Hyviä lounaspaikkoja Palmassa

mitä mieltä

Suositelkaa hyviä, kohtuuhintaisia lounaspaikkoja Palmasta. Syömme päivän pääaterian lounasaikaan, illallisesta emme välitä. Espanjalaiset ovat tunnetusti yöihmisiä, tiedän. Ja pelkistä tapaksista en välitä.

4

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää lounasta

      Meitä myös kiinnostaisi. Hotelli Cala Mayorin suunnalla, mutta ruokailupaikat, joissa on hyvää lounasta, voivat sijaita missäpäin kaupunkia tahansa, siellähän sitä kuitenkin tulee liikutuksi jatkuvasti.

      Lonely Planet muuten oli kovin niukkasanainen tässä asiassa, yleensä heiltä löytyy hyviä vihjeitä.

    • mitä mieltä

      Onko pääteltävä a) Palmassa ei saa mistään lounasta b) ihmiset eivät syö lounasta, koska heräävät puoleltapäivin ja syövät vasta illalla?

      • don Luis

        Ei,ihmiset eivät pääsääntöisesti asu Palmassa,vaan "lähiöissä"ja syövät siellä missä ovat.Palmassa käynnin aikana voi sitten yhdistää ruokailun vaikka El Corte Ingles tavaratalokäyntiin.Siellä on ihan käypäset ravintolat,ehkä hivenen kalliit mutta epä tarvitse poistua ostoksien ääreltä nälän takia.Myös n.s. kävelykatujen,San Miguel ja Sindicato:n varrella on useampia ruokapaikkoja,enemmän tapastyyppisiä,se kun sielläpäin on tapana.


    • Syömään

      Suosittuja paikkoja ovat Cappucino kahvila/baarit joissa saa myös ruokaa (salaattia;pastaa,keittoja,voileipiä,hampurilaisia).Tässä muutaman osoite:

      Cappuccino > c/ San Miguel 53
      Cappuccino "Borne" > Plaza Juan Carlos 1
      Cappuccino Palau March >c/ Concuistador

      La Lonjan aukiolla löytyy myös ravintoloita.

      Tapaksia haluaville > Tast (c/ Unio ) > Lizarran (C/ Brondo) molemmista saa myös ruoka-annoksia. Molemmat láhellä tuota Plaza Juan Carlos aukiota!

      Jos taas haluaa sitten espanjalaista "kotiruokaa" Cafe Teatro (Rambla kukkakadun alkupäässä) joissa saa 2 ruokaa,jälkiruoka,kahvi ,juoma n 10 € arkisin.Ravintola on hyvin yksinkertainen,mutta ruoka hyvää.

      Plaza Mayor aukio on myös täynnä ravintoloita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe