Hausta huolimatta en löytänyt eläkeläisille varattua omaa palstaa. Ikäluokka-palstat eivät oiken vastaa asiaa.
Aktiiviuran taakseen jättämiseen liittyy hyvinkin paljon eri elementtejä kuten ensimmäisenä suuri psykologinen ja ihmisuhteellinen muutos. Mikä saa aamulla nodemaan ylös motivoituneena uuteen päivään.
Myös taloudelliseen toimeentuloon liittyvät kysymykset (eläkkeiden pienuus), extratyöt, muu aktiviteetti ja ajankäyttö, vapa-aika ja uusien motivaatioiden / tavoitteiden elämässä löytäminen, kuin mahdollinen elinympäristön radikaalimpikin muutos vaikkapa ulkomaille muutolla (edullisempaan tai aurinkoisempaan maahan) jne.
Eläkeläisille oma palsta
wanhat-aktiivit
1
89
Vastaukset
Hei,
Kiitos ajatuksestasi. Eläkeikäiset ovat tosiaan ottaneet ikäryhmäpalstat omikseen. Toki perustelit hyvin myös ajatuksen omasta palstasta. Pidämme sen mielessä uudistaessamme palstojamme.
Terkuin,
Elina
Suomi24
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1235604
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai954831Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1404794Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san3692253- 1272197
Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv11856- 1081837
- 2561587
- 3751339
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.591171