomiseen dvd/blueray-soittimella, mutta tietysti katson jonkin verran myös itse televisio-ohjelmia.
Käsittääkseni joissakin tv:issä on kuvanparannusohjelma (hdml?). Onko tästä merkittävää käytännön hyötyä? Täytyykö tv:llä olla joku minimituumakoko, jotta kuvanparannusohjelmasta on hyötyä?
Olisiko tv:n ja dvd/blueray soittimen hyvä olla samaa merkkiä vai saavatko ne olla eri valmistajan laitteita?
Millainen katseluetäisyys tulisi olla suhteutettuna tv:n kokoon?
Tähän tuli aika monta kysymystä, mutta toivottavasti joku jaksaa vastata edes osaan niistä.
Vinkkejä tv:n ostoon
2
492
Vastaukset
- jotain ny vastaan
Foorumi, jossa kysellään aika usein juuri tuota, on
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3432 (Suomi24 / Viihde / Tv ja radio / Laitteet)
Myös digi-tv -foorumilla.
Ennen kuin rekisteröity tunnus expert.fi ehtii mainostaa Samsungia, niin mainostanpa heidän Panasoniciaan
http://www.expert.fi/Tuotteet/Kuva/Taulutelevisiot/Panasonic-TX-L32C5
Siis tuossa helppokäyttöinen ja pätevä tv (osaa kuvasuhteetkin 4:3 ja 16:9, jota Samsung ei osaa) halavalla (279 euroa), jos vain koko 32 tuumaa riittää eli et katso tv:tä kovin kauaa (2-3 metriin on 32-tuumainen OK) etkä tarvitsisi kahta HDMI:tä enempää ja myös HD Ready olisi OK.
Kohta joku kertoo, että pitää olla vähintään 60 tuumaa, koska pienemmissä ei ole kaikkia hienouksia eikä saa elokuvateatterifiilistä. Ja tietysti jos katsot paljon Bluray-leffoja, voisit halutakin Full HD-mallin ja enemmän tuumia, mutta päätä sitten itse tarpeesi mukaan. Tuolla budjetilla ei tietenkään osta 60-tuumaista. Hirveän isoa ei kannata hankkia, koska SD-tarkkuuksiset tv-lähetykset näkyvät isosta liian läheltä katsottuna epätarkkoina ja suttuisina. HD-kuva (jota ymmärrettävistä syistä näytetään kaupassa esittelytelkkareista) tietenkin näkyy tarkkana isostakin läheltä.
Ei laitteiden tarvitse olla samaa merkkiä.
Jos haluat hyvää kuvaa, osta plasma, koska niissä eivät tumman eri sävyt näy yhtenä samana harmaana vaan ne erottuvat toisistaan ja musta on mustaa.
Mene kauppaan kokeilemaan kaikkia eri merkkejä!! Katso TV-lähetyksiä, myös niitä tavallisia! Kokeile kaukosäädintä. Itse tiedät sitten, mikä tv on sinulle sopiva. - aloittajalta
Kiitos runsaista vinkeistä!
Lisääkin otan vastaan erittäin mielelläni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191672
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36921Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38821Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43748Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37710