Hyviä lounaspaikkoja Palmassa

mitä mieltä

Suositelkaa hyviä, kohtuuhintaisia lounaspaikkoja Palmasta. Syömme päivän pääaterian lounasaikaan, illallisesta emme välitä. Espanjalaiset ovat tunnetusti yöihmisiä, tiedän. Ja pelkistä tapaksista en välitä.

4

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyvää lounasta

      Meitä myös kiinnostaisi. Hotelli Cala Mayorin suunnalla, mutta ruokailupaikat, joissa on hyvää lounasta, voivat sijaita missäpäin kaupunkia tahansa, siellähän sitä kuitenkin tulee liikutuksi jatkuvasti.

      Lonely Planet muuten oli kovin niukkasanainen tässä asiassa, yleensä heiltä löytyy hyviä vihjeitä.

    • mitä mieltä

      Onko pääteltävä a) Palmassa ei saa mistään lounasta b) ihmiset eivät syö lounasta, koska heräävät puoleltapäivin ja syövät vasta illalla?

      • don Luis

        Ei,ihmiset eivät pääsääntöisesti asu Palmassa,vaan "lähiöissä"ja syövät siellä missä ovat.Palmassa käynnin aikana voi sitten yhdistää ruokailun vaikka El Corte Ingles tavaratalokäyntiin.Siellä on ihan käypäset ravintolat,ehkä hivenen kalliit mutta epä tarvitse poistua ostoksien ääreltä nälän takia.Myös n.s. kävelykatujen,San Miguel ja Sindicato:n varrella on useampia ruokapaikkoja,enemmän tapastyyppisiä,se kun sielläpäin on tapana.


    • Syömään

      Suosittuja paikkoja ovat Cappucino kahvila/baarit joissa saa myös ruokaa (salaattia;pastaa,keittoja,voileipiä,hampurilaisia).Tässä muutaman osoite:

      Cappuccino > c/ San Miguel 53
      Cappuccino "Borne" > Plaza Juan Carlos 1
      Cappuccino Palau March >c/ Concuistador

      La Lonjan aukiolla löytyy myös ravintoloita.

      Tapaksia haluaville > Tast (c/ Unio ) > Lizarran (C/ Brondo) molemmista saa myös ruoka-annoksia. Molemmat láhellä tuota Plaza Juan Carlos aukiota!

      Jos taas haluaa sitten espanjalaista "kotiruokaa" Cafe Teatro (Rambla kukkakadun alkupäässä) joissa saa 2 ruokaa,jälkiruoka,kahvi ,juoma n 10 € arkisin.Ravintola on hyvin yksinkertainen,mutta ruoka hyvää.

      Plaza Mayor aukio on myös täynnä ravintoloita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      136
      2754
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      268
      2340
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1423
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1102
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1064
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1023
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      952
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      57
      851
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      282
      810
    10. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      781
    Aihe